Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dramatický růst cen ropy jako potenciální hrozba pro ekonomiku a akcie?

Dramatický růst cen ropy jako potenciální hrozba pro ekonomiku a akcie?
Zdroj: depositphotos.com

Ropa již pár týdnů překonává cenové rekordy, díky čemuž se z této důležité komodity začíná stávat jedna z hlavních hrozeb pro ekonomický růst a tím pádem stabilitu finančního trhu. Ropa je přirozeně tím nejčastějším vstupem do výroby, takže se tato komodita podílí na hodnototvorné funkci drtivé většiny produktů a služeb.

Ropa přes 85 dolarů za barel?

Ropný trh od letošního léta sleduji vskutku bedlivě, protože tehdy bylo zřejmé, že se cena za barel ustálila nad 60 USD. Jednak je to již v absolutní hodnotě dost a především se v relativních číslech jednalo o zvýšení ceny o stovky % během více jak jednoho roku.

Nejhorší na tom je, že tento cenový růst pořád pokračuje a je velmi dynamický. K příliš dlouhým přestávkám nedochází. Proto je taky tak vysoká inflace. Jak jsem říkal v úvodu, ropa se využívá v každém sektoru ekonomiky, takže růst její ceny implikuje růst cen produktů a služeb.

Proto by nikoho nemělo překvapovat, že je v USA meziroční inflace už měsíce nad 5 %. Problém je v tom, že dramatický růst cen ropy může poptávku zlikvidovat. Lidově řečeno nebudou mít ekonomické subjekty (firmy a domácnosti) na to platit tak vysoké částky.

Zdroj: tradingview.com
Třídenní graf pro Brent Crude Oil
Třídenní graf pro Brent Crude Oil

Taková situace je nebezpečná pro reálnou ekonomiku a akciový trh. Aby totiž měly domácnosti a firmy z čeho vyšší náklady zaplatit, začnou stahovat svůj kapitál ze svých akciových a jiných finančních investic. Následně to postihne i hospodářství, poptávka po produktech a službách klesne, růst mezd se zastaví, nezaměstnanost poroste.

Morgan Stanley odhaduje, že problémové ceny jsou již nad 80 USD za barel. Aktuálně se barel ropy obchoduje kolem 85 USD, takže jsme již v situaci, kdy poptávce hrozí kolaps. A kolaps na trzích s ropou implikuje ekonomickou krizi – často to tak v historii bývalo.

Co se týká stručné techniky trhu, jak vyplývá z přiloženého grafu, kurz ropy prorazil z klesající struktury. Klesající struktury, ve které probíhal vývoj více jak jednu dekádu. Kromě toho je samotná růstová struktura s počátkem z března 2020 velmi silná a stabilní. Pokud si trh udrží dosavadní dynamiku, cena za barel se může brzy vyšplhat až na 100 USD.

Závěrem

Každý investor by měl nyní bedlivě sledovat vývoj ceny ropy. Pokud to takhle půjde dále, brzy se trh dostane za pomyslnou čáru, za kterou poptávající vysoké ceny znegují. Jak jsem již říkal ve článku z tohoto týdne na nezaměstnanost, Federální rezervní banka bude muset postupně utahovat svou uvolněnou měnovou politiku. Což právě samo o sobě poptávku markantně oslabí.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.