Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Wallet of Satoshi
Bitcoinová peněženka Wallet of Satoshi
Recenze, poplatky a návod 2024
Logo Wallet of Satoshi
Wallet of Satoshi
Logo Wallet of Satoshi

Bitcoinová peněženka Wallet of SatoshiRecenze, poplatky a návod 2024

Matouš Vondrák
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Autor recenze
Matěj Bajer
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Ověřeno
Poslední aktualizace
26. 8. 2024
Logo Wallet of Satoshi

Hodnocení Finex.cz

- 17. místo -
66 %
Poslední aktualizace
26. 8. 2024

Jednoduchá Bitcoin/Lightning Network custodial peněženka

Wallet of Satoshi je výhradně bitcoinová peněženka určená zejména pro drobné platby přes levnou a rychlou Lightning Network. Potěší kompletním překladem do češtiny, naopak zamrzí zbytečnými poplatky jako např. 1 % při posílání BTC on-chain nebo 1 % při dobití peněženky bitcoiny.

Logo Wallet of Satoshi

Hodnocení Finex.cz

- 17. místo -
66 %
Přívětivost pro Čechy
Hodnocena je dostupnost českého jazyka a kvalita uživatelské podpory či nápovědy.

90%

Poplatky a náklady na pořízení
Hodnocenu jsou poplatky spojené s nákupem (směnou) kryptoměn a cena za pořízení peněženky samotné.

75%

Nástroje a funkce
Hodnoceny jsou nástroje a funkce, jako např: možnost nákupu kryptoměn, pravidelné investice (DCA), coinjoin, NFT, staking, podpora lightning networku, dApps aj.

60%

Podporované kryptoměny
Hodnocení zahrnuje počet dostupných kryptoměn a různých kryptoměnových sití.

50%

Uživatelská přívětivost
Hodnocena je rychlost a přívětivost aplikace, její logické uspořádání a moderní design.

70%

Bezpečnost peněženky
V tomto kritériu je zahrnuta celková bezpečnost peněženky a jednotlivé zabezpečovací prvky, jako například délka seedu, možnost přidat passphrase, shamir backup aj. Hodnotíme také kvalitu zákaznické podpory, prohřešky v minulosti, hodnocení a názory našich čtenářů.

50%

Základní informace o Wallet of Satoshi

Vznik 2018
V češtině Ano
Typ úschovy (zabezpečení) Custodial
Počet kryptoměn 1 (Bitcoin)
Cena peněženky Zdarma
Možnost nákupu kryptoměn Ano

Informace o Lightning Network peněžence Wallet of Satoshi

Wallet of Satoshi je bitcoinová peněženka s podporou Lightning Network. Vyznačuje se opravdu jednoduchým uživatelským rozhraním zobrazujícím skutečně jen ty nejnutnější informace.

Ačkoliv se primárně jedná o Lightning peněženku, Wallet of Satoshi dokáže zpracovat i on-chainové platby. Uživatel ale vesměs nepozná rozdíl, peněženka totiž spojuje obě bilance (bitcoiny na síti Lightning i na samotném blockchainu) dohromady. Je k dispozici pro Android i iOS a umožňuje zálohovat přístup skrze e-mail.

S poslední větou minulého odstavce souvisí asi ta největší nevýhoda – jedná se o custodial peněženku, což znamená, že privátní klíče nedržíme přímo my, ale Living Room of Satoshi, společnost stojící za Wallet of Satoshi.

Obsah recenze

Kryptoměnová peněženka Wallet of Satoshi

Dnes se podíváme na jednu z nejjednodušších Lightning Network peněženek současnosti. Wallet of Satoshi byla stvořena pro běžné uživatele, kteří ocení zejména jednoduché a svižné rozhraní.

Zdroj: Wallet of Satoshi
Rozhraní peněženky Wallet of Satoshi
Rozhraní peněženky Wallet of Satoshi

Extrémně zjednodušené uživatelské rozhraní aplikace (na obrázku výše) obsahuje skutečně pouze to nejdůležitější – zůstatek v satoshi (nebo v bitcoinech dle nastavení), tlačítko pro odesílání a naopak přijímání plateb a vpravo nahoře nastavení.

Při prvním spuštění nás nebudou (bohužel) otravovat žádné potřebné úkony ke zvolení hesla a poznamenání si svého SEEDu. Jak jsme si již řekli ve shrnutí výše, jedná se o custodial peněženku, což znamená, že se k naší seed phrase, tudíž svým způsobem k našemu privátnímu klíči, nedostaneme.

Přístupy k informacím o našich kryptoměnách leží v rukou centralizované společnosti Living Room of Satoshi, vývojáře peněženky Wallet of Satoshi. Moc informací mezi peněženkou a společností veřejně nenalezneme, alespoň tedy ne na oficiálních stránkách peněženky, které jsou téměř stejně strohé jako rozhraní peněženky.

Zdroj: walletofsatoshi.com
Webové stránky Wallet of Satoshi
Tak jednoduchá, že ji dokáže používat i vaše matka,” stojí na oficiálních stránkách.

Jelikož cílí na maximální využitelnost, podporuje Lightning Network, škálování sítě Bitcoinu ve druhé vrstvě. Díky síti Lightning je možné provádět transakce za hubičku a ve vysoké rychlosti.

Jak Wallet of Satoshi funguje?

Z reklamních materiálů výše je evidentní, že Wallet of Satoshi sází právě na jednoduchost, čímž se snaží zamaskovat svoji masivní nevýhodu, a sice držení privátních klíčů za uživatele.

Poznámka

To jde svým způsobem proti filozofii kryptoměn – Bitcoin má být plně decentralizovaný a má vkládat vlastnictví peněžních prostředků přímo do rukou uživatelů. Nemá být držen v rukou centralizované společnosti ještě méně transparentní než tradiční bankovní instituce.

V praxi tedy peněženka funguje tak, že je po jejím stažení a spuštění okamžitě možné ji používat – není vyžadována žádná registrace. Technicky tedy ihned po spuštění můžeme skenovat Lightning faktury a platit.

Jen Lightning nebo i on-chain?

Ačkoliv se jedná o Lightning peněženku, odchozí i příchozí platby je možné odesílat obousměrně. Je tedy možné přijímat bitcoiny jak pomocí Lightning faktur, tak i odesláním na bitcoinovou adresu peněženky.

To samé platí i pro odchozí platby – ty můžeme odesílat jak na Lightning faktury, tak i na klasické bitcoinové adresy. Uživatel ovšem původ jednotlivých bitcoinů nerozezná. Při placení si je peněženka řadí sama – při skenování QR kódů rozlišuje, zdali se jedná o bitcoinovou adresu nebo o Lightning fakturu a podle toho zvolí formu transakce.

Způsob fungování takto nastavila vývojářská společnost a my za oponu bohužel nahlédnout nemůžeme. Ačkoliv tedy náš zůstatek může z části obsahovat bitcoiny přijaté z klasické on-chain transakce, z našeho pohledu je jednotný.

Poznámka

Poznámka: V tomto směru se např. liší Lightning Network peněženka Blue Wallet, která technicky funguje jako dvojitá s napůl custodial formou.

Od bitcoinů v první vrstvě privátní klíče máte, od těch na síti Lightning už ne. Wallet of Satoshi z pohledu uživatele tyto dva zůstatky sype na jednu hromadu.

Lightning adresy

Wallet of Satoshi umožňuje zjednodušení plateb skrze Lightning Network pomocí vytvoření unikátní Lightning adresy. Ta funguje podobně jako Lightning faktura, je však jednodušší na manipulaci.

Zdroj: Wallet of Satoshi
Vygenerovaná Lightning Adresa
Vygenerovaná Lightning Adresa

Lightning adresy mají podobný tvar jako e-mailové adresy. Dají se použít při přijímání nebo odesílání bitcoinů, místo skenování QR kódu je tedy nutné vložit pouze danou Lightning Adresu.

Pro založení naší vlastní Wallet of Satoshi musíme udělat pouze jedinou věc – stáhnout a nainstalovat mobilní aplikaci ve verzi pro iOS nebo Android. Zbytek za nás peněženka zařídí sama.

Po spuštění aplikace máme možnost buď nějaké bitcoiny rovnou přijmout skrze Lightning nebo klasickou platbu, nebo si je můžeme nakoupit přímo ve Wallet of Satoshi.

Nákup Bitcoinu

Pokud ještě nemáte žádné bitcoiny na jiných peněženkách, směnárnách či burzách, v aplikaci si je můžete rychle koupit. Stačí na hlavní stránce klepnout na tři tečky v pravém horním rohu a následně na Buy Bitcoin svítící zeleně. Budeme přeneseni do platební brány moonpay.com, se kterou Wallet of Satoshi spolupracuje.

Zdroj: Wallet of Satoshi
Nákup BTC na platformě MoonPay
Nákup BTC na platformě MoonPay

MoonPay vyžaduje minimální nákup za 750 korun. Jakmile nákup dokončíme a bitcoiny nám přistanou na účet, můžeme se pustit do naší první platby.

Odesílání plateb na Wallet of Satoshi

Placení je naprosto intuitivní, Wallet of Satoshi nám sama napovídá žlutým zvýrazněním tlačítka SEND, jednoho ze dvou jediných tlačítek na domovské stránce. Po jeho stisknutí uvidíme rozhraní pro odesílání platby.

Zdroj: Wallet of Satoshi
Rozhraní pro odesílání platby na Wallet of Satoshi
Rozhraní pro odesílání platby na Wallet of Satoshi

Nyní pouze zbývá naskenovat QR kód nebo jej nalézt na fotce z galerie po kliknutí na první ikonku vlevo nahoře. Druhá ikonka nám umožní vložit Lightning nebo klasickou adresu, kterou máme zkopírovanou ve schránce, a pomocí třetí ikonky můžeme zadat Lightning adresu v e-mailovém formátu.

Přijímání plateb na Wallet of Satoshi

Pro příjem platby klikneme na hlavní stránce na druhé tlačítko RECEIVE. Platby můžeme opět přijmout skrze Lightning fakturu, na bitcoinovou adresu nebo na Lightning adresu.

Dejte si pozor při výběru platby skrze bitcoinovou adresu – peněženka si účtuje 0,3% poplatek. Po výběru pouze ukážeme či někomu odešleme náš QR kód nebo jednu z adres, to je vše.

Zálohování účtu

Jelikož nemáte přístup k SEEDu, nemůžete se na peněženku v základu přihlásit ani na jiném telefonu či počítači. Wallet of Satoshi tento problém řeší nabídkou k zálohování pomocí e-mailu.

Zdroj: Wallet of Satoshi
Zálohování peněženky Wallet of Satoshi
Zálohování peněženky Wallet of Satoshi

Po otevření menu v pravém horním rohu postačí kliknout na Login to back up a vložit e-mailovou adresu, následně se ona adresa verifikuje opsáním dvou unikátních slov odeslaných do zprávy. Poté je možné ztracenou peněženku obnovit skrze poskytnutý e-mail. Po ověření bude nabídka vypadat tak jako na obrázku výše.

Poplatky a limity peněženky Wallet of Satoshi

Wallet of Satoshi uděluje zásadní limit na maximální množství držených BTC, poplatků zde moc nenajdeme.

Limity

Zajímavostí je uvedení limitu na maximální možnou bilanci v peněžence. Maximální možné množství bitcoinů v peněžence je stropně omezeno na 5 BTC. Dle podmínek peněženky se toto číslo vztahuje dohromady jak na zůstatek bitcoinů v první vrstvě, tak i na Lightning Network.

Pokud si omylem odešleme na svou Wallet of Satoshi více než 5 bitcoinů, budeme muset o jejich navrácení kontaktovat zákaznickou podporu na adrese [email protected].

Dalším limitem je maximální výše transakce – ta je omezena také na 5 BTC, v praxi se tedy o další limit nejedná, protože nikdy reálně nemůžeme odeslat více. Více přijmout ovšem můžeme, zůstatek se nám ale dle limitu výše ukáže maximálně jen 5 BTC – i v tomto případě budeme muset kontaktovat zákaznickou podporu, abychom se ke svým bitcoinům dostali.

Poplatky

Jediným podstatným je již zmíněný 0,3% poplatek za vklad BTC skrze on-chainovou transakci. Přijímání bitcoinů přes síť Lightning nijak zpoplatněno není.

Je zde ještě poplatek ve výši 4,9% při nákupu bitcoinů za australské dolary, to nás v naší české lokalitě pravděpodobně trápit nebude.

Při odesílání Lightning i běžných plateb si peněženka nic navíc neúčtuje. Pouze nás informuje o nutných poplatcích pro provedení transakce, které jdou těžařům či uzlům na Lightning Network, Wallet of Satoshi si, dle jejího vyjádření, nic neponechává.

Výhody a nevýhody kryptoměnové peněženky Wallet of Satoshi

Wallet of Satoshi se jeví jako extrémně jednoduchá Lightning peněženka, jež uživateli práci zjednodušuje opravdu ve všech směrech. Nevyžaduje žádnou registraci a prezentuje jen ty nejzákladnější informace. To má ovšem svou cenu: jedná se o custodial peněženku, tedy peněženku, jejíž citlivé údaje spravuje centralizovaná společnost.

Výhody

  • Extrémně jednoduché uživatelské rozhraní: Peněženka prezentuje opravdu jen to nejdůležitější, na její hlavní stránce nalezneme pouhá dvě tlačítka.
  • Bez nutnosti registrace: Na peněžence si nemusíme zakládat žádný zákaznický účet, při jejím spuštění si dokonce nevolíme ani heslo. Do peněženky se přihlašujeme pouze spuštěním aplikace na našem telefonu.
  • Možnost platit jak na síti Lightning, tak na klasickém on-chainu: Platby můžeme libovolně odesílat a přijímat jak na Lightning Network, tak i na nativní síti Bitcoinu. S druhou možností jde ruku v ruce 0,3% poplatek. Peněženka spravuje oba zůstatky pod svými křídly dohromady, odděleně je tedy neuvidíme.
  • Implementování Lightning adres: Po síti Lightning nyní můžeme platit i skrze Lightning adresy. Jedná se o adresy připomínající formátem ty e-mailové, při jejich použití stačí pouze nastavit odesílanou částku.
  • V češtině: Rozhraní peněženky je, až na nějaká místa, v češtině. Nákup Bitcoinu probíhá přes MoonPay, která je též přeložená do českého jazyka. Nenarazíme zde tedy na žádnou vitální oblast pouze v anglickém jazyce.
  • Zákaznická podpora: Peněženka má zřízenou linku zákaznické podpory ve formě e-mailu na adrese [email protected].

Nevýhody

  • Custodial peněženka: Masivní mínus srážející její hodnocení. Privátní klíče nedržíme my, ale peněženka, přesněji řečeno společnost vyvíjející peněženku. Vkládáme tak důvěru do rukou někoho cizího a spoléháme se na něj.
  • Chabé zabezpečení aplikace: Do peněženky se nijak nepřihlašujeme. Není nutné zadávat heslo a už vůbec se tu nemůžeme bavit o nějakém dvoufaktorovém ověření. Jediným prvkem zabezpečení je možnost zapnout biometrické ověření či PIN kód pro provádění plateb. To se však musí manuálně zapnout v sekci pokročilého nastavení jako na obrázku níže, peněženka na tuto možnost nijak neupozorňuje.
Zdroj: Wallet of Satoshi
Wallet of Satoshi pokročilé nastavení
Pokročilé nastavení – zapnutí PIN kódu či biometrického ověření
  • Nízká transparentnost: Jako uživatelé nevidíme, kolik bitcoinů máme na bitcoinové peněžence a kolik jich máme na Lightning peněžence, Wallet of Satoshi ukazuje pouze hromadný zůstatek. O tvůrcích peněženky také není dostupné větší množství informací.

Zkušenosti uživatelů Wallet of Satoshi

Aplikace má na iTunes v době psaní článku hodnocení průměrně 3 hvězdičky z pěti ze všech 90 recenzí. Na Google Play si vede trochu lépe – dosahuje 4 hvězdiček z téměř tisíce hodnocení.

Dle různých vláken na Redditu se uživatelé vesměs dělí na dva tábory – na kladné hodnotitele zaměřující se primárně na rychlost a jednoduchost aplikace a naopak na kritiky osočující custodial formu.

Máte také zkušenosti s používáním Wallet of Satoshi? Podělte se s námi o vaše poznatky v komentářích!

Závěr k peněžence Wallet of Satoshi

Wallet of Satoshi může být zajímavou peněženkou pro méně zkušené uživatele, kteří ocení zejména jednoduché používání, celou peněženku v českém jazyce a využití plateb pomocí sítě Lightning.

Při používání této peněženky musíme mít na paměti, že bitcoiny nejsou přímo pod naší kontrolou, ale pod kontrolou společnosti stojící za peněženkou.

Více informací o Wallet of Satoshi

Jméno firmyWallet of Satoshi
Kryptoměnové peněženky
Základní informace o peněžence
Vznik2018
Počet klientů1 milion stažení
Webová stránkahttps://www.walletofsatoshi.com/
V češtině
ProvozovatelWallet of Satoshi Pty Ltd
Sídlo společnostiAustrálie
Základní charakteristika peněženky
Typ peněženkySoftwarová peněženka pro Bitcoin
Typ úschovy (zabezpečení)Custodial
Cena peněženkyZdarma
Další poplatky1 % při posílání BTC on-chain, 1 % při dobití peněženky bitcoiny
Počet kryptoměn1 (Bitcoin)
Měna účtuCZK, USD, BTC, sats
Nástroje a funkce peněženky
Možnost nákupu kryptoměn
Poplatek za nákup4,9 %
Pravidelné investice (DCA)
Vlastní token
Staking (earn)
Coinjoin
NFT a dApps
Další funkcePeněženka zejména pro drobné platby přes Lightning Network
Vklad a výběr peněz
Vklad penězBitcoin, platební karta
Výběr penězBitcoin
Aplikace
Mobilní aplikace
Webová verze
Desktopová verze
Rozšíření do prohlížeče
Vícefaktorová autentizace
Zákaznická podpora
Možnosti zákaznické podporyFAQ, E-mail
Email[email protected]
Telefonní kontaktNeuvádí
Ohodnoťte společnost Wallet of Satoshi
3
0

Autor

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.