Ethereum během středeční obchodní seance posílilo, neboť Chicago Board Options Exchange (Cboe) podala žádost o zalistování spotového ETF na Ethereum.
Burza žádost podala jménem správce aktiv 21Shares a žádá o jeho schválení ze strany americké komise pro cenné papíry (SEC).
Nejedná se však o klasické spotové ETF na Ethereum, neboť těch je na trhu již mnoho. Tento fond by totiž umožnil staking držené kryptoměny.
Tato iniciativa je průkopnickým počinem na trhu s kryptoměnovými ETF. Analytik z agentury Bloomberg, James Seyffart, poznamenal, že se jedná o první ETF, které žádá o povolení stakingu.
Jak to bude fungovat?
Konečné rozhodnutí SEC o tomto podání se očekává do konce října, přičemž navrhované ETF bude používat mechanismus point-and-click staking.
Ten zajistí, že Ethereum zůstane bezpečně v úschově a zároveň bude generovat dodatečné prostředky za staking.
Tyto odměny budou klasifikovány jako příjem fondu, kdy staking bude provozován věrohodnými poskytovateli.
Důležité je, že ETF bude stakovat pouze kryptoměnu v držení samotného fondu. Vyhne se sdružování Etherea i od jiných subjektů a nebude inzerovat možnost stakingu spolu se slibem konkrétních výnosů.
Výhody ETF
Podle společnosti by stakování Etherea přineslo investorům dodatečný výnos a pomohlo ji lépe monitorovat výnosy spojené s držením kryptoměny.
V případě, pokud nedochází ke stakingu, srovnává firma fond s akciovým ETF odmítající dividendy od společností, které drží.
Žádosti o kryptoměnová ETF přibývají a společnosti nyní testují limity nové administrativy v rámci SEC – co vše jim bude dovoleno.
Během ledna komise pro cenné papíry a burzy vytvořila novou pracovní skupinu pro kryptoměny, kterou vede Hester Peirceová. Ta se ke kryptoměnovému sektoru historicky vyjadřovala pozitivně.
Peircové navíc naznačila, že by ETF se stakingem Etherea mohlo získat povolení za současného vedení.
Reakce trhu a zájem o Ethereum
Trh na tuto zprávu reagoval rychle a cena Etherea během 12 hodin vzrostla o 8 %. Cena se tak vyšplhala z minima na úrovni 2 565 dolarů na intradenní maximum 2 790 dolarů.
I přes tento nárůst zůstává sentiment okolo Etherea negativní. Na začátku roku dosáhla kryptoměna lokálního maxima 3 700 dolarů z něhož se propadla o 26 %.
Cenový vývoj Etherea poslední měsíc
Během středy z ETF na Ethereum ubylo 41 milionů dolarů prostředků investorů. Produkt ETHE společnosti Grayscale přišel o 30 milionů dolarů, zatímco FETH společnosti Fidelity zaznamenal odliv ve výši téměř 11 milionů dolarů.
Pouze fond ETHA společnosti BlackRock vykázal za tento den nulový úbytek kapitálu. Navzdory těmto odlivům banka Goldman Sachs svou expozici vůči Ethereu zvýšila.
Firma drží v ETF na Ethereum téměř 500 milionů dolarů, rovnoměrně rozdělených mezi fondy BlackRock a Fidelity.
Hlavní analytik Bitget Research však upozorňuje, že pozice sázející na pokles Etherea vzrostly od listopadu o 500 %. To podle něj naznačuje silně medvědí sentiment ohledně kryptoměny mezi hedgeovými fondy na Wall Street.
Zmiňuje, že nárůst short pozic může být zapříčiněn odklonem zájmu investorů ke kryptoměnám jako je Bitcoin nebo Solana.
Ethereum také silně ovlivnil Bitcoin, který se poslední dobou vyvíjel cenově lépe kvůli rostoucí poptávce po bitcoinových ETF.
Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.