Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Trump si hraje s trhy, celní balíčky jsou zpět (aktualizováno 14. 8. 2019)

Publikováno
Trump si hraje s trhy, celní balíčky jsou zpět (aktualizováno 14. 8. 2019)

Spojené státy se rozhodly zmírnit svůj plán zavedení 10% cel na čínské zboží v hodnotě 300 miliard dolarů. K tomu mělo dojít od 1. září, nyní však americký zmocněnec pro obchodní politiku uvedl, že na základě „zdravotních a bezpečnostních faktorů“ bude zavedení některých cel odloženo k 15. prosinci tohoto roku, zatímco jiné se nebudou zavádět vůbec. Tedy aspoň takhle znělo rozhodnutí k večeru 13. 8. 2019.

Již o den později, tedy 14. 8. 2019, se ukazuje, že odložení na 15. prosince není plošné, ale platí jen na vybranou elektroniku. Ihned je označováno za “levné Vánoce” a “Trumpovy levné iPhony”.

Na zbytek zboží je tu opět celní balíček 10 % platný od 1. září 2019. Situace se ale velmi rychle mění, a proto sledujte náš web, případně přímo nejpovolanější americký zdroj.

Silný růst a propad cen akcií, zlato koriguje

Oznámení přišlo krátce po zahájení obchodování na amerických akciových trzích 13. 8. 2019. Není proto divu, že zejména technologický index Nasdaq reagoval prudkým růstem a obchodování zakončil o 1,95 % výše (k 13. 8. 2019). Zkorigování prvotního výroku ovšem přineslo následující den (14. 8. 2019) propad o 2,92 %.

Index Nasdaq, 14. 8. 2019, zdroj: Google.com

Ostatní indexy, které předchozí dny na vlně nejistoty postupně klesaly, také uzavíraly vysoko v kladném teritoriu. Velkou měrou tomu přispěly především akcie Applu, které si připsaly více jak 4 % a jejich cena se nyní pohybuje okolo 209 dolarů (k 13. 8. 2019). V době naplánování tohoto článku a pod tíhou nových informací (k 14. 8. 2019) se cena akcií Apple propadla na 202,93 dolaru, to znamená pokles cca 3 %.

Cena akcií Apple, 14. 8. 2019, zdroj: Google.com

Dařilo se i ropě, která se obchodovala okolo 57 dolarů za barel, tedy o více jak 3 procenta výše. Naopak zlato, které v minulých dnech překonávalo několikaletá maxima, svůj růst korigovalo a cena za 1 trojskou unci je nyní na 1511 dolarech (k 13. 8. 2019), a cena je na stejné úrovni i o den později.

Krátkodobá úleva nebo začátek konce obchodní války?

Optimismus investorů jistě podpořila i zpráva o pokračujících jednáních mezi Čínou a Spojenými státy, jejichž zástupci spolu byli včera v telefonickém kontaktu a k osobnímu setkání by mělo dojít za 2 týdny. Jakmile se ukázalo, že prvotní zpráva o celních balíčcích a ukončení obchodní války byla jen hrou, na trhy dopadl negativní sentiment. 

Americký prezident Donald Trump 13. 8. 2019 uvedl, že posunutí termínu případného zavedení cel na některé zboží má ulehčit americkým spotřebitelům předvánoční nákupní sezonu. Ve svých dřívějších tvrzeních naopak uváděl, že je to právě Čína, kdo ponese břímě nákladu zavedení cel.

14. 8. Donald Trump opět mění názor a místo stabilizace trhu a uklidnění přináší ještě větší nervozitu a ukazuje, jakou má moc. Celní balíčky jsou zpět.

Pro trhy je výše zmíněné skutečně špatnou zprávou. Donald Trump se chová jako neřízená střela a způsobuje obrovskou volatilitu. Pro obchodníky to znamená minimálně sledovat několik zdrojů a vytvářet závěry z názoru více stran. Ostatně podívejte se na poslední odstavec níže, jenž byl aktuální k 13. 8. 2019.

Někteří komentátoři vidí v tomto kroku Spojených státu ústupek, který dává výhodu Číně. Ta neuvedla, zda začne opět nakupovat americké zemědělské produkty, ani zda zmírní některá zavedená opatření. Není proto zatím jasné, zda se jedná o opravdový začátek odstraňování obchodních bariér nebo třeba jen vyjednávací taktiku jedné či obou stran.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Téma investování mě zajímá v širším kontextu makroekonomického a politického vývoje. Zajímám se proto nejen o situaci na akciových trzích, ale také o aktuální geopolitické otázky a dění na mezinárodní scéně.

Za důležitou součást investičního portfolia považuji také drahé kovy a v menším měřítku rizikovější aktiva jako jsou například kryptoměny. U posledně jmenovaného sleduji především vývoj regulačních požadavků a jejich vliv na využití kryptoměn jako platidla a investičního nástroje.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎