Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Záhada české koruny

Publikováno
Záhada české koruny
Zdroj: depositphotos.com

Vývoj české měny jde proti všem odhadům analytiků. Jelikož ČNB již po čtvrté za sebou zvýšila úrokové sazby, očekávalo se, že koruna bude vůči euru přirozeně posilovat. Euro má totiž nulové úrokové sazby a navíc do oběhu pouští velké kvantum nových peněz.

Poslední zvýšení českých sazeb bylo navíc skokové. České úrokové sazby se 5. listopadu zvýšily na 2,75 % (o 1,25 p.b.). Hned po zasedání rady ČNB navíc její představitelé potvrdili, že se nejedná o poslední zvýšení. Cílem je dostat sazby nad hranici 3 % a tím zmenšit inflaci, která může pro letošní rok dosáhnout 7 %.

Jak vidíme na grafu, koruna na zvednutí sazeb reagovala, jak se dalo předpokládat, a posílila z 25,6 na 25,2 za euro. Dalo se přitom očekávat, že co nevidět prorazí i symbolickou hranici 25 korun za euro. Tento pohyb se však zastavil. Proti všem předpokladům začala česká měna znovu oslabovat a překonala hranici 25,6 za euro. Následně jen velmi lehce posílila. Jak to vysvětlit?

Hlavní důvodem zůstává pandemická situace v Česku. Koruna začala výrazně oslabovat poté, co počet pozitivně testovaných přesáhl ve sváteční den 17. listopadu 22 500 případů. Od té doby neklesá. V podstatě se jedná o maximální čísla, kterých můžeme při tuzemské testovací kapacitě dosáhnout. Každý čtvrtý test je pozitivní.

Vláda v demisi začala jednat a zavádět jedno protiepidemické opatření za druhým. Každé z nich se jistě negativně projeví na HDP. Avšak nejhorším důsledkem je nedůvěra podnikatelů ve vládu a státní instituce. Stát by měl vytvářet podnikatelsky stabilní prostředí, a to i za těžkých podmínek.

Zdroj: ihned.cz
Rusnok-jiri-guverner-cnb-ceske-narodni-banky
Guvernér ČNB Jiří Rusnok

Nesystematické kroky a opatření jako zákaz adventních trhů, které se konají venku, kde je skoro nulová pravděpodobnost nákazy, jsou příkladem velmi špatného rozhodování pro zachování důvěry podnikatelů. Poznamenejme, že mnohem rizikovější obchodní domy a centra zůstávají nadále otevřené.

Jelikož celý říjen panovala ohledně vývoje epidemie optimistická nálada podpořená výroky odborníků, že Česko je oproti jiným státům mnohem více promořeno, ČNB mohla počítat s pokračováním ekonomického růstu. Ten je však nyní ohrožen. Obavu z celé situace vyjádřil i její guvernér Jiří Rusnok, který naznačil možnost, že na dalším zasedání rady ČNB nedojde k avizovanému zvýšení sazeb. Lze tedy očekávat, že zůstanou stejné, přičemž toto vyjádření jistě korunu neposilní.

Vyhlídky do budoucnosti

Dělat v dnešní nestabilní době jakékoliv předpovědi se nevyplatí. Zpráva o další nové variantě koronaviru může znovu zamíchat kartami. Co se týče mutace omikron, existuje možnost, že bude nakonec prospěšná a celou pandemii ukončí – v případě, že bude hodně nakažlivá a nepřinese těžký průběh nemoci. Většina lidí by tak mohla lehce získat imunitu, což by přineslo konec celého trápení.

V Česku se zdá, že pandemie dosáhla svého vrcholu a že bychom v příštích dnech mohli zaznamenat postupný úbytek nově nakažených. V tomto případě by se ČNB znovu mohla vrátit ke zvyšování sazeb a tím pádem i koruna k růstu. Avšak kromě pandemických rizik jsou tu ještě ta ekonomická.

Zaprvé je to situace v Turecku, kdy turecká lira zažívá svůj pád. V důsledku toho vzroste globálně poptávka po měnách jako dolar, euro, švýcarský frank a japonský jen. Naopak klesne nedůvěra k měnám rozvíjejících se trhů a malým měnám. Koruna by tak vlivem stahování kapitálů a převodu do “bezpečnějších” měn mohla nadále oslabovat.

Dalším rizikem je změna strategie Evropské centrální banky. Inflace v Německu dosáhla 5 %. Němci jsou kvůli historickým zkušenostem na růst inflace velmi citliví. Jelikož německá lobby patří k těm nejsilnější v ECB, může ji donutit změnit monetární politiku. Z další velké ekonomické mocnosti Evropské unie, Nizozemí, se již v létě ozývaly nespokojené hlasy ohledně nulových úrokových sazeb. Pokud by došlo ke změně monetární politiky ECB, koruna by vůči euru jistě oslabila.

A tak mnohem víc než na ekonomických ukazatelích závisí kurz koruny na centrálních bankéřích. Jak těch z tuzemské ČNB, tak i těch v ECB.

Líbil se vám tento článek?
25
2

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎