Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Kukuřice
1 bušl kukuřice
Kukuřice – Základní informace, cena, graf
Váš kapitál může být ohrožen*

$425,4 -0,81 %

Logo Kukuřice

Kukuřice – Základní informace, cena, graf

Cena 100 bušlů kukuřice
Graf CORN

$425,4 (10 193 Kč)

-0,8 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny kukuřice

Informace o kukuřici

Kukuřici jako takovou zná snad každý. Jen málo kdo ale ví, že je tato komodita velice atraktivním investičním aktivem a zajímavou příležitostí pro obchodování.

Jaké jsou faktory ovlivňující cenu kukuřice? Jak a kde kukuřici obchodovat? Jakou zvolit strategii při obchodování?

To a mnohem více se dozvíte v tomto článku.

Obsah článku o kukuřici

Základní informace o kukuřici

Pro obchodování a investování do kukuřice, je potřeba pochopit její globální vyznám. Pojďme si tedy říct něco málo o této komoditě.

Kukuřice je obilovina, tudíž patří do kategorie obilovin na komoditních trzích. Mezi další obiloviny, které se řadí do této kategorie patří například: pšenice, oves, ječmen, nebo rýže. Původem je kukuřice ze Střední Ameriky, kde si ji farmáři zdomácněli už zhruba před 10 000 tisíci lety. Do Evropy se však kukuřice dostala až kolem roku 1492.

Kukuřice, jak je všeobecně známo, je jedním ze základních zdrojů potravy pro lidi, zvířata a v posledních letech se také masivně využívá jako zdroj pro biopaliva, která se hodně dostávají do popředí, což je skvělým znamením. Mezi největší producenty kukuřice se řadí USA, Čína a Brazílie.

V roce 2016 se celková světová produkce kukuřice vyšplhala na 941 milión tun. Spotřeba kukuřice neustále roste, což může být určitým, dlouhodobým indikátorem její ceny.

komodita kukurice

Cena kukuřice – Vývoj v čase

Kukuřice patří mezi jedny z nejvíce obchodovaných plodin (obilovin) jako futures a denní objem se pohybuje v miliardách dolarů. Ve spojených státech a na většině komoditních trzích se pro určování ceny kukuřice využívá bušl, který slouží jako obchodní jednotka.

Jeden bušl kukuřice je 25,4 Kg a jeden futures kontrakt je 5 000 bušlů, což je nějakých 127 tun kukuřice na jeden kontrakt. Cena kontraktů je stanovena v dolarech za bušl.

Každá obilovina má ale velikost 1 bušlu stanovenou na jinou hmotnost.

Aktuálně, na začátku července 2019, se cena kukuřice (1 bušlu) pohybuje kolem 4,3 USD. Pro lepší ilustraci toho, jak se cena kukuřice hýbe, níže naleznete graf ceny kukuřice za posledních 10 let.

Je zde krásně vidět, jak se cena kukuřice pohybuje v cyklech. Respektive v období sezóny a v období, kdy sezóna není. Tuto skutečnost pak lze relativně snadno využít například pro obchodování kukuřice jak CFD kontraktů nebo futures.

kukurice graf ceny 10 let
Graf vývoje ceny kukuřice za posledních 10 let

Faktory ovlivňující vývoj ceny kukuřice

Cenu každé zemědělské plodiny a obecně komodity ovlivňují určité faktory, které my, obchodníci, bohužel neovlivníme. Jaké faktory ovlivňují cenu kukuřice?

Především je to samozřejmě nabídka a poptávka, která s cenou hýbe asi nejvíce. Co hraje kukuřici do karet je fakt, že spotřeba a poptávka po ní dlouhodobě roste. Lze tak předpokládat, že i cena kukuřice bude dlouhodobě růst.

Dalším velmi důležitým a bohužel neovlivnitelným faktorem je počasí. Sucho, nadměrné deštivé počasí, na to vše kukuřice reaguje a ovlivňuje to její produktivitu a cenu. Tyto faktory mají samořejmmě i vliv na jiné komodity jako je například pšenice, bavlna a další. Mezi další faktory pak lze počítat cenu ropy, která cenu také ovlivňuje, nebo poptávka po již zmíněných biopalivech.

Sezónnost kukuřice hraje taky velkou roli a může být skvělým pomocníkem při obchodování. Jak můžete vidět na grafu níže, který zachycuje 5,10,15,20 a 26leté průměry výkonnosti kukuřice. Nejhůře, co se výkonnosti týče, si kukuřice vede v letních měsících (červenec, srpen, září). V těchto měsících často býváme svědky prudkého poklesu ceny. Nejlépe si pak kukuřice vede v zimních měsících, konkrétně v prosinci a únoru. Zde se dlouhodobé zhodnocení pohybuje nejvýše (viz druhý graf).

sezonnost kukurice komodita
Sezónnost kukuřice na 5,10,15,20 a 26 letých průměrech. Zdroj: InvesticniWeb
vykonnost kukurice komodita
Přehled průměrné měsíční výkonnosti kukuřice za 26 let. Zdroj: InvesticniWeb

Jak a kde můžete kukuřici obchodovat?

Co kukuřice je a jak se zhruba vyvíjí její cena už víte. Jak a kde ale kukuřici obchodovat? Obchodovat kukuřici můžete hned několika způsoby. Mezi ty nejběžnější patří futures a CFD obchodování.

Nejdůležitější a nejvíce používanou burzou pro obchodování komodit je CME Group a Tokyo Grain exchange. Nyní se ale nebudeme bavit o obchodování kukuřice přímo na těchto burzách, nýbrž prostřednictvím online CFD brokerů.

Přesněji řečeno obchodování kukuřice jako CFD kontraktů. Tento druh obchodování je velice populární, a tak není problém najít brokera (zprostředkovatele), kde tuto komoditu můžete obchodovat. Co jsou CFD kontrakty? Jednoduše řečeno – CFD kontrakty vám umožňují spekulovat na cenu komodit v našem případě kukuřice, bez nutnosti danou komoditu vlastnit.

Začít můžete s relativně malým kapitálem. Řádově se bavíme o tisících a nižších desítkách tisíc korun. K tomu, abyste mohli začít obchodovat kukuřici vám stačí pouze znalosti, broker a malý počáteční kapitál. Nic jiného nepotřebujete. Výběr brokera (vašeho obchodního partnera) je velice důležitý a rozhodně byste ho neměli podceňovat.

Mezi velice známé a ověřené brokery patří například český broker XTB, nebo broker s dlouholetou tradicí Plus500.

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 82 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

Například u výše zmíněného brokera XTB můžete obchodovat kukuřici minimálně s 500 USD (11 000 Kč) a finanční páku vám broker poskytne 1:10. Nevýhody a výhody pákového efektu jsme si už dříve rozebraly v tomto článku.

Jakou zvolit strategii při obchodování kukuřice?

Podle jaké strategie obchodovat komodity, konkrétně kukuřici? Určitě se při obchodování naučte využívat COT report (Commitments of Traders) jedná se o souhrnného ukazatele situace na daném trhu. Přesněji řečeno se jedná o otevřené futures pozice všech velkých subjektů a osob. Tento report vám poskytuje jedinečný pohled do karet velkých hráčů, který je velice zajímavý. Tento pohled pak můžete využít pro analýzu trhu a svého nadcházejícího obchodu. O COT reportu si povíme více v nějakém dílčím článku.

Jelikož jsou plodinové komodity velice závislé na aktuálních podmínkách a počasí, je zde nezbytnou nutností sledovat také makroekonomická data a obecně zprávy ze světa. Když si přečtete, že se blíží velké sucho, které může mít na produkci kukuřice velký vliv, na cenu kukuřice to kladný dopad mít určitě nebude.

Určitě tedy doporučujeme mít pečlivě nastudovanou fundamentální analýzu a také technickou analýzu, která vám pomůžu zaznamenat si všechny zprávy z trhu. Určitě se také nezapomeňte podívat do naší výukové akademie, kde najdete spoustu materiálů, které vám mohou v obchodování pomoci.

Vaše strategie by se také měla odvíjet od toho, zda chcete obchodovat denně, nebo spíše držet dlouhodobější pozice. Nelze se ale spoléhat pouze na nějaký indikátor, nebo strategii. K tradingu musíte využívat hlavně vaše zkušenosti a znalosti, bez těch to bohužel nejde.

Poznámka

Tip: Přijde vám kukuřice, jako nezajímá komodita? A co takhle ropa brent, nebo zlato?

Jak začít obchodovat kukuřici?

jak zacit obchodovat kukurici

Chcete si konečně vyzkoušet obchodování kukuřice na živo? Není problém. Od toho, abyste mohli začít obchodovat na finančních trzích, vás dělí už jen pár kroků.

První, co musíte udělat je, založit si účet u nějakého brokera. Například výše zmíněný XTB, nebo Plus500. Dále si ověříte váš účet a nahrajete peníze. A to je vše. Jednoduché, že ano?

Nyní už jen stačí zadat váš první obchodní příkaz a je to. Jak se zaregistrovat, verifikovat a začít tak obchodovat u Plus500 se dozvíte krok po kroku v tomto návodu.

Závěr – Vyplatí se investovat a obchodovat kukuřici?

Ať už se rozhodnete do kukuřice investovat dlouhodobě, nebo ji aktivně obchodovat, určitě se jedná o zajímavé aktivum. Stejně jakákoliv jiná komodita, tak i kukuřice má své specifické vlastnosti, které mohou být výhodou i nevýhodou.

Cyklů, ve kterých se kukuřice dokola točí je možné jednoduše využít pro svůj pro spěch. Poptávka po této komoditě stále roste, což by mělo být dlouhodobým a relativně spolehlivým ukazatelem pro dlouhodobé obchodování a investování.

My si myslíme, že je kukuřice zajímavá komodita, ale je samozřejmě na každém rozhodnout se, zda je pro něho daný trh atraktivní.

Pokud byste ohledně komoditního obchodování, nebo konkrétně kukuřice měli nějaké dotazy, napište nám dolů do komentářů. 

Zdroje informací: 

Více informací o Kukuřice

KomoditaKukuřice
Jednotka1 bušl kukuřice
Ohodnoťte tento článek
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Vlastik

Kukuřice mě teda moc nenadchla… přijde mi jako nezajímavá komodita pro obchodování, i když se zde dá celkem zajímavě využít cyklů, tak mě to prostě neoslovilo.

Další Komodity, které by vás mohly zajímat