Všichni se asi už někdy setkali s money management taktikou martingale v jakékoli podobě. Ať už u zvětšování obchodů, násobení částek na ruletě či black jacku a nebo jinak. A všichni asi víte, že ač nám tato strategie může pomoci smazat prodělečné obchody a tím nás dotlačit do celkového plusu, nemusí se tak stát vždy. Občas totiž martingale vybílí celý účet a to určitě nikdo nechce.
Proto se pár chytrých hlav dalo dohromady a vymysleli money management taktiku, kterou nazvali trade splitting.
Co je to trade splitting?
Trade splitting je ve své podstatě rozdělení jednoho obchodu do dvou v poměru 30:70. První obchod provedeme tak, jako bychom to udělali normálně, ovšem pouze s 30 % částky, kterou chceme investovat. Druhý obchod provedeme se stejou expirací, se 70% částky – ale pouze v případě, že cena jde proti našemu odhadu o X pipů. (např. X = 10)
Chceme-li provést obchod CALL (vzhůru) s částkou $ 100, trade splitting bude fungovat takto:
Nejdříve provedeme obchod CALL s $ 30. A poté, pokud se cena bude pohybovat dolů, provedeme tento obchod znovu, ovšem s $70.
Na obrázku níže můžete najít názornou ukázku obchodu trade splitting.

Co se může stát v případě trade splitting?
- Případ A: Vyjde nám pouze jeden obchod – celkově jsme stále v zisku (+- 25%)
- Případ B: Vyjdou nám oba obchody – celkově jsme stále v zisku (+- 80 %)
- Případ C: Nevyjde nám ani jeden obchod – jsme ve ztrátě (-100 %)
- Případ D: Cena už od počátku jde správným směrem a tak tedy druhý obchod neotevíráme – celkově jsme v zisku (+20 %)
Proč používat trade splitting?
Trade splitting je dobrá money managementová technika. Narozdíl od martingale nepracuje s částkami obchodů po sobě jdoucích, ale pracuje přímo s jednotlivými obchody a snaží se je udělat profitabilní.
Trade splitting ovšem nedoporučuji používat, v případech kdy si jste na 100 % jistí, že obchod vyjde. (Např. se cena odrazila od silné linie resistance) V tomto případě se pouze okrádáme o zisk.