Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Měď
1 tuna mědi
Měď – Aktuální cena, graf vývoje, kde obchodovat
Váš kapitál může být ohrožen*

$9 125 +0,39 %

Logo Měď

Měď – Aktuální cena, graf vývoje, kde obchodovat

Cena za tunu mědi
Graf COPPER

$9 125 (218 654 Kč)

+0,3 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny mědi

Informace o mědi

Nejběžnější a v moderní době nejvyužívanější ze všech cenných kovů – měď. Dříve se z ní vyráběly mince, nástroje, zbraně i šperky. V současnosti se používá nejvíce ve stavebnictví a při výrobě kabelů či aut. Mimo výrobní sektor však měď láká investory, kteří ji s oblibou obchodují na burzách.

Tento článek vás provede vším, co byste o tomto kovu měli vědět, než s ním začnete obchodovat také. Dočtete se zejména o historii mědi, uvedeme její základní charakteristiky, rozvedeme hlavní faktory, které ovlivňují cenu, a také vás navedeme, kde a jak ji můžete obchodovat.

Obsah článku o mědi

Základní popis mědi

Měď v kuchyni
S mědí se běžně setkáváme, např. v kuchyni

Měď je ušlechtilý kov načervenalé barvy, který je ohebný a recyklovatelný (cca 10% podíl nabídky je zrecyklovaný). Každoročně se po celém světě vytěží asi 20 tun, a ta největší ložiska se se nacházejí v Chile, Kanadě, USA, Austrálii a Indonésii.

Tento kov se nenachází pouze v rudách a zásaditých uhličitanech. Setkává se s ním zcela běžně v potravinách. Nalezneme jej v obyčejné okurce, fazolích, oříškách nebo třeba mléku.

Historický vývoj ceny mědi

O mědi se dočteme už 10 000 let zpátky v čase. A od doby svého objevení ji využíváme dodnes!

Do mědi se po čase začal přidávat cín, čímž vnikl tvrdší kov a 1500 let před Kristem už lidé znali slitinu mědi jménem bronz. Po kterém se mimochodem pojmenovala celá doba bronzová.

Poznámka

Zajímavost: Víte, že v Cheopsově pyramidě byl systém vodní instalace s měděnými trubkami, které by se potenciálně daly použít i dnes? Tak to vypadá, že socha svobody, která je oděná do měděného pláště, skutečně ví, co dělá.

Nyní se podívejte na graf vývoje ceny mědi od roku 1997 do roku 2019:

Měď - graf (historický vývoj)
Měď – graf (historický vývoj)

Na grafu si pozorný čtenář jistě všimne výrazného poklesu po krizi, ke které došlo v roce 2008 a dalším poklesu po krizi v roce 2011. Tady je nutné si uvědomit, že měď se na rozdíl od zlata nepovažuje za tzv. bezpečný přístav! Její cena v období krize skutečně klesá (zatímco oproti tomu cena zlata roste).

Proč docházelo k tak výrazným poklesům a nárůstům ceny

Faktory ovlivňující vývoj ceny mědi

Na její cenu působí řada faktorů, ale v zásadě to jsou tyto 3 skupinu:

  • poptávka,
  • nabídka,
  • produkce.

Ty nejdůležitější z nich si nyní probereme podrobněji.

těžba mědi
Těžba mědi (Zdroj: Australianmining.com.au)

Jako první uvedeme klesající výtěžnost, tedy kolik gramů mědi lze z jedné tuny horniny získat. Jelikož nalezišť ubývá, je těžba stále obtížnější a nákladnější. To je zásadní faktor, který tlačí na nárůst ceny.

Na trhu se neustále střetává nabídka s poptávkou, a pokud těžaři nestíhají uspokojovat poptávku, nastane “hlad po mědi” a její producenti si mohou dovolit požadovat vyšší cenu.

Naopak objevení významného naleziště může cenu stlačit dolů, protože naroste nabídka.

Jelikož, jak bylo uvedeno u grafu historického vývoje ceny, měď není považována za bezpečnou komoditu v období krize, investoři v nejistých dobách přesouvají své finance do jiných investic než mědi. To je také faktor, který táhne cenu dolů.

Další důvod, proč cena mědi v době krize padá dolů, je, že se používá zejména ve stavebnictví a jiném průmyslu. Krize v roce 2008 byla způsobena zejména kolapsem nemovitostního trhu, kvůli čehož byl sektor stavebnictví významně zasažený. Když se nestaví, cena mědi padá, protože klesá poptávka po ní a její producenti se jí chtějí zbavit i za cenu nižšího zisku.

Narůst ceny v období před krizí naopak způsobuje vysoká hospodářská aktivita, kdy je peněz v ekonomice na rozdávání, staví se domy a kancelářské budovy. Jednoduše roste poptávka po mědi a s tím i její cena.

Poslední vlivy, které uvedeme, jsou sezónnost a politická nestabilita. Největší měděné doly jsou v Jižní Americe (Chile a Peru), kde panuje politická nestabilita, a stávky jsou na denním pořádku. Zavedení cla či změna míry zdanění, období dešťů aj. jsou faktory, které rovněž spoluurčují výslednou cenu mědi.

Pokud hodláte investovat do mědi, sledujte zejména následující:

  • nemovitostní a hypotéční trh,
  • sektor stavebnictví,
  • mezinárodní politickou situaci,
  • právní omezování těžby,
  • globální ekonomickou situaci,
  • hospodářský cyklus,
  • sezónní vlivy,
  • historický vývoj ceny (technická analýza),
  • sílu amerického dolaru
  • a výši úrokové míry (případně další makroekonomické ukazatele).

Typy obchodování mědi

Výhoda mědi je, že je velmi přístupná, jelikož se obchoduje na mnohých platformách u řady brokerů a každou chvíli se na ní uzavře řada transakcí.

Stejně tak jako u ostatních kovů je i zde vícero možností, jak se podílet na vývoji cen této komodity. Rozhodně nemusíte nakupovat jen fyzický kov (tedy slitky či kabely), ale můžete obchodovat i přes brokery s CFD kontrakty, futures či opcemi.

Koupě měděného slitku

měděný investiční slitek
Měděný investiční slitek (Zdroj: uživatel callscz, Auktiva.cz)

Jako první se podívejme na možnost koupě investičního slitku, tedy nákup ve fyzické podobě. Nejedná se o zrovna běžný způsob.

Proč?

Jelikož je měď poměrně levná, museli byste si zakoupit mnoho kilogramů, abyste zainvestovali “pouhé” desetitisíce korun.

Kde byste potom chtěli takové množství kovu skladovat?

Naštěstí tu máme pohodlnější a rychlejší možnosti, jako je kupříkladu nákup CFD, futures nebo opcí. Principy investování do těchto instrumentů jsou obdobné jako u zlata či stříbra.

Obchodování s mědí jako CFD

Brokeři obchodují vždy s určitým objemem, ten typicky nazývají lot. U komodit je vždy nutné vědět, co daný lot znamená, obvykle je to 1 kg, ale může to být i 100 uncí, 300 uncí a podobně. V případě CFD kontraktu u brokera XTB se 1 lot na mědi rovná 1 tuně mědi.

Obchodovat ale můžete již od 0,01 lotu, tedy 10 kg mědi, ale protože je cena mědi velice nízká, vyplatí se obchodovat ve vyšších hodnotách. Pokud vezmeme cenu zlata 6 dolarů za kilo, tak se bavíme nejméně o částce 60 dolarů = hodnota kontraktu.

Pojďme si tedy koupit 10 CFD kontraktů na měď.

S dostupnou finanční pákou 1:10 to znamená, že k nákupu postačí 10x méně peněz, konkrétně tedy nakoupíme 10 kontraktů v hodnotě 600 dolarů. Na obchodním účtě však postačí držet 60 dolarů (140 CZK) = marže.

Řekněme, že za měsíc bude cena o 1 dolar na kilo vyšší. To znamená zisk 10 dolarů na kontrakt. My máme ale kontraktů 10 a zisk je tedy 100 dolarů. Jinými slovy: vydělali jsme 100 dolarů, přičemž do obchodu jsme vložili 60 dolarů, to je zisk přes 160 %!

Zní to sice hezky, ale dejte si pozor. Úplně stejně snadno můžete peníze i ztratit v případě že cena bude klesat.

Jak začít obchodovat měď?

Nyní už víte vše a možná jste si na odkaze výše i založili demo účet. To je rozhodně správný postup.

Pokud se tedy rozhodnete pro spekulaci na cenu zlata skrz CFD (můžete spekulovat i na pokles ceny), tak si založte reálný účet, můžete tak učinit například u XTB nebo Plus500. Otevření účtu i převod prostředků zvládnete online a zhodnocování vašich volných prostředků už nic nebrání.

Doporučení brokeři pro obchodování komodit jako CFD

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Základní tipy pro obchodování mědi:

  • Obchodníci by měli nejprve identifikovat současný stav na trhu a teprve poté použít příslušnou strategii obchodování. Bez kvalitní strategie se do obchodování ani nepouštějte!
  • Měď je oceňována v amerických dolarech, takže by si obchodníci měli být vědomi pohybů v kurzu této měny – bude mít nezanedbatelný vliv na cenu.
  • Poptávka z rozvíjejících se trhů by mohla v dlouhodobém horizontu řídit cenu. Obchodníci si musí být vědomi vyhlídek růstu významných trhů, jako je Čína, Indie, Brazílie a další.
  • Řízení rizik hraje důležitou roli v obchodování (a to samozřejmě nejen u mědi). Při všech otevřených obchodech se zpravidla doporučuje neriskovat více než 5 % svého kapitálu. Tímto se řiďte i při investování do mědi.

Shrnutí – plusy a mínusy investování do mědi

Měď, jako každá investice, má svůj potenciál, ale nelze ji brát jako sázku na jistotu. Platí: “Dvakrát měř, jednou řež!” Pokud si počkáte na období po hospodářské recesi, kdy cena mědi zpravidla výrazně klesá, můžete najít zajímavou obchodní příležitost.

Nyní již máte přehled o charakteristikách této komodity a je na vás, jestli se vrhnete do jejího obchodování. Určitě vám mimo jiné doporučujeme podívat se také na možnosti investováni do dluhopisů, akcií případně forexu. Neváhejte a projděte si vícero možností, do čeho investovat, abyste zvolili tu nejlepší.

Více informací o Měď

KomoditaMěď
Jednotka1 tuna mědi
Ohodnoťte tento článek
10
0

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další Komodity, které by vás mohly zajímat