Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie na slovenské BCPB – Bohem i investory zapomenutá burza, která je místním pro legraci

Akcie na slovenské BCPB – Bohem i investory zapomenutá burza, která je místním pro legraci

Země našich východních sousedů je turisticky vyhledávanou destinací plnou nedotčené přírody, zajímavých lidí a pozoruhodného kulturního dědictví. Každoročně přiláká desítky tisíc českých turistů, kteří vyrážejí na túry do nádherných Tater, aby pak plnili titulky zpráv slovenské Horské záchranné služby.

slovensko vlajka

Dokáže však přilákat i české investory? Řekneme to na rovinu, naši slovenští čtenáři ukolébáni úvodním odstavcem snad prominou – slovenská Burza cenných papírů v Bratislavě kvalitou příliš nevyniká. Doma je často terčem ironických poznámek, v roce 2019 ji chtěli odkoupit Poláci a samotné slovenské firmy raději vstupují na kapitálové trhy prostřednictvím zahraničních burz.

Z analýzy denních objemů akciových obchodů je zřejmé, že tamní investoři hledají příležitosti jinde, přičemž ty zahraniční BCPB moc neláká. O nezájmu svědčí také absence informací ve veřejném prostoru, kdy i nalezení současných konstituentů Slovenského akciového indexu SAX mimo webové stránky samotné burzy je takřka nadlidský úkol.

Pojďme se na slovenské akcie a BCPB podívat zblízka.

Obsah článku

BCPB v řeči čísel

Burza cenných papírů Bratislava vznikla 15. března 1991 na základě rozhodnutí Ministerstva financí Slovenské republiky z roku 1990. Obchodovat se na ní začalo v roce 1993 a v současnosti se jedná o jediného organizátora regulovaného trhu s cennými papíry na Slovensku.

V posledních letech BCPB trpí velmi nízkou likviditou. Jen pro představu – celkový objem obchodů na BCPB za duben 2021 činil 20 487 416 EUR. Akcie přitom z tohoto objemu tvořily pouhých 169 228 EUR, což je méně než jedno procento (!). Průměrný denní zobchodovaný objem činil 8 461 EUR, zbytek připadá na dluhopisy.

Nezájem investorů je pro slovenskou burzu pověstný a je hlavním důvodem toho, proč slovenské firmy realizují své IPO na kapitálových trzích v zahraničí, mimo jiné na Varšavské burze.

Kromě nízkých objemů je žalostně málo také samotných akciových titulů. Nejlépe to lze doložit statistikou týkající se dividend vyplacených v roce 2021 s rozhodným dnem 21. května. K tomuto datu vyplácely dividendy pouhé dvě slovenské firmy, byť na dvou různých trzích. V součtu se tedy jednalo o čtyři výplaty.

Index SAX

Oficiálním akciovým indexem Burzy cenných papírů v Bratislavě je SAX (Slovenský akciový index). Jedná se o kapitálově vážený index založený na srovnání tržní kapitalizace souboru akcií s tržní kapitalizací téhož souboru akcií k určitému referenčnímu dni. Počáteční hodnota indexu (100 bodů) se váže ke 14. září 1993. Dlouhodobě se hodnota indexu pohybuje okolo 370,76 bodů.

Dle oficiální webové stránky BCPB se k 30. dubnu 2021 index SAX skládal z následujících společností:

  • Biotika a.s. (BSL, 20,99 %)
  • OTP Banka Slovensko, a.s. (OTP, 17,17 %)
  • SES Tlmače, a.s. (SES, 0,02 %)
  • Tatry mountain resorts, a.s. (TMR, 19,91 %)
  • Tatra banka (TAT, 19,53 %)
  • VIPO (VIP, 6,77 %)
  • CEMMAC (CEM, 7,74 %)
  • D O L K A M Šuja (DSU, 7,88 %)
Poznámka

Vzhledem k výrazným rozdílům mezi složením a váhou jednotlivých členů indexu SAX uváděných v různých online zdrojích lze usoudit, že se jednotlivé firmy často mění.

Vybrané slovenské akcie

V této části článku vám přiblížíme pět akciových titulů obchodovaných na Burze cenných papírů v Bratislavě. V našem seznamu najdete banky, výrobce léčiv a vitamínů, firmu působící v oblasti strojírenství, ale také provozovatele horských středisek.

SES Tlmače (SES)

ses tlmače logo

Společnost SES Tlmače neboli Slovenské Energetické Strojarne a.s. vznikla už v 50. letech minulého století. Jedná se o firmu zabývající se návrhy, výrobou a montáží energetických zařízení. V jejím portfoliu naleznete mimo jiné kotle na spalování biomasy, uhlí, ropy a zemního plynu.

Hlavním akcionářem SES Tlmače je Segfield Investment Ltd sídlící na Kypru. Status akciové firmy získala společnost v roce 1992. V současnosti zaměstnává několik tisíc pracovníků.

Tatry mountain resorts (TMR)

tatry mountain resorts logo

Tatry mountain resorts, a.s. je provozovatel horských středisek se sídlem v Nízkých Tatrách. Kromě Slovenska působí také v Česku a Polsku.

Až do roku 2009 působila firma pouze v Nízkých Tatrách jako JASNÁ Nízké Tatry, a.s. V posledních letech v oblastech své působnosti představila několik stavebních projektů, od nichž si slibuje zlepšení logistiky a rovnoměrnější využití ubytovacích kapacit a místních atrakcí.

OTP Banka Slovensko (OTP)

otp banka slovensko logo

OTP Banka Slovensko je slovenská banka spadající pod křídla skupiny OTP Group. Jejím majoritním vlastníkem je maďarská OTP Bank Rt. Na slovenském trhu působí už od roku 2002 a v současnosti má několik desítek poboček.

Jedná se o univerzální banku s plnou bankovní a devizovou licencí, která nabízí pestrou paletu produktů vhodných jak pro retailové zákazníky, tak pro klienty z řad firem. Kromě klasických služeb typu přijímání vkladů, depozitů v cizích měnách, úvěrů, poradenství nebo zahraničních plateb svým klientům nabízí také investiční bankovnictví. Samozřejmostí jsou pak mobilní bankovnictví a uživatelská podpora ve formě call center.

Biotika (BSL)

biotika logo

Biotika je slovenská farmaceutická a biotechnologická společnost založená v roce 1953. Její portfolio je opravdu pestré – zahrnuje mimo jiné penicilin, dextrany, chlortetracyklin, léky pro lidské a veterinární použití, výrobky s doplňkovými výživovými látkami nebo nutriční přípravky.

Kromě Slovenska Biotika působí v řadě zahraničních zemí včetně Německa, Argentiny nebo Indie. Její aktivity a portfolio výrobků jsou srovnatelné s českou Zentivou.

Tatra banka (TAT)

tatra banka logo

Nakonec zde máme Tatra banku spadající do portfolia rakouské Reiffeisen Bank International AG. Banka vznikla v roce 1990 jako první komerční banka na Slovensku po roce 1989. Sídlí v Bratislavě a v současnosti má několik tisíc zaměstnanců.

Svým klientům nabízí standardní řadu produktů včetně nejnovějších technologických vymožeností. Slogan Tatra banky zní: “Inovácie, ktoré menia váš svet”.

Závěrem

Doporučujeme investovat do slovenských akcií? Náš verdikt je zde poměrně jasný. Pokud se považujete za běžného retailového investora a nejste třeba vedeni vlasteneckými pohnutkami, uděláte mnohem lépe, když si k investování zvolíte jinou zahraniční burzu, ať už evropskou nebo americkou.

Z hlavních nedostatků, které by vás měly spolehlivě odradit, vyjmenujeme převládající nezájem investorů, s ním spojenou nízkou likviditu a poměrně zúžený výběr. Ačkoliv i zde najdete několik zajímavých titulů, v kontextu současných možností se je bohužel nedá považovat za vhodné investiční příležitosti.

Další zajímavé akciové sektory

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.