Finex.cz logo
Menu
Finex » Novinky » Trump si hraje s trhy, celní balíčky jsou zpět (aktualizováno 14. 8. 2019)

Trump si hraje s trhy, celní balíčky jsou zpět (aktualizováno 14. 8. 2019)

Trump si hraje s trhy, celní balíčky jsou zpět (aktualizováno 14. 8. 2019)

Spojené státy se rozhodly zmírnit svůj plán zavedení 10% cel na čínské zboží v hodnotě 300 miliard dolarů. K tomu mělo dojít od 1. září, nyní však americký zmocněnec pro obchodní politiku uvedl, že na základě „zdravotních a bezpečnostních faktorů“ bude zavedení některých cel odloženo k 15. prosinci tohoto roku, zatímco jiné se nebudou zavádět vůbec. Tedy aspoň takhle znělo rozhodnutí k večeru 13. 8. 2019.

Již o den později, tedy 14. 8. 2019, se ukazuje, že odložení na 15. prosince není plošné, ale platí jen na vybranou elektroniku. Ihned je označováno za "levné Vánoce" a "Trumpovy levné iPhony".

Na zbytek zboží je tu opět celní balíček 10 % platný od 1. září 2019. Situace se ale velmi rychle mění, a proto sledujte náš web, případně přímo nejpovolanější americký zdroj.

Silný růst a propad cen akcií, zlato koriguje

Oznámení přišlo krátce po zahájení obchodování na amerických akciových trzích 13. 8. 2019. Není proto divu, že zejména technologický index Nasdaq reagoval prudkým růstem a obchodování zakončil o 1,95 % výše (k 13. 8. 2019). Zkorigování prvotního výroku ovšem přineslo následující den (14. 8. 2019) propad o 2,92 %.

Index Nasdaq, 14. 8. 2019, zdroj: Google.com

Ostatní indexy, které předchozí dny na vlně nejistoty postupně klesaly, také uzavíraly vysoko v kladném teritoriu. Velkou měrou tomu přispěly především akcie Applu, které si připsaly více jak 4 % a jejich cena se nyní pohybuje okolo 209 dolarů (k 13. 8. 2019). V době naplánování tohoto článku a pod tíhou nových informací (k 14. 8. 2019) se cena akcií Apple propadla na 202,93 dolaru, to znamená pokles cca 3 %.

Cena akcií Apple, 14. 8. 2019, zdroj: Google.com

Dařilo se i ropě, která se obchodovala okolo 57 dolarů za barel, tedy o více jak 3 procenta výše. Naopak zlato, které v minulých dnech překonávalo několikaletá maxima, svůj růst korigovalo a cena za 1 trojskou unci je nyní na 1511 dolarech (k 13. 8. 2019), a cena je na stejné úrovni i o den později.

Krátkodobá úleva nebo začátek konce obchodní války?

Optimismus investorů jistě podpořila i zpráva o pokračujících jednáních mezi Čínou a Spojenými státy, jejichž zástupci spolu byli včera v telefonickém kontaktu a k osobnímu setkání by mělo dojít za 2 týdny. Jakmile se ukázalo, že prvotní zpráva o celních balíčcích a ukončení obchodní války byla jen hrou, na trhy dopadl negativní sentiment. 

Americký prezident Donald Trump 13. 8. 2019 uvedl, že posunutí termínu případného zavedení cel na některé zboží má ulehčit americkým spotřebitelům předvánoční nákupní sezonu. Ve svých dřívějších tvrzeních naopak uváděl, že je to právě Čína, kdo ponese břímě nákladu zavedení cel.

14. 8. Donald Trump opět mění názor a místo stabilizace trhu a uklidnění přináší ještě větší nervozitu a ukazuje, jakou má moc. Celní balíčky jsou zpět.

Pro trhy je výše zmíněné skutečně špatnou zprávou. Donald Trump se chová jako neřízená střela a způsobuje obrovskou volatilitu. Pro obchodníky to znamená minimálně sledovat několik zdrojů a vytvářet závěry z názoru více stran. Ostatně podívejte se na poslední odstavec níže, jenž byl aktuální k 13. 8. 2019.

Někteří komentátoři vidí v tomto kroku Spojených státu ústupek, který dává výhodu Číně. Ta neuvedla, zda začne opět nakupovat americké zemědělské produkty, ani zda zmírní některá zavedená opatření. Není proto zatím jasné, zda se jedná o opravdový začátek odstraňování obchodních bariér nebo třeba jen vyjednávací taktiku jedné či obou stran.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo