Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Rok 2019 akciím svědčil. Na jakých se dalo vydělat nejvíce?

Publikováno
Rok 2019 akciím svědčil. Na jakých se dalo vydělat nejvíce?

Pro investory na akciových trzích byl rok 2019 bezesporu úspěšný. Ceny akcií rostly v USA i Evropě i proto, že jim svojí politikou centrální banky dost pomohly. Uplynulý rok byl zároveň dosti volatilní, ceny akcií kolísaly v závislosti na vývoji vztahů USA a Číny nebo vývoji jednání o brexitu.

Rok 2019 přinesl nejen prolamování nových rekordů, ale rovněž třeba suverénně největší IPO v historii. Vše důležité, co se loni na trzích odehrálo, připomenou následující řádky tohoto článku.

cena akcií rostla

USA: Excelentní Apple

Ve Spojených státech zažily akcie vynikající rok, a to navzdory nejistotě kolem obchodních vztahů USA a Číny. Americkým akciím svědčila politika centrální banky Fedu, která loni třikrát snížila úrokové sazby až do pásma 1,50 % – 1,75 %.

Na druhou stranu, nejistota kolem obchodních vztahů USA a Číny se projevovala na trzích značnou volatilitou. Ke konci roku již ale převládal optimismus nad vyjednávanou obchodní dohodou obou zemí – americký prezident Donald Trump pak na sklonku roku oznámil, že 15. ledna podepíše výsledek první fáze jednání. To pomohlo americkým akciovým trhům završit rok na vysokých hodnotách.

Řada indexů a titulů dosáhla nových maxim. Burzovní index S&P 500 za minulý rok stoupl o 28,9 %, index Nasdaq dokonce ještě více o 35,2 %. Jak uvádí CNN, pro indexy se jednalo o druhý nejlepší rok celého desetiletí, ještě lepší byl jen rok 2013. Třetí nejlepší rok dekády zaznamenal slavný index Dow Jones, když loni vzrostl o 22,3 %.

Za růstem všech indexů stojí hlavně jeden společný jmenovatel – velké technologické firmy.

dow_jones
Vývoj indexu Dow Jones v roce 2019

Nelze začít jinde než u Applu. Cena akcií vzrostla loni o 89 %, což byl nejlepší výsledek výrobce iPhonů od roku 2009. Nutno ale dodat, že zde funguje efekt srovnávací základny – akcie Applu byly na začátku roku 2019 velmi nízko.

Mnoha dalším firmám šplhaly ceny akcií na nová maxima, další z gigantů Microsoft se může pochlubit růstem o 54 %. Tržní kapitalizace obou technologických firem se rovněž během roku přehouply přes hodnotu 1 miliardy dolarů. Dále zmiňme z indexu Dow Jones třeba akcie Visa (růst o 44 %), JP Morgan Chase (43 %) nebo United Technologies (41%).

Zcela nejlepším titulem z indexu S&P 500 (tedy z 500 nejvýznamnějších veřejně obchodovaných společností v USA) byla technologická společnost Advanced Micro Devices (AMD). Cena jejich akcií stoupla o 147 %. Jde o hardwarovou firmu, která vyvíjí procesory a je velkým konkurentem známějšího Intelu.

Největší IPO v historii

I když akcie Applu zažily zcela mimořádný rok, společnost byla sesazena z pozice nejhodnotnější firmy světa. Důvodem bylo IPO saúdskoarabské firmy Saudi Aramco.

Ropná společnost se prakticky ihned po vstupu na burzu v prosinci stala nejcennější veřejně obchodovanou firmou na světě a na okamžik její kapitalizace překonala neuvěřitelné 2 miliardy dolarů (asi 46 miliard Kč).

Tím předstihla Apple téměř dvojnásobně. Zájem investorů z USA a Evropy byl ale malý, o akcie Aramka panuje největší zájem jen v Saúdské Arábii a okolí.

Na burzu v uplynulém roce vstoupily také třeba alternativní dopravci Uber a Lyft, kterým se ale moc nedařilo a ke konci roku se obchodují pod upisovacími cenami. Jiný příběh napsal výrobce rostlinného masa Beyond Meat, který dosáhl od květnového IPO skvělého růstu cen akcií o téměř 300 %.

Uber
Vývoj akcií Uberu v roce 2019

Evropa: nejlépe od krize

Kladný vývoj obchodních jednání mezi USA a Čínou, a zároveň šance na hladší odchod Británie z EU, ovlivnily na závěr roku evropské akciové trhy. I ty mají za sebou skvělý rok, byť stejně jako v USA dosti kolísavý.

Panevropský index STOXX 600 zaznamenal růst o 23 %, což byl nejlepší výsledek od finanční krize v roce 2009. Frankfurtský index DAX stoupl v roce 2019 také o 23 %, pařížský index CAC o 27 % a londýnský index FTSE 100 o 12 %, když se na něm podepsala hlavně nejistota kolem brexitu.

Z méně exponovaných trhů zmiňme index burzy v Aténách, který loni přidal 43 %. Vedl si tak nejlépe v celé Evropě. Pomohla mu situace v zemi, kdy se po letech strádaní zdá, že řecká ekonomika je konečně na dobré cestě.

Praha: růst slušný, objem nadále padá

Pražská burza má za sebou také jeden z nejlepších roků desetiletí. Alespoň co se týče růstu cen akcií – index PX stoupl o 12,76 %.

Z hlediska likvidity to ale dobrý rok nebyl, když pokračoval dlouhodobý trend poklesu zájmu investorů o pražský parket. Objem obchodů (akcií i dluhopisů) klesl na 120 miliard Kč (meziročně méně o 22,5 miliardy Kč), což je nejméně od roku 1994.

PX
Vývoj indexu PX v roce 2019

Ze všech titulů byl největším úspěchem na pražské burze bezesporu Avast. Akcie této technologické firmy vzrostly o skoro 72 %. Avastu byl navíc těsně před Vánoci zařazen do indexu STOXX 600. O 64 % stouply akcie CETV, které ale po prodeji společnosti zřejmě v tomto roce na burze skončí.

Až s velkým odstupem skončily na třetím místě akcie TMR (růst 28 %). V plusu byly také cenné papíry VIG (23 %), Monety (17 %), Erste (15 %), Philip Morris (9 %) a Stock (1 %).

Červená čísla však zaznamenaly akcie Kofola (-1 %), Komerční banka (-2 %), O2 (-3 %), ČEZ (-5 %) a PFNONWOVENS (-13 %).

Chcete také investovat do akcií?

Přečtěte si recenzi brokera RoboMarkets, který nabízí velice zajímavé podmínky pro obchodování akcií.

U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎