Akcie apple - graf 10 let zpět
Graf pohybu ceny akcií společnosti Apple za posledních 10 let.
Tento článek pojednává o binárních opcích, které momentálně obchodovat nelze u žádné firmy v EU. Existuje však alternativa s názvem FX Opce. Více o tom zde: Co jsou FX Opce?

Apple budí emoce a to nejen svými produkty u svých zákazníků, potažmo příznivců a odpůrců, ale také na akciových trzích. Aktuálně jsme svědky něčeho nevídaného, cena akcií Apple ještě před pár dny klesaly a to celkem pět obchodních dní v řadě, to je nejdelší období od července 2016. Čím je to zapříčiněno a co od akcií Apple čekat teď?

Akcie Apple v podstatě od počátku rostou

Dlouhodobý růst akcií Apple probíhá od uvedení na burzu v roce 1980 kromě 4 kratších období prakticky neustále. Růst je typický v zásadě pro celou novodobou historii giganta z Cupertina. Od roku 2007 (cena akcie se pohybovala okolo 17 USD), kdy Steve Jobs představil první iPhone, se Apple těší obrovskému úspěchu a akciové trhy jdou ruku v ruce s počtem spokojených zákazníků.

Zajímavost: Věděli jste, že při představení prvního iPhonu v roce 2007 prezentoval Steve Jobs na keynote v zásadě nefunkční exemplář, který sloužil pouze pro účely prezentace?

Akcie Apple dokonce rostly tak rychle, že je Apple musel v roce 2014 naředit, byly prostě moc drahé, a tak se z jedné akcie stalo sedm akcií. To investoři pojali jako další signál, že cena akcií Apple je připravena dále růst a trend pokračoval ještě přibližně půl roku.

Jak víme, tak nic netrvá věčně a hned v červnu 2015 začala cena strmě ze svého maxima (130 USD) padat a to ještě po dobu jednoho roku až do května 2016. Cena však narazila na linii supportu a vymrštila se zpět vzhůru a dosavadní maximum dosahuje právě teď – 142 USD za akcii.

Akcie apple - graf 10 let zpět
Graf pohybu ceny akcií společnosti Apple za posledních 10 let.

Cena je nyní na historickém maximu!!

maximumPřed pár dny, přesně čtvrtého dubnam byla cena na nejvyšším bodě v celé své historii. Od té doby však ale klesá – že by znovu dosáhla svého maxima a teď chvíli klesala, stejně jako se to stalo již 2x za poslední rok?

A minulý týden cena klesala pěkně strmě a to celých 5 dní v řadě. Podobný jev jsme viděli naposledy v červenci 2016, není to tedy nic častého. Na druhou stranu akcie se za těchto pět pracovních dní propadly pouze o 3 dolary na akcii a nejedná se tak o nic závratného. Ke konci roku 2016, konkrétně 9. listopadu 2016, zvládly akcie Apple tento pokles za jediný den ale tato ztráta byla následně hned příští týden dorovnána.

Lze vydělat na korekci, nebo změně trendu?

Vidět na akciích Apple tolik denních negativních svící za sebou je skutečně neobvyklé. A protože obchodování je z velké části založeno na historii a pravděpodobnosti, tak bychom to neměli brát na lehkou váhu. V rozjetém trendu, ve kterém aktuálně Apple je, by to mohlo být vhodnou příležitostí k nastoupení do trendu, tedy aktuálně by se mohlo jednat o drobnou korekci.

Pro korekci hovoří i fundamentální zprávy. Například UBS zvyšuje očekávaný zisk na akcii Apple ve fiskálním roce 2018 na 10,55 z 10,25 USD a průměrnou cenu prodaného iPhonu na 692 z 667 USD. V poslední době jsme u Apple viděli i další zajímavé nákupy, například Workflow nebo zájem o Imagination Tech. Jak je vidět, Apple je při chuti a věří si. Hovoří o tom také gigantická objednávka OLED displejů pro nové iPhony od Samsungu.

Na druhou stranu se musíme dívat na celou situaci i z racionálního hlediska. U akcií Apple je ale otázkou, do jaké míry má racionální myšlení smysl, protože je nutné si přiznat, že Apple je o emocích. Najít společnost, jenž do takové míry podléhá emocím není snadné. Možná by šlo uvažovat ještě o Tesle, ale za touto dvojicí dlouho žádná společnost není. Tento fakt je nutné si uvědomit a na obchodování Apple, případně Tesly, je nutné nahlížet i z psychologického hlediska.

Apple přestal aktualizovat MacBook Air a chce jej nahradit dražším 12palcovým modelem. I nové MacBooky Pro jsou výrazně dražší než předchozí generace. Apple se tak jasně zaměřuje na profesionály, ale co široké masy lidí, studenti, běžní uživatelé? U nich je MacBook Air nejoblíbenějším modelem. Zapomenout nesmíme ani na další fakta, například iPhone nabízí neúměrně velké tělo v poměru k displeji a i po hardwarové stránce dostává od konkurence na frak. Pokud se podíváme na Apple Watch, tak ty svým hranatým designem nikoho neuchvátí a ani trh s tablety se u Applu příliš neposunul. Pod tíhou faktů se tedy nabízí otázka, nedosáhli jsme již stropu? Nemá Apple uživatele a prodeje již jen ze setrvačnosti? Neujíždí Applu vlak?

Co očekávat od akcií Apple

V předchozí kapitolce jsme připustili jak korekci, tak obrat trendu. Kvůli emocím se totiž akcie Apple velice špatně predikují. Můžete dělat analýzy, můžete znát každý detail o výrobku s nakouslým jablkem v logu, ale emoce vás dostanou. Říci, že můžeme očekávat cokoliv, je sice na první pohled k ničemu, ale i toho lze využít.

Bude cena klesat ještě k pomyslné linii supportu, jako tomu bylo i při minulém podstatnějším downtrendu?

apple-10-let-zpet-graf-2

Jak obchodovat akcie Apple

Z dostupných informací víme, že akcie Apple se už musí pohnout, nebudou takto slabě klesat dlouho. Následovat musí obrat trendu, tedy buď výrazné oslabení, nebo návrat k rostoucímu trendu a posílení. Strategie jsou tedy dvě:

Buď můžete dlouze vyčkávat na potvrzení nového trendu, nebo již nyní můžete obchodovat krátkodobé binární opce. Ty mají výhodnější řízení rizika, a proto se na akcie Apple přímo hodí. Samozřejmě i při obchodování binárních opcí můžete zadat obchod call/put a spekulovat tak jak na růst, nebo pokles ceny.

Při obchodování akcií Apple buďte opatrní, kvůli emocím dvakrát tak než obvykle. Na druhou stranu se těmto akciím nemusíte bránit, emoce zvyšují volatilitu a tu lze u binárních opcí využít ve vlastní prospěch. Zajímavé by bylo také obchodovat akcie Apple na forexu – u brokera Plus500. Můžete si tak nastavit i páku a vydělat řádově více, než s binárními opcemi.

Důležité shrnutí

  • Akcie Apple jsou dlouhodobě v rostoucím trendu
  • Aktuálně je možné na denním grafu pozorovat nejvíce negativních svící od listopadu 2015
  • Emoce jsou u Applu klíčovým faktorem a jsou nadřazené i dalším faktorům
  • Vyšší volatilita a horší predikce nahrávají do karet binárním opcím

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.