Informace o indexu FTSE 100
FTSE 100 index je cenový index londýnské akciové burzy London Stock Exchange (LSE). Tento akciový index se považuje za indikátor síly britské ekonomiky a také je to nejrozšířenější ukazatel vývoje londýnského akciového trhu.
FTSE 100 patří mezi nejvíce používané a oblíbené indexy na celém světě. Mimo to tento index slouží i jako finanční instrument, na jehož vývoj je možné spekulovat a vydělávat tak peníze.
V tomto komplexním článku se s tímto indexem seznámíme, krátce se podíváme na historií tohoto indexu a ukážeme si, jak FTSE 100 index obchodovat a podíváme se na další důležité informace.
Obsah článku indexu FTSE 100
Seznámení s indexem FTSE 100
FTSE 100 je akciový výběrový index, který zahrnuje 100 největších společností podle tržní kapitalizace sídlící ve Velké Británii. Tyto akcie musí být zároveň obchodovány na londýnské burze.
Těchto sto největších společností obsažených v indexu FTSE reprezentuje zhruba 81 % celé tržní kapitalizace na londýnské burze.
Akciový výběrový index se počítá podle tržní kapitalizace. Znamená to, že čím větší je společnost (její kapitalizace), tím větší podíl mají její akcie v indexu.
Opakem tohoto výběru je cenově vážený index, ve kterém mají největší podíl společnosti s největší cenou za akcii. Takovým index je například japonský Nikkei 225. Zároveň v něm nejsou obsaženy všechny firmy (není to souhrnný index), které se na burze obchodují, ale vybírá se vždy jen 100 největších. To je rozdíl oproti třeba souhrnnému indexu evropských burz (Stoxx Europe 600), ve kterém jsou obsaženy všechny společnosti bez ohledu na jejich velikost.
TIP: Nevíte, co to akciové indexy jsou, jak přesně fungují a proč se vlastně počítají? Tento článek vám pomůže vše pochopit – burzovní indexy
Historie FTSE 100
Index byl založen 3. ledna 1984 a jeho výchozí hodnota byla 1000 bodů. Index je aktuálně spravován skupinou FTSE (Financial Times Stock Exchange), což je dceřiná společnost londýnské burzy cenných papírů.
Skupina FTSE má pod správou několik indexů, FTSE 100 není jediný.
Kromě indexu FTSE 100 existuje ještě index FTSE 250 (což je dalších 250 největších firem po první stovce), index FTSE 350 (všechny společnosti obou indexů dohromady) a další.
Avšak, tyto tři výše vyjmenované patří mezi ty nejdůležitější.
Zařazení společností do indexu
Společnosti, které jsou v indexu zahrnuty, se samozřejmě mění – a to jednou za čtvrt roku, kdy dochází k revizi společností obsažených v indexu a přepočítání poměru, v jakém jsou obsažené v FTSE 100.
Práh kapitalizace pro zařazení firem byl stanoven na 2,6 miliardy liber. Kritéria pro zařazení do indexu FTSE 100 jsou takováto: akcie společnosti musí být obchodovatelné na londýnské burze (v eurech nebo librách), společnost musí splňovat národní kvality, musí mít určitý free float a likviditu.
Pokud nějaká společnost není dostatečně výkonná, je v indexu nahrazena lepší (likvidnější, kvalitnější, atd…). Toto se děje častěji, než by se na první pohled mohlo zdát. Od založení indexu v roce 1984 v něm zůstala jen necelá třetina původní stovky firem.
Je tedy vidět, že obměna probíhá v celkem velké míře.
Složení indexu FTSE 100
Pro lepší porozumění toho, jak obchodovat index FTSE je potřeba vědět, jaké firmy/sektory mají na hodnotu tohoto indexu vliv.
Tento index je, na rozdíl od indexu PX, index s velkou ekonomickou silou, a proto se zde můžeme setkat s opravdu velkým množstvím společností a jejich oborovou klasifikací.
Součástí indexu FTSE 100 je celá řada světově velmi známých společností, jako například BP (British Petroleum), HSBC, Vodafone, Marks & Spencer, Barclays, Rolls-Royce, či Tesco. Škála je opravdu široká. Abyste si mohli lépe složení indexu představit, prohlédněte si přiložený graf.
Zde na grafu se můžete podívat na to, jaké obory jsou v tomto indexu nejčastěji zahrnuty.
Data se samozřejmě stále mění, takže se rozložení může za pár měsíců lišit o pár %, co se však pravděpodobně jen tak nezmění, je dominance hlavních sektorů. Dominance těchto sektorů zůstává už dlouhé roky dost podobná.
Jak na grafu můžete vidět, tak největší sektor, je sektor finanční, který má 21 % indexu. Dale v závěsu jsou pak energetické společnosti se 17 %. Pokud bychom se podívali na největšího individuálního zástupce indexu FTSE 100 tak je jim Royal Dutch Shell s cca 12 % indexu.
Je potřeba si uvědomit, že i přestože je tento index “indikátorem britské ekonomiky” a pro zařazení do FTSE 100 musí být společnost obchodována na londýnské burze, je většina prodejů dělána v zahraničí.
Index je plný globálních společností, které generují obrovské prodeje hlavně v zahraničí.
Jak vyplývá z těchto dat, i přestože je 97 % společností sídlem ve Velké Británii, pouze 29 % jejich příjmů pochází odtud. Pokud bychom se bavili o indexu FTSE 250 tak zde je 55 % jejich příjmů z Velké Británie.
Proč o tom mluvíme? Protože na tom záleží a to z dvou důvodů: Investování do FTSE 100 totiž nemusí prakticky znamenat, že investujete/obchodujete do “Velké Británie”, což je důležité si uvědomit.
Cena indexu tak nemusí být ovlivněna pouze librou ale všemi měnami. Například silný dolar může být dobrý pro britské společnosti, které vydělávají peníze v dolarech. Na to je potřeba myslet!
Historický vývoj hodnoty indexu (graf)
Velká Británie je jednou z největších ekonomik světa s velkým zahraničním obchodem. Proto se i v tomto indexu značně projevily celosvětové krize v letech 1999 a 2008 (jak lze vidět v grafu). Kromě těchto dvou propadů, i když velkých, hodnota indexu v čase roste.
Od svého založení hodnota indexu vzrostla o více než 600 % a stále dlouhodobě roste.
Co ovlivňuje index FTSE 100?
V indexu je mnoho velkých nadnárodních společností, pro které je největším rizikem globální recese. Ovlivněny, proto mohou být jakýmikoli celosvětovými událostmi, jako třeba obchodní válkou mezi Čínou a USA.
Velkou neznámou bude vývoj indexu s ohledem na Brexit. Velká nejistota kolem něj panuje už od zveřejnění výsledku referenda, ale postupně se stále zvětšuje. Ovlivněna je jím také britská libra, která dost oslabuje a je třeba s tím počítat při zvažování měnového rizika. Jak jsme si ale již řekli, dopad na index mohou mít i jiné měny.
Ať už dopady měnového rizika, Brexit, nebo jinou hrozbu, lze jen velmi obtížně predikovat a je nutné proto sledovat aktuální dění.
No a nyní se pojďme konečně podívat na zmíněné obchodování indexu.
Jak obchodovat index FTSE 100?
Pokud se rozhodnete tento index obchodovat máte dvě možnosti. Obchodovat přímo na burze, nebo s pomocí CFD brokera. My, především kvůli pohodlnosti upřednostňujeme obchodování prostřednictvím CFD brokerů a CFD kontraktů, proto se podíváme právě na tento druh obchodování.
CFD kontrakty lze využít při spekulacích na růst či pokles hodnoty indexu a vydělat tak peníze. Obchodování samozřejmě není procházka růžovým sadem, ale odměna stojí za to.
TIP: Více si o CFD obchodování můžete přečíst v tomto článku – Co jsou CFD kontrakty a jak je začít obchodovat?
Jak takový obchod s pomocí CFD může vypadat?
Budete-li chtít spekulovat na růst indexu, pak při hodnotě 7000 bodů budete na jeho zakoupení potřebovat 7000 dolarů. Když index vzroste na hodnotu 7200 bodů a vy jej prodáte, váš zisk bude 200 dolarů, resp. 2,85%.
Obchodování CFD s využitím páky:
Pokud je pro vás taková částka k investování moc vysoká, můžete využít investování s finanční pákou. Jestliže váš broker umožňuje využít páku 1:10 (většina brokerů, jako např. XTB či RoboMarkets takovou páku na indexy umožňuje), pak pro zakoupení indexu o hodnotě 7000 bodů potřebujete jen jednu desetinu, tedy 700 dolarů (cca 16 000 Kč).Většina brokerů navíc umožňuje obchodovat i 0.01 lotu, minimální investice tedy bude pouhých 7 dolarů – 160 Kč.
Při prodeji na hodnotě 7200 bodů získáte opět 200 dolarů, ale zhodnocení bude v tomto případě 28 %, protože vámi investovaná částka byla o dost menší.
Tento index se hodí i k dlouhodobé spekulaci na růst, jelikož dlouhodobě vykazuje rostoucí trend. Jen je potřeba sledovat fundamentální zprávy a včas index prodat při hrozícím poklesu (světová ekonomická krize, brexit a jiné).
FTSE 100 lze pochopitelně obchodovat i na krátkodobé nebo intradenní bázi. Tam už je potřeba sledovat vývoj každý den a pomocí technické analýzy reagovat na vývoj konkrétního dne. Obchodování indexů a jakýchkoliv jiných aktiv je velice komplexní, proto jak jistě chápete, není možné zde, v tomto článku vysvětlit veškeré principy. Pokud vás však obchodování zaujalo, zde najdete kompletního průvodce forex a CFD obchodováním.
Kde lze FTSE 100 obchodovat?
Index FTSE 100 je významným celosvětovým indexem a proto jej lze jako CFD derivát obchodovat u téměř všech kvalitních brokerů.
Při výběru je důležité zajímat se hlavně o poplatky, platformu brokera, minimální vklad a obchod. Při výběru vhodného brokera vám mohou pomoct naše recenze, kde naleznete veškeré informace o daném brokerovi a také zkušenosti ostatních čtenářů.
Dvěryhodnými brokery mohou být např. XTB, eToro nebo Plus500, které umožňují klientům obchodovat i s velmi nízkým kapitálem.
Přečtěte si recenze těchto brokerů
Favorit redakce
- Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
- Možnost nákupu frakčních práv a ETF
- Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
- Danění českých dividend 35% sazbou
Obchodní hodiny indexu FTSE 100
Pro samotné obchodování je samozřejmě potřeba vědět, kdy vlastně můžete FTSE index obchodovat. Obchodní hodiny indexu na burze jsou od 8:00 do 16:30 místního času (tedy od 9:00 do 17:30 času našeho).
Nebo, můžete obchodovat prostřednictvím výše zmíněného CFD kontraktu.
CFD brokeři mohou mít obchodní hodiny rozdílné oproti londýnské burze, proto je potřeba si to hlídat.
Proč byste měli FTSE 100 index obchodovat?
Výhodou obchodování indexu je skutečnost, že diverzifikujete své riziko a také široké zastoupení sektorů. Pokud se jedné společnosti nebude dařit, index může táhnout nahoru úspěch jiných.
V případě, že bude nějaká společnost dlouhodobě ve ztrátě, projeví se to na poklesu její tržní kapitalizace a po čase bude v indexu nahrazena jinou, lepší.
Díky velikosti trhu v Británii a celosvětově známých a zavedených společnostem je index hodně obchodován, denní objemy obchodů jsou ve stovkách milionů. Díky tomu nebudete mít problém ho kdykoliv nakoupit nebo prodat s minimálním spreadem (rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou v daném okamžiku).
Zaujal vás index FTSE 100? Obchodujete tento index? Podělte se s námi o vaše zkušenosti níže v komentářích. Děkujeme.
Další zdroje informací:
- FTSE 100 history: how the index has changed over 33 years (David Brett, 2017)
- London Stock Exchange – Index FTSE 100 (Londýnská burza cenných papírů)
- FTSE 100 Index (Wikipedia, dostupné anglicky)
- Co jsou blue chip akcie? (Wikipedia, dostupné česky)
- Co je skupina FTSE a co dělá? (Wikipedia, dostupné anglicky)
- Co je to CFD? Jaké má výhody a rizika? (Finex.cz, 2019)
- Burzovní indexy – Kompletní průvodce (Finex.cz, 2019)
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.