Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Digitální revoluce – britský regulátor povolil kryptoměnový hedgeový fond!

Digitální revoluce – britský regulátor povolil kryptoměnový hedgeový fond!

Před pár dny, konkrétně 6. července jsme vás informovali, že britský regulační orgán FCA (Financial Conduct Authority) hrozí retailovým investorům zákazem obchodování s kryptoměnovými CFD, z důvodů jejich velké rizikovosti. Podle posledních zpráv však na britských ostrovech nastal obrat a kryptoměny dostávají opět zelenou!

Londýnská společnost Prime Factor Capital jako první na světě dostala oficiální povolení k provozování hedgeového fondu (fond funguje již od roku 2016 bez oficiální regulace) zaměřeného výhradně na kryptoměny. Přelomovou zprávu zveřejnila jako první agentura Bloomberg.

Hedgeový fond byl založen bývalými zaměstnanci investiční společnosti BlackRock a RWE AG, kteří svými investičními zkušenostmi značně posílili reputaci relativně nového správce rizikových aktiv.

Fond již spravuje 2,5 miliard Kč aktiv

1. července představitelé kryptoměnového fondu vydali prohlášení informující klienty, že bude fond regulován podobně jako jakýkoliv jiný alternativní investiční hedgeový fond dle zákonů EU. K dnešnímu dni už Prime Factor Capital spravuje více než 100 milionů euro a neustále rozšiřuje řady svých institucionálních investorů. Nově příchozí se tak budou moci přidávat s mnohem větším klidem.

Britské regulační orgány s udělením povolení velmi otálely. Tržní kapitalizace kryptoměn se v současné době pohybuje kolem 330 miliard dolarů, přičemž při svém maximu v prosinci 2017 překonala dokonce 750 miliard dolarů. Hlavním trnem v oku všech zákonodárců je hlavně obrovská volatilita kryptoměn oproti tradičním trhům.

Vývoj tržní kapitalizace kryptoměn od prosince 2016 do současnosti.
Vývoj tržní kapitalizace kryptoměn od prosince 2016 do současnosti. Zdroj: CoinMarketCap

Kryptoměnový trh se v současnosti stále pohybuje v šedé zóně. Doposud nedošlo k jeho řádné regulaci, což v minulosti také vedlo k řadě hackerských útoků či bezpočtu nekalých obchodů, které nevrhají na trh jako celek úplně dobré světlo. Otázka ale je, jestli vůbec k nějaké regulaci dojít může. Přeci jenom jsou to kryptoměny.

Kryptoměny na vzestupu

Výkonný ředitel Prime Factor Capital a bývalý investiční specialista investičního giganta BlackRock, Adam Grimsley, se domnívá, že FCA rozhodla velmi prozíravě. Vzhledem k tomu, jak získávají digitální aktiva na popularitě u retailových i institucionálních investorů, jistá potřeba dohledu nad trhem byla nevyhnutelným krokem.

Grimsley doslova pro agenturu Bloomberg prohlásil: “Většina kryptoměnových investičních projektů se nachází mimo rámec jakékoliv regulace, což představuje velký problém na trhu, který má tak špatnou pověst.”

Regulace s sebou přináší i jisté závazky

Ačkoliv hedgeové fondy nepodléhají téměř žádné regulaci, jisté omezení s sebou povolení FCA přináší. Prime Factor Capital musí jmenovat nezávislého depositáře pro dohled nad peněžními toky a úschovu kryptoměnových aktiv.

Na druhou stranu klienti hedgeového fondu dostanou ujištění, že se mohou dočkat skutečných výnosu z investice do fondu (kryptoměny se neztratí v digitální vzduchoprázdnu) a hodnota spravovaných aktiv je skutečně v souladu s tím, co je vykazováno.

Výkonost hedgeového fondu Prime Factor 10
Výkonost hedgeového fondu Prime Factor 10 v USD. Zdroj: Prime Factor Capital

Kryptoměnový hedgeový fond, Prime Factor 10, vykázal za letošek výnos 147 %.

Tento růst velmi dobře koresponduje s nárůstem ceny Bitcoinu. Z této závislosti je mimo jiné možné dobře odhadnout, co tvoří většinu aktiv hedgeového fondu.

Situaci na britských ostrovech i jinde na světě budeme i nadále sledovat, abyste nepřišli o nic podstatného. Pokud vás zajímá, jak se bude celá situace vyvíjet i nadále, sledujte naše kryptoměnové novinky!

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.