Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlato – ČNB poprvé po 20 letech navyšuje své zlaté rezervy, ale zvyšovat je dále neplánuje

Publikováno
Zlato – ČNB poprvé po 20 letech navyšuje své zlaté rezervy, ale zvyšovat je dále neplánuje

Poprvé v tomto tisíciletí se zvýšily české zásoby zlata. Česká národní banka totiž v červnu nakoupila okolo 1,2 tuny zlata. V porovnání s ostatními státy Evropské unie ho máme ale stále velmi málo. V tomto článku se mj. podíváme, kolik žlutého kovu vlastní např. Německo a zda v těchto nákupech plánuje ČNB pokračovat.

Dle dat Českého měnového fondu a České národní banky je patrné, že se zlaté rezervy České republiky zvýšily. Ještě v květnu bylo v držení ČNB 0,252 milionů trojských uncí zlata, ale na konci června se tato zásoba zvýšila na 0,291. Tj. nárůst o 1,2 tuny ze 7,8 na 9 tun.

Poznámka

K poslednímu navýšení došlo v prosinci 1999, což je před téměř dvaceti lety. Dle údajů mezinárodního měnového fondu šlo o zvýšení z 0,286 na 0,446 miliónů trojských uncí zlata (viz graf níže).

Zlaté rezervy české republiky v milionech trojských uncí
Zlaté rezervy české republiky v milionech trojských uncí (zdroj: faei.cz)

Z grafu je tedy patrné, že se jedná o obrat v dosavadním způsobu diverzifikace devizových rezerv – doposud se nákupům zlata spíše vyhýbala. Na druhou stranu o úmyslu nakupovat zlato nás již letos ČNB upozornila, takže by se nemělo jednat o překvapivý krok.

Tento nový přístup držby zlata komentuje Markéta Fišerová (mluvčí centrální banky) takto: „Nákup zlata za tímto účelem má zajistit hladkou emisi zlatých pamětních mincí a do budoucna případně umožnit plnit závazky spojené se vstupem České republiky do Evropské měnové unie (převedení alikvótního množství zlata do kapitálu ECB).“

Dále Fišerová uvádí, že podíl zlata na rezervách bude i nadále nízký jelikož ČNB nepovažuje zlato za optimální nástroj pro moderní centrální banky.

Česká národní banka drží prvenství v největším procentuálním prodeji zlatých rezerv

Další zajímavý fakt, který z dat MMF vyplynul, je, že Česká republika za posledních 25 let prodala největší podíl svých státních zlatých rezerv ze všech zemí Evropské unie. V procentuálním vyjádření je to pokles o cca 87,4 % (jak můžete vidět na grafu níže).

Poznámka

Od července 1995 do května 2020 klesly rezervy zlata ČR o 1,74 trojských uncí (tj. až na 0,252 mil. trojských uncí). Jedna unce odpovídá přibližně 31,1 gramu. Jedná se tak o snížení zásoby z 61,9 na 7,8 tun.

Země EU podle největšího podílu prodeje zlatých rezerv v % od roku 1995 do května 2020
Země EU podle největšího podílu prodeje zlatých rezerv v % od roku 1995 do května 2020 (kurzy.cz)

Co ostatní státy EU?

Další státy, které výrazně prodávaly, jsou Lucembursko (76,4 %), Malta (64,4 %), dále Belgie, Irsko, Španělsko aj.

Poznámka

Jediná země EU, která nevlastní naprosto žádné zlaté rezervy, je Chorvatsko. Celkovou hmotnost rezervního zlata ve sledovaném období navýšilo 15 ze současných 27 států Evropské unie.

Dle květnových dat MMF má naopak největší zásoby zlata Německo se svými 3 363 tunami. Dále vysokou rezervu mají Itálie a Francie na úrovni 2 452, resp. 2 436 tun.

Největší podíl zlata v devizových rezervách na světě má Venezuela (82,3 %), USA (78,9 %) a Německo na 4. místě (75 %).

Státy světa dle nejvyššího podílu zlata na devizových rezervách
Státy světa dle nejvyššího podílu zlata na devizových rezervách (zdroj: idnes.cz/ekonomika)

Jaká je cena zlata v současné době a co by pro ČNB znamenal prodej zlatých rezerv za dnešní cenu?

Nejvyšší cenu v amerických dolarech mělo zlato po nemovitostní krizi (která začala v roce 2008) v roce 2011 na ceně okolo 1921 USD. Svého korunového maxima se dočkalo poměrně nedávno (15. května 2020), jak jsme psali v našem článku. V současné době je zlato na rostoucí vlně, ale svému all-time-high v USD se teprve přibližuje.

Za uplynulých 25 let zdražilo zlato o přibližně 370 procent. V roce 1995 totiž stála unce jen okolo 390 dolarů. ČNB však bohužel většinu svých rezerv prodala v roce 1997, kdy jedna unce stála pouhých 323 dolarů za unci.

Poznámka

Jestliže by se ČNB zbavila svých 85 % rezerv až nyní za dnešní cenu (nikoliv v letech 1997 a 1998), mohla by dosáhnout vyššího výnosu z prodeje zlata o desítky miliard korun (a to i po zohlednění inflace). Konkrétně rozprodávala za 16 miliard korun, ale dnes by dostala okolo 70 miliard.

Odborníci vesměs rozhodnutí ČNB o navýšení zlatých rezerv chválí

Ředitel společnosti Zlato a.s. David Marášek uvádí: „Je to dobrá a navýsost důležitá zpráva.

Souhlasí s ním i Marek Brávník (analytik obchodníka se zlatem Golden Gate), který situaci komentuje: „Navyšování zlatých zásob ČNB je chvályhodný krok, zejména vzhledem k nejistotě na světových trzích“.

V posledních pár letech centrální banky spíše nakupují. Dle MMF od začátku letošního roku do května nakoupily všechny banky dohromady přes 206 tun a prodaly jen 62. Důvodem může být obava z dopadů koronaviru a nejistota na akciových trzích.

Co si o nákupu zlata ČNB myslíte vy, byl to správný krok? Držíte i vy sami nějaké investiční zlato? Napište nám do diskuze pod článkem.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎