Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Co jsou stablecoiny: Budoucnost kryptoměn?

Co jsou stablecoiny: Budoucnost kryptoměn?

Co jsou stablecoiny: Budoucnost kryptoměn?

Svět kryptoměn je mimořádně turbulentní a novinky v něm často vznikají z hodiny na hodinu. Zatímco před rokem vrcholila bitcoinová zlatá horečka a do digitálních měn investovali miliony dolarů i lidé, kteří o fungování kryptoměn nevěděli nic, nyní se pozornost zaměřuje na stablecoins.

Pro jedny budoucnost decentralizovaného placení, pro druhé další bublina. Stablecoins jsou v kryptoměnové komunitě poslední dobou dost skloňovaným termínem. Jako stablecoin se označují kryptoměny navázané na „reálné“ měny (zpravidla dolar).

Na rozdíl od bitcoinu, etherea a dalších digitálních tokenů je volatilita stablecoins nízká. Podobají se tak fyzickým platidlům – a ne náhodou. Cílem tvůrců stablecoinů je přiblížit kryptoměny běžnému finančnímu oběživu.

TrueUSD graf ceny
Graf ceny za dobu existence kryptoměny TrueUSD (TUSD)

Zatímco většina kryptoměn se kvůli vysokým výkyvům k běžnému placení nehodí, u stablecoinů tomu má být naopak. Díky podobnosti s běžnými platidly jsou pro spotřebitele pochopitelnější a vzbuzují větší důvěru. Provozovatelé stablecoinů své tokeny navíc kryjí reálnými prostředky. Pro příklad. Na bankovním účtě tvůrcu kryptoměny TrueUSD se tedy nachází stejný počet dolarů, jako počet emitovaných tokenů TUSD. Tedy alespoň by mělo.

Dosavadní cenové kolísání v řádu desetin, nejvýše jednotek procent zatím vizi tvůrců stablecoins podporuje. Dlouhodobě vyrovnané ceny dosahují „stabilní“ kryptoměny dvěma způsoby: dlužním úpisem a kolateralizací.

IOU stablecoins

IOU (I Owe You) stablecoiny (např. True USD, USD Tether) staví na finančních aktivech držených (slouží ke krytí kryptoměny) vybraným subjektem na bankovním účtu. Subjektem je zpravidla firma, která má fungování dané kryptoměny na starost.

Zjevnou nevýhodou je absence opravdové decentralizace. Peníze, sloužící jako krytí, patří dané organizaci – a ta s nimi může nakládat, jak se jí zlíbí.

Kolateralizované stablecoins

Opravdovou decentralizaci stabilních kryptoměn slibuje držení finančního krytí prostřednictvím Ethereum chytrých kontraktů (smart contracts) – tzv. kolatelarizované stablecoins (např. Dai, Gemini Dollar, Basis). Stejně jako u IOU kryptoměn financuje stablecoin stejný subjekt, který jej spravuje. Finance jsou ale „zamknuté“ v rámci kontraktu a firma je prokazatelně vlastní, ale nemůže s nimi nakládat.

O osudu aktiv (např. jejich převedení na jiný účet) rozhoduje komunita držitelů daného stablecoinu. Kolateralizace vnáší potřebnou decentralizaci, ale zároveň správu stablecoinu ztěžuje.

Nízké volatility se dosahuje pružnou reakcí na poptávku a nabídku. Při zvýšeném zájmu emitují správní organizace nové tokeny, při poklesu poptávky je odkoupí zpět – a tím zájem zase zvednou.

Příklad stabilní kryptoměny: USD Tether

Jedním z prvních stablecoinů byl USD Tether, vytvořený na konceptu bitcoinového blockchainu. Do oběhu jej v říjnu 2012 vypustila společnost Tether Limited; společnost spojená s burzou Bitfinex. Nyní mezi veřejností koluje na 1,8 miliardy tokenů, ale v jednu chvíli jich bylo až 2,5 miliardy.

Vzhledem k tomu, že je Tether krytý dolarem v poměru 1:1, stojí důvěra držitelů tokenů na prokázání existence finančních aktiv. Potřebný audit ale společnost doposud nepředložila. Jediné, co Tether Limited ukázali, byly dopisy z banky potvrzující zůstatek na účtě.

Tether USDT graf
Graf ceny za poslední rok u kryptoměny Tether Dollar (USDT)
Tržní kapitalizace
$44,62 mld.
Změna za 24h
-0,04%
Cena
$1
Aktualizováno 12.4.2021 23:19

Stablecoiny, kam se podíváte

V současnosti v oběhu koluje (nebo se na vypuštění připravuje) přes 50 stablecoinů. Ne všem se daří – např. kryptoměna NuBits kvůli problémům s udržením rovnováhy mezi poptávkou a nabídkou skomírá. Přestože byl původně navázán na dolar v poměru 1:1, na burzách se k 25. 11. 2018 obchoduje za 0,04 $ a dlouhodobě jeho cena klesá.

Příkladem kolateralizovaného stablecoinu v oběhu je Gemini Dollar tvořena bratry Winklevossovými. Měna, založená na etherovém blockchainu, se na trh dostala v září 2018. Stejně jako většina ostatních stablecoinů je vázána na dolar. Důvěře se Gemini těší především díky schválení a regulaci ze strany amerického New York Department of Financial Services. Kromě toho Gemini pravidelně zveřejňuje finanční audity, které tomuto stablecoinu dodávají další důvěru.

Během konce tohoto a začátkem příštího roku má dojít k emisi dalších kolateralizovaných kryptoměn. Patří sem také Basis, který získal investice v hodnotě 133 milionů dolarů.

Představa vs. skutečnost: jak si stablecoins na trhu stojí?

Rozhodujícím důkazem o volatilní stabilitě kryptoměn je jejich chování v tržních podmínkách:

Kryptoměna Nejnižší hodnota Nejvyšší hodnota Rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší hodnotou
USD Tether 0,91 $ 1,11 $ 18 %
True USD 0,97 $ 1,03 $ 6 %
Dai 0,89 $ 1,07 $ 18,37 %
NuBits 0,04 $ 1,4 $ 97,5 %
Gemini Dollar 0,97 $ 1,18 $ 17,8 %

Srovnávací tabulka stablecoinů

Z porovnání mj. vyplývá, že Tether je co do ceny stabilnější než Dai, ale méně stabilní než True USD. Naopak hodnota NuBits kvůli problémům s vyvážením poptávky a nabídky vytrvale klesá.

Není to opačně, než by mělo být?

Známé existující stablecoiny:

 • Tether
 • True USD
 • Carbon USD
 • USD Coin
 • Gemini Dollar
 • Basis
 • BitUSD
 • Dai
 • Ubitz
 • Rockz
 • Vault
 • Paxos Standard Token (PAX)

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Nahrávaný obrázek
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo