Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Syntetické akcie: Co jsou a jak fungují?

Publikováno
Syntetické akcie: Co jsou a jak fungují?

Syntetické akcie jsou v mnoha článcích označovány za naprosto dokonalý derivát, který přináší jen samé benefity. Ovšem je tomu skutečně tak? Co vlastně tyto finanční deriváty a syntetické akcie nabízejí a v čem se liší od klasického CFD a od klasických akcií?

Co je to derivát

Pokud něco derivujete, tak něco od něčeho odvozujete. Finanční derivát je tedy odvozen od určitého podkladového aktiva. Pro zjednodušení, my chceme spekulovat na vývoj ceny, nechceme si reálně kupovat cizí měnu ani komodity. Stejně tak spekulujeme na akcie firem, ale nemáme přímý zájem podílet se na jejich řízení.

Přesně z těchto důvodů jsou deriváty CFD (contract for difference) tak oblíbené. Umožňují nám spekulovat na cenu bez vlastnictví podkladového aktiva. V praxi to například znamená, že můžete použít i short-selling, tedy příkaz na prodej. Spekulovat tak tedy můžeme např. na růst či pokles ceny zlata aniž bychom museli kupovat či prodávat zlaté slitky.

Syntetické akcie vs CFD

Zaměříme se především na rozdíly. Tím hlavním je finanční páka neboli pákový efekt. U CFD je to běžná praxe, ale u syntetické akcie se s pákou neobchoduje. Nikdy tak nemůžete ztratit více než je váš počáteční vstupní kapitál. To je velmi podstatné, do velké míry tím eliminujete riziko a lze říci, že pro začátečníky je to ideální, ovšem nejen pro ně.

Za velké plus syntetických akcií lze také považovat fakt, že u nich nejsou swapové body a nenesete tak náklady na držení pozice. Můžete je klidnět klidně rok a nezaplatíte žádné poplatky navíc. Mezi další výhody patří také výplata ekvivalentu dividendy a především okamžité vypořádání, které u klasických akcií nenajdete.

U syntetických akcií máte přístup na globální trh. Pokud si vyberete vhodného obchodního partnera – brokera, tak jednou registrací můžete nakupovat různé typy akcií a akciové společnosti. V českém zastoupením nabízel syntetické akcie v minulosti například XTB broker. Teď už je nenabízí, ale můžete u něj obchodovat buď CFD, nebo klasické akcie.

Ale abychom systém syntetických akcií jen nechválili, chovají se více jako klasické akcie, je zde omezen short-selling, ale to ještě neznamená, že byste nemohli spekulovat i na jejich pokles. Ostatně přesvědčte se o tom sami, za nás dáváme syntetickým akciím posvěcení.

Obchodujte nebo kupujte reálné akcie u XTB

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.

Příklad obchodu se syntetickými akciemi

Pro úplné porozumění tomuto tématu je dobré ukázat si to na příkladu.

V době psaní tohoto článku byla cena akcií ČEZu 546 Kč. Dejme tomu, že by dnes generální ředitel ČEZ, Daniel Beneš, veřejně prohlásil, že v letošním roce očekává nárůst obratu oproti minulému roku o 50 %. To je pozitivní zpráva a lze předpokládat, že by mohla cenu akcií vynést výše, protože více lidí by se na větším obratu (a zisku) společnosti chtělo podílet jako akcionáři.

Koupím si tedy 100 syntetických akcií ČEZ za cenu celkem 54 600 Kč. S poplatkem 300 Kč za nákup jsem celkem zaplatil 54 900 Kč.

Na konci roku ČEZ ohlásí, že skutečně k danému nárůstu obratu došlo a zisk vzrostl také. Cena akcií už se v této době pohybuje o 12 % výše než na začátku roku – 611,5 Kč za akcii. V tuto chvíli můžu tyto akcie prodat za 61 520 Kč. Rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou je 6 252 Kč = můj zisk.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎