Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Portu
Investiční platforma Portu.cz – Recenze, poplatky a naše zkušenosti
Logo Portu
Portu
Logo Portu

Investiční platforma Portu.cz – Recenze, poplatky a naše zkušenosti

Poslední aktualizace recenze 27. 3. 2024 | Ing. Patrik Kudláček

Základní informace o Portu

Možnosti investování ETF, jednotlivé akcie, případně mix, DIP a kryptoměny
Aktiv pod správou 28 mld. Kč
Historické výnosy 10,5 % ročně
Minimální vklad 500 Kč
Poplatek investora Od 0,47 % ročně z hodnoty portfolia
Otevření a vedení účtu Zdarma

Portu je automatizovaná investiční platforma, která ve formě skvěle zpracovaného webu a mobilní appky nabízí velmi jednoduché a dostupné investování pro každého. Portu uživatele láká na skvělý poměr cena/výkon a nízký poplatek.

Rádi byste se dozvěděli, co je na tom pravdy, jak to všechno funguje, pro koho je Portu vhodné a jak začít investovat? Pak jste tu zcela správně. Čtěte dál naši recenzi a dozvíte zda je Portu opravdu lepší místo pro vaše peníze.

Všechny nejznámější investiční platformy testujeme v našem seriálu, kde do nich posíláme své vlastní peníze a srovnáváme jejich výkonnost. Která je nejlepší a proč se přesvědčte sami.

Neradi čtete? Pusťte si aktuální VIDEORECENZI platformy Portu!

Cílem tohoto článku není rychlé zhodnocení, ale skutečně komplexní prověření a posouzení, zda a jak s Portu investovat. Proto čtěte pozorně a nikam nespěchejte, abyste vstřebali všechny důležité informace.

Obsah recenze Portu

Seznámení s Portu

Investování do akcií na vlastní noze není úplně jednoduché, začátečníkovi se snadno může stát, že chybně nakoupí tituly, které budou klesat. Díky fondům (a také investičních platforem jako např. i Portu) lze investovat do řady akciových titulů najednou, diverzifikovat riziko a to už od pár stovek měsíčně.

Portu pak má být údajně výhodnější a efektivnější díky využívání moderního softwaru umožňujícího automatické transakce. Díky tomu nabízí zajímavý výkon portfolia za pouhý 1% roční poplatek.

V zahraničí jsme se již s podobnými platformami mohli setkat, jenže ty nenabízely možnost investovat v CZK a takové investování tedy nutně souviselo s kurzovým rizikem, které řada investorů nechce nést.

Další specialitou, kterou Portu nabízí je investování do konkrétních akciových sektorů (tzv. tematické strategie), vybraných českých i světových akcií nebo kryptoměn. Pokročilejší uživatelé si mohou portfolio nastavit sami, ale nováčkům bude sestaveno portfolio na míru na základě vstupního investičního dotazníku. Do všeho lze investovat už od 500 Kč díky tzv. frakci cenných papírů (co jsou cenné papíry?).

Pokud se rozhodnete investovat do akcií sami za sebe, často musíte nakupovat celé akcie, což je ale někdy problém, když jedna akcie např. Microsoft stojí cca 250 USD (tj. přibližně 6 tisíc Kč). Zde může skvěle posloužit právě frakce cenných papírů.

Ztrácíte se v tom? Nezoufejte, na vše se postupně podíváme v této recenzi.

Jako první se podíváme, kdo se vlastně za celým projektem Portu skrývá, neboť to samotné značně napoví, zda se jedná o seriózní službu, či nikoliv.

Kdo stojí za vznikem projektu Portu?

Logo-Wood-and-Company
Logo Wood & Company

Jedná se o společnost WOOD & Company, což je investiční skupina s historií sahající až do roku 1991.

Jedná se o největšího obchodníka na pražské burze s přístupem k více jak 25 světových trhům a s pobočkami v 5 evropských metropolích, jak je uvedeno na oficiálních stránkách Portu.

Doposud nabízela své služby a poradenství v obchodování s cennými papíry hlavně velkým firmám a movitým klientům. Nyní svou pozornost obrátila na drobné investory.

Tedy domácnosti, kterým nabízí služby v podobě investiční platformy Portu. Skupina WOOD svým klientům spravuje více než 13 miliard korun, přičemž jen u Portu je zaregistrováno více jak 10 000 investorů.

Nejedná se ale pouze o drobné investory s vklady v řádech tisíců. Jak sama společnost uvádí, v Portu se zaměřují i na ty ze svých klientů, jejichž portfolia mají hodnotu přes 1, 2 i 5 milionů korun.

Portu není P2P platforma!

Poznámka

V některých diskuzích a recenzích se o Portu mluví jako o P2P platformě. To je ale naprostý omyl. Srovnání s Mintos nebo třeba Zonky nedává smysl.

Platformy P2P nabízí převážně drobné půjčky lidem, kteří si o ně zažádají, a na každou z nich se složí řada investorů malou částkou.

Z povahy půjčování tedy vyděláváte pouze na částce, kterou vám aktuálně dluží. Co je splaceno, úročeno není. To vás nutí neustále dále půjčovat, abyste zachovali procentuální výnosnost.

Navíc zde výsledná likvidita peněz není úplně ideální… Jak byste si chtěli najednou všechny své investice vybrat?

Další otázka je, komu asi budete půjčovat s úrokem 10 a více %? Co je to za lidi? Takové úvěry lze tedy považovat za potenciálně rizikové. Jedna věc je totiž půjčit za zajímavý úrok, druhá věc je skutečně dostat peníze zpět. Je potřeba si pořádně nastudovat ratingy půjček.

Ale zpět k Portu.

Pro koho je Portu vhodné?

Investiční platforma Portu dobře poslouží mikro, malým i středním investorům. Zejména poslouží těm méně zkušeným a lidem co se o nic nechtějí starat. Investovat můžete již s 500 Kč.

Někdy se jí říká platforma pro nenáročné investory. Tím se naráží na fakt, že touhy po investování, analyzování a vyhledávání různých příležitostí zkušenějšího investora zde prostě nic neuspokojí – Transakce probíhají automaticky a analýzy zde zpracovávat nelze.

Možná by nějakého investora mohla uspokojit možnost tvorby vlastní strategie, kterou Portu také nabízí. Nejedná se však o nic závratného. Dostanete možnost zvolit si počet instrumentů v dané strategii, měnové zajištění a další parametry.

Jedno je ale společné pro všechny, mělo by se jednat o dlouhodobé investice – Tedy v řádu 5 a více let. U rizikovějších variant portfolia pak spíše 10 a více let.

Pokud se přes Portu rozhodne investovat někdo bez zkušeností nebo jen s málem zkušeností, může dosáhnout velmi příjemného zhodnocení svých úspor. Díky možnosti si libovolně peněžní prostředky vybírat a zase vkládat neztratíte likviditu (dostupnost) peněz a rodinný rozpočet nebude v ohrožení. Poplatky si podrobně rozebereme ještě později.

Zhodnocení, kterého na Portu dosáhnete (při dodržení rozumného horizontu) bude pravděpodobně mnohem vyšší než např. u spořicího účtu, nebo termínovaného vkladu.

Portu by pro vás tedy mohlo být zajímavé, pokud chcete dlouhodobě (10 let a více) zhodnocovat svou finanční rezervu nebo spořit. Předpokladem samozřejmě je, že si můžete dovolit investovat pár stovek, nebo tisíc měsíčně.

Zdroj: Portu.cz
Nabidka-produktu-portu
Aktuální nabídka produktů investiční platformy Portu
Poznámka

TIP: Portu nabízí produkt jménem Investiční rezerva. Ten se velmi podobá spořicímu účtu. Okrajově si jej zmíníme také, ale podrobnější informace naleznete v našem jiném článku, kde jsme tento produkt recenzovali.

Jak investování na Portu přesně funguje?

Základní myšlenka je, že jen málokterý investor dokáže dlouhodobě výdělečně investovat do jednoho aktiva. Díky Portu ale můžete snadno diverzifikovat i malé finanční obnosy a vyhnout se tak zbytečnému riziku.

Výhodou je kombinace znalostí a zkušeností profesionálů s matematickými vzorci. Díky tomu má být dosaženo co nejlepšího zhodnocení s minimální mírou ohrožení před občasnými propady, které k investování prostě patří. Tento přístup se v zahraničí osvědčil a nyní se díky investičním platformám dostává i do Česka.

To, čemu se platforma Portu věnuje nejvíce, se nazývá ETF neboli exchange-traded funds, česky burzovně obchodované fondy (co to jsou ETF?). Jestli tato slova slyšíte poprvé, neděste se, je to vlastně velmi jednoduché.

Namísto pečlivého a náročného výběru konkrétních titulů akcí, komodit nebo dluhopisů sází Portu se svými ETF na obchodování celých burzovních indexů a na velkou diverzifikaci. Pro vás to neznamená nakonec defacto nic. Pořád budete vlastnit různé akcie či dluhopisy, jen je to daleko jednodušší a levnější. Háček v tom opravdu není.

Jen málo (konkrétně je to méně jak 10 %, agentura SPIVA 2020) portfolio manažerů aktivně vybírajících konkrétní akcie dokáže být dlouhodobě ziskových natolik, aby porazili vývoj indexů. Možná i proto dává smysl vybrat si ETF oproti např. podílovým fondům.

Výhodou je tedy nízká nákladovost, nevýhodou je však omezení potenciálu výnosu – Prakticky žádné ETF vám (na rozdíl od vybraných akcií) nikdy nevyletí o desítky procent za měsíc. Na druhou stranu tím ale omezíte i riziko, kdy by jednotlivé akcie naopak mohly o desítky procent spadnout (např. v době války na Ukrajině padaly i některé špičkové akciové tituly o více jak 70 %). ETF tyto výkyvy omezí (jak směrem do zisku, tak do ztráty).

Nelze očekávat, že byste dlouhodobě zhodnocovali své prostředky o více jak 20 % ročně. Při nakupování konkrétních akciových titulů se to sice může podařit, ale u nich je riziko ztráty daleko vyšší.

portu priklad instrumentu
Příklad možných investic na Portu.cz

Stručně řečeno nelze dosáhnout vysokých výnosů, aniž byste nepodstupovali vysoké riziko. Od akcií očekávejte dlouhodobé průměrné zhodnocení cca 7-10 % ročně (portfolio s rizikem 10 z 10). Cenou tohoto růstu je, že v nejhorších obdobích (viz např. krize na přelomu tisíciletí, hypotéční krize v roce 2008, covid atd.) může vaše portfolio dočasně ztratit i 50 – 70 % ze své hodnoty. Budete-li investovat dostatečně dlouho, měli byste se nakonec dočkat i období růstu a příjemného zhodnocení. Bude potřeba být trpělivými.

Je-li toto riziko pro vás příliš, můžete zvolit mírnější strategie, čímž omezíte potenciální výnos, ale snížíte tím riziko propadů svého portfolia v nepříznivých dobách. Více viz v další kapitole.

Poznámka

Čtěte také: Riziko, likvidita a návratnost. To jsou 3 naprosto nejdůležitější aspekty investování, které je velmi důležité pochopit. Pokud byste se o nich chtěli dozvědět více, určitě si přečtěte náš článek o investičním trojúhelníku.

Jakou má Portu výkonnost (návratnost)?

Pojďme se nyní podívat na výkonnost Portu blíže, abyste si mohli udělat lepší obrázek o tom, co lze reálně očekávat.

Na začátek je potřeba říci, že zde má Partu jednu velkou nevýhodu. A to takovou, že je na trhu teprve pár let. Zatím za sebou nemá historii, která by nám prokázala, jakých výkonů skutečně může dosahovat. Portu však určité statistiky nabízí, pojďme se na ně podívat.

Zajímavý je propočet Portu na historických datech. Sami se na něj podívejte, abyste si udělali obrázek o tom, jak se mohou vaše výnosy vyvíjet vzhledem ke zvolené strategii.

portu portfolia vykonnost
Odhad výsledků portfolií na základě analýzy historických dat pro různé rizikovosti. Zdroj: Portu.cz

Podívejte se nyní ještě jednou na únor 2016. To je jasná ukázka toho, co znamená rizikovost (agresivní portfolio kleslo o téměř 20 %) a jak se takové portfolio liší od konzervativního (které kleslo jen o cca 4 %).

Zde by zcela nezkušený investor mohl zpanikařit a peníze vybrat. To je samozřejmě chyba.

Poznámka

TIP: Takovéto výkyvy jsou na trhu normální, každý fond je občas zažívá. Není to chyba Portu ani vás v takové chvíli neokrádají. Důležitý je dlouhodobý výsledek.

Není také pravda, že agresivní portfolio dosahuje vždy nejlepších výsledků (viz následující obrázek).

portu portfolia vstup na trh
Jak moc ovlivní doba vstupu výsledky portfolia? Zdroj: Portu.cz

Ve skutečnosti spíše záleží na tom, kdy investování zahájíte a ukončíte. Zpravidla ocenění fondů klesá v době hospodářské recese či politické nestability a bezprostředně poté zhodnocují rychleji.

Poplatky u Portu

Portu láká na velmi nízké poplatky, údajně pouze jedno procento ročně a nic víc. Co je na tom pravdy?

A. Vstupní a výstupní poplatky

Velká výhoda Portu rozhodně je, že si neúčtují žádné vstupní ani výstupní poplatky. To znamená, že když uskutečníte vklad, nebudou vám nic strhávat. Stejně tak ani při výběru ne.

Investování je tak ve výsledku velmi flexibilní, můžete jej kdykoliv ukončit nebo znovu obnovit pouhým přesunem peněz ze svého bankovního účtu.

To je velice přívětivé, neboť vás to nijak neomezuje v nakládání s penězi. Pokud si plánujete nechávat na účtu jen minimální hotovost, abyste mohli zbytek zhodnocovat, nebude problém vybrat si potřebnou částku v případě náhlých vyšších výdajů.

Poznámka

Mimo jiné to znamená, že můžete začít vydělávat už od prvního roku investování.

U některých klasických fondů platíte např. 3 % z cílové částky (případ jednoho z fondů Conseq). To mnohdy způsobí, že trvá i 6 a více let, než se vám skrze výnosy vrátí tento poplatek a začnete vydělávat. Investiční horizont takových fondů by měl být více jak 20 let. Pozor na to, že existují fondy, kde jsou poplatky i vyšší než 3 %.

B. Z aktuální investované částky přijdete o 1 % ročně

Poplatek 1 % ročně zní jako úžasně malé číslo, ale… Není to nejnižší poplatek na trhu. Je to ale jeden z nejnižších. Běžně se u fondů platí od 1 do 3 % ročně (horní % jsou obvyklá spíše u akciových fondů).

Pravidelně (měsíčně) vám bude automaticky odečítána 1/12 průměrné denní výše v daném měsíci.

V konkrétních číslech by to vypadalo následovně. Jestliže jste jednorázově zainvestovali 50 000 Kč, bude průměrná denní výše 50 tisíc. Pro jednoduchost abstrahujeme od nárůstu portfolia z důvodu zhodnocení.

Na konci daného měsíce vám bude odečten poplatek 41,67 Kč. Jedno procento z 50 tisíc je 500 Kč, to se podělí 12 (jelikož se poplatky strhávají měsíčně) a vyjde vám výsledný měsíční poplatek 41,67 Kč.

Je to uživatelsky velmi férový výpočet a je přívětivé, že se poplatky strhávají skutečně měsíčně, nikoliv ročně a nikoliv dopředu.

portu poplatky
Co vše zahrnuje poplatek 1 %? Zdroj: Portu.cz

Tyto poplatky platí pro klasické “Portu portfolia”, tedy ta sestavená samotnou platformou, kdy si jen zvolíte rizikovost od 1 do 10. Portu také nabízí tvorbu vlastní strategie. U vlastních strategií se poplatky liší podle zvoleného typu strategie. Poplatek se zde pohybuje od 0,89 % do 1,89 % p.a.

Poznámka

TIP: Porovnejte si výnosnost na Portu kalkulačce a zjistíte, že platit 1 nebo 2 procenta ročně je ohromný rozdíl! Na to si dejte pozor. Investování je dlouhodobá záležitost.

Možnost snížení poplatků až o 40 % (tj. na 0,6 % ročně)

Portu vyšlo po 3 letech svého fungování vstříc dlouhodobým investorům a v roce 2021 uvedlo slevový program nabízející možnost snížení poplatků až o 40 %.

To je skutečně revoluční a ani v porovnání s ostatními platformami to nemá obdoby, jelikož takto lze investovat již od 0,60 % ročně, případně od 0,53 % ročně v případě vlastní strategie. Portu je tak jasně nejlevnější investiční platforma, co se poplatků týče.

Ptáte se, jak přesně to funguje? Jedná se o možnost zafixování investice na předem stanovený časový horizont 5 až 15 let, s čímž se pojí sleva z poplatků o 20 – 40 %. Je zjevné, že to nebude mít miliónový vliv na celkový výsledek investování, ale v řádu procent jej ovlivní. Pokud skutečně hodláte investovat dlouhodobě, asi není důvod si slevu nezapnout.

Pár faktů o slevovém programu, které byste měli vědět: 

  • Sleva platí ihned po zapnutí a to na celou hodnotu investice
  • Peníze lze i přesto vybrat předčasně (likvidita není ovlivněna) – V takovém případě dojde pouze k dopočtu poplatku do plné výše (pouze však pro vybíranou částku, neukončujete-li celou investici)
  • Slevu si můžete aktivovat prostřednictvím webové aplikace na stránce “Poplatky” tlačítkem “aktivovat slevu”
  • Na poplatcích nikdy nezaplatíte více, než kdybyste si slevu vůbec neaktivovali

Aktivování slevy tak podle Portu má sloužit hlavně jako motivátor k zamyšlení se nad investičním cílem i horizontem a potom k jejich dodržení.

Jak začít investovat přes portu?

Zaujala vás investiční platforma Portu? Pojďme se společně podívat na to, jak s začít s Portu investovat.

  • Jaký je váš přístup k riziku?

Jako první musí zájemce vyplnit investiční dotazník, který vzhledem k očekávání a finanční situace klienta vyhodnotí, jaké bude složení investic v portfoliu nejlepší na míru danému člověku. Dotazník jednoduše vyhodnotí váš přístup k riziku, proto si s ním dejte náležitě záležet.

Jedna z otázek vypadá například takto:

portu registrace
Příklad otázky z investičního dotazníku. Zdroj: Portu.cz

Po vyhodnocení dotazníku si zvolíte, zda budete chtít automaticky vytvořené portfolio (Portu strategie), nebo si jej navolíte sami. Pro ty z vás, kteří chtějí, aby vše probíhalo samo, a nemáte dostatek zkušeností, je varianta nalevo (“Portfolio na míru vytvořené od Portu“), jak jde vidět na obrázku níže.

Druhá varianta je pro ty, kteří si chtějí portfolio sestavovat sami. Pozor na výše zmíněný poplatek za vlastní strategii – Může být vyšší.

portu portfolio
Portfolio od Portu, nebo raději vlastní strategii? Zdroj: Portu.cz
  • Náhled skladby portfolia klienta

Před samotným zasláním peněz se vám zobrazí odhadovaný vývoj a složení portfolia, které si také můžete libovolně pojmenovat (můžete si také založit a najednou spravovat vícero portfolií).

Nyní si ještě můžete změnit rizikový profil. Z dotazníku vyplněného v předcházejícím kroku vyplynula maximální míra rizikovosti, kterou nemůžete překročit, ale vždy si můžete libovolně ubírat.

portu investice portfolio
Příklad složení portfolia. Zdroj: Portu.cz

Zajímavý je i náhled, který simuluje (odhaduje) výsledky portfolia za daných podmínek, rizika, vkladu apod. s horizontem tolika let, kolik jste vyplnili v dotazníku. To vás ale v budoucnu nijak nesvazuje (můžete spořit déle a zároveň vybrat prostředky dříve).

portu osobni portfolio
Simulace výkonnosti portfolia. Zdroj: Portu.cz

Nyní už nespěchejte a zůstaňte u tohoto kroku dostatečně dlouho. V klidu si porovnejte všechny křivky a srovnejte si různé kombinace rizika, jednorázového vkladu a měsíčních úložek.

Obrázek níže vám objasní, jak se počítají tyto odhady budoucích výnosů:

martin lunacek portu
Vysvětlení modelu očekávaného budoucího vývoje hodnoty investice. Zdroj: Portu.cz

Jakmile vše potvrdíte, budete moct měnit skladbu portfolia (a rizikovost) pouze párkrát do roka. Toto opatření je zde z naprosto jednoduchého důvodu – Má omezit transakční náklady na změnu cenných papírů v portfoliu.

Poznámka

TIP: Pokud si s pojmem kvantil nevíte rady, považujte jej za procento. Interpretace informací pak bude prakticky stejná. Medián má tedy 50% šanci, 95% a 5% kvantil má cca 5 % šanci, že tato skutečnost nastane. Nejvíce se tedy dívejte na hodnotu mediánu.

  • Registrace a ověření

Dalším krokem registrace je ověření totožnosti uživatele. Toto je standardní proces všech podobným platforem, proto to nepovažujte za nijak podezřelé.

Ověřuje se e-mail, fotografie osobních dokladů a hlavička výpisu bankovního účtu, který bude spojen s Portu.

Ve chvíli, kdy je váš účet ověřený a plně funkční můžete začít investovat.

  • Výběr finančních prostředků a ukončení používání

Jak bylo uvedeno výše, s vkladem ani výběrem, nejsou spojeny žádné poplatky.

  • Možnost zajištění se proti měnovému riziku

Měnové riziko je u Portu zajišťováno pomocí měnových forwardů a swapů, což jsou termínované obchody, které fixují kurz dopředu. Protože se jedná o deriváty, pro běžného investora není normálně vůbec snadné a levné si takové měnové zajištění pořídit.

U Portu portfolií se v roce 2022 měnové zajištění přestalo nabízet – více v oficiálním prohlášení. U služby vlastní strategie je pak toto měnové zajištění volitelné – Lze ho vypnout a zapnout.

Z částky, kterou zadáte, dostanete na účet téměř vše. Strhne se vám pouze měsíční díl poplatku za správu portfolia (jehož výpočet jsme již probírali výše v tomto článku).

Zcela ukončit investování přes Portu je velmi jednoduché. Stačí si prostě vybrat celý zůstatek. Investiční účet, byť zcela prázdný, zůstane i nadále aktivní, ale jelikož je zůstatek nulový, nebudou vám účtovány žádné poplatky. To je velmi užitečné, neboť se můžete k ověřenému a již připravenému účtu kdykoliv v budoucnu vrátit.

Další produkty od Portu

Portu se snaží na svých produktech intenzivně pracovat a čas od času přichází s dalšími produkty. Pro úplnost je alespoň stručně uvedeme. Pokud by vás zajímaly podrobnější informace, využijte odkazů na naše další články.

1) Investiční rezerva od Portu

V první polovině roku 2022 přišlo Portu se zajímavou alternativou spořicích účtů – produkt Investiční rezerva. S tím, jak od první poloviny roku 2022 extrémně rychle vzrostly sazby ČNB, zvýšily se i ty na spořicích produktech a v lidech najednou vyvolaly daleko větší zájem.

Portu drželo krok s trendy a přišlo se svým novým produktem – jehož základem je úročená hotovost dle sazby ČNB. Ta v květnu 2022 dosáhla 5,5 % a Portu si za to účtuje jen 0,25 % roční správcovský poplatek. Malá část portfolia se ale skládá z konzervativních investičních složek, jako Zlato, globální akcie a globální protiinflační dluhopisy. Jedná se tedy o kombinaci spoření a investování, kde spořicí část značně převažuje. Očekávané zhodnocení je sice značně nižší než u akciových portfolií, ale za cenu výrazně menší rizikovosti.

Produkt investiční rezerva si můžete založit ve svém účtu souběžně s klasickými investičními portfolii a libovolně tyto produkty kombinovat či doplňovat.

2) Portu Crypto

Netrpělivě očekávánou novinkou byl produkt Portu Crypto, přes který je možné investovat do kryptoměn. Je to žhavý konkurent platformy Fumbi, kdy obě platformy nabízí automatizované a velmi pohodlné investování do kryptoměn (nejen) pro nenáročné a začínající investory.

Ve zkratce vás obě platformy přijdou na poplatcích více, než kdybyste nakupovali přímo na burze, a ztratíte výhody jako např. přímé vlastnictví. Zato ale můžete pouhým odesláním peněž na váš investiční účet automatizovaně investovat do přednastaveného koše/portfolia kryptoměn a nemusíte se o nic starat. Rozhodně se jedná o zajímavé produkty, které si své fanoušky najdou.

Poplatky jsou velmi podobné akciovým portfoliím, takže je lze považovat za nízké. Neplatíte žádné poplatky za konverzi při nákupu či prodeji kryptoměn a ani neplatíte žádné výstupní poplatky (či poplatek ze zisku) jako v případě Fumbi.

Nevýhoda Portu Crypto může existovat pro velmi nezkušené investory. Portfolio, tedy podíly jednotlivých kryptoměn, si musíte namixovat sami. Zde mohou nováčci tápat. Na výběr je od spuštění tohoto produktu 7 kryptoměn, ale v průběhu času mají být přidávány další.

3) Vybrané akcie světových značek

Od 20. 10. 2022 je skrze Portu možné investovat i do konkrétních akcií, tedy již ne “jen” ETF. V nabídce při spouštění této možnosti bylo 40 akcií, což je skutečně málo a jednalo se především o největší a nejznámějším tituly (oproti tomu klasičtí brokeři mají v nabídce tisíce titulů). Portu tak stále určitě nelze považovat za klasického brokera.

Jedná se především o vyslyšení zpětné vazby uživatelů, kdy společnost vyšla vstříc svým zákazníkům. Je ale potřeba mít na paměti, že investovat jen do např. desítky titulů sice krátkodobě může být výnosnější, avšak vždy to bude výrazně rizikovější, než široce diverzifikované ETF. Sami to tak raději považujte za spíše jakýsi doplněk.

Jedná se o zajímavou vychytávku především pro středně pokročilé investory, kteří již mají určité zkušenosti i znalosti a rádi by si tu a tam zainvestovali či spekulovali na vybrané tituly mimo své pasivní investice. Pokud byste ale chtěli obchodovat aktivněji, pravděpodobně vám stejně brzy nabídka Portu nebude stačit.

Zatím se jedná o vybrané americké a evropské akcie, v budoucnu mají být přidány také české akcie a frakční podíly což může být velmi zajímavý krok správným směrem, jelikož pro české akcie je těží najít kvalitního brokera s dobrým uživatelským prostředím. Edit: Viz níže, od prosince 2022 byla otevřena i tato možnost! 

Prohlášení na oficiálním webu Portu ze dne spuštění uvádí: “S možností investovat do jednotlivých akcií se Portu posouvá kupředu a nabízí mezi českými firmami zcela jedinečnou službu. Žádná jiná česká investiční platforma klientům neumožňuje jednoduše pouhým vkladem peněz zainvestovat do celého mixu akcií a ETF, mít své investice v přehledné aplikaci a cenné papíry bezpečně držené na vlastní jméno. Navíc za jeden nízký poplatek a už od pětistovky.

Než zařadíte některou konkrétní akcii, zejména nějakou dividendovou akcii, do svého portfolia, doporučujeme vám si vyplnit tzv. W-8BEN formulář. Není potřeba se bát, toto je standardní proces i u řady klasických brokerů. Pomocí něj se vyhnete dvojímu zdanění, kdy by vám chodily dividendy některých akcií zdaněny i o 30 a více %. Pomocí tohoto prohlášení bude řada dividend zdaněna jen jednou a to 15 % (stále však, bohužel, ne všechny).

Zdroj: portu.cz
portu-W-8BEN-formular-dane-dividendy-zdaneni-dividenda
Formulář W-8BEN u Portu

4) Vybrané české akcie

Další velmi očekáváný a vítaný update platformy Portu přišel 6. 12. 2022, kdy k dříve avizovanému rozšíření o možnost investovat do vybraných světových akcií byly přidány i vybrané české akcie.

Toto byl jednoznačně dobrý krok a možná ještě významnější než ty světové. Proč? Investování do světových akcií je možné přes brokery, často i s nulovou provizí a Portu se tak v podstatě mohla jevit jako alternativa. Jenže jen málo brokerů umožňuje investovat do českých akcií, které jsou zajímavé často hlavně kvůli vyšších dividendových výnosů, bez dvojího zdanění dividend a zároveň bez vysokých poplatků.

Často tak investoři při dobývání českých akcií museli šáhnout po brokerovi FIO e-Broker, který sice umožnil zdanit dividendy jen 15 %, avšak jeho platforma není na první pohled úplně přehledná a investování se zde pojí s relativně vyššími poplatky.

Pokud pro investování do českých akcií zvolíte právě investiční platformu Portu, získáte zejména tyto výhody:

  • Snadné pasivní investovaní libovolné částky nad 500 Kč
  • Lze investovat i jednorázově
  • Investování zcela bez vstupních i výstupních poplatků, platíte pouze průběžný manažerský poplatek (k 11. 12. 2022 1,19 % ročně)
  • Nákup frakčních akcií – Portu váš vklad vždy rozdělí v předem nastaveném poměru a zainvestuje, nemusíte nakupovat pouze celé akcie 
  • Volitelné měnové zajištění – Ochrana před negativním vývojem kurzu, ačkoliv u portfolia zaměřeného na české akcie “Pražská špička” investujete 100% v Kč, např. akcie Erste Group Bank jsou obchodovány v eurech
  • Stačí si vybrat dané ETF nebo si sestavit své portfolio sám z nabízených titulů a nastavit % zastoupení každé akcie, o vše se postará platforma 
  • Akcie budou opravdu vaše, tj. budou připsány na váš účet a Portu je vede jako klientský majetek odděleně od majetku společnosti (ostatně jako všechna aktiva investovaná přes tuto platformu)
  • Získané dividendy budou automaticky reinvestovány následující obchodní den po připsání

Pokud budete chtíti investovat do strategie zaměřené na české akcie přednastavenou Portu, zvolte strategii nazvanou “Pražská špička“, jejíž složení vidíte na obrázku níže (platné k 11. 12. 2022).

Zdroj: Portu.cz
"Obsah" strategie Pražská špička
Obsah strategie Pražská špička
Poznámka

Ptáte se, v čem je háček? Manažerský poplatek lze považovat za nízký, avšak čím více peněz budete investovat, tím méně výhodný bude.

Při vysokých objemech už zase může být výhodnější broker, kde neplatíte průběžné poplatky. Zvolením brokera ale přijdete o výhodu frakčních akcií (pokud je daný broker neumožňuje), automatickou diverzifikaci a rebalanci, reinvestování dividend nemusí probíhat automaticky a možná budete muset investování každého vkladu zadávat sami. Zdá se tedy, že Portu prostě bude pohodlnější, a to zejména pro nezkušené investory a ty s menším kapitálem. Pokud neinvestujete desítky tisíc měsíčně nebo již nemáte naspořenou skutečně velkou částku, např. více jak milion, zda se Portu jako přímočařejší.

Vezměme to na zjednodušeném příkladu. Pokud při investici přes brokera zaplatíte jednorázový poplatek v průměru např. 10 % (při nákupu a prodeji dohromady), do 10 let se takový broker zdá určitě levnější, než platit 1,19 % každý rok. Bude vás to však stát čas – na provádění obchodů, na vybírání brokera, na učení se, jak s platformou zacházet atd. Tento čas byste teoreticky mohli využít lépe a efektivněji, pokud nedisponujete vysokým kapitálem. 

Bude vám to pohodlí stát za to? To už je subjektivní a na každém z vás. Portu rozhodně může být pro řadu investorů dobrá volba. Ale zrovna tak se může najít někdo, kdo i české akcie raději nakoupí sám přes brokera či poradce.

5) Portu účet pro děti

Portu se v rámci své strategie nezaměřuje pouze na dospělé investory, ale i na jejich ratolesti. Asi si říkáte, že pro založení investičního účtu musíte dosáhnout plnoletosti, což je samozřejmě pravda – dětský účet však můžete založit svému dítěti vy sami.

Fungování tohoto účtu je velice podobné běžnému účtu u Portu, avšak nabízí příznivější poplatek za správu ve výši pouhých 0,25 % ročně z celkové hodnoty investice.

Účet zřizuje rodič – respektive zákonný zástupce dítěte a vložené finanční prostředky se stávají vlastnictvím dítěte. V případě naléhavé potřeby je ale možné peníze z účtu pro děti vybrat i před tím, než dítě dosáhne plnoletosti, pouze se při výběru pro vybranou částku zpětně uplatní a naúčtuje rozdíl mezi již zaplaceným zvýhodněným poplatkem a plným poplatkem ve výši 1 %. Zákonný zástupce, který dětský účet založil, k němu má přístup po celou dobu prostřednictvím svého vlastního účtu u Portu. Po přihlášení do svého uživatelského rozhraní se může v pravém horním rohu přepnout na další účet.

Zákon společnost zavazuje chránit dětský majetek, a proto v případě, že vybíráte částku vyšší než 20 000 Kč, nebo pokud dítě již dosáhlo 15 let, je vyžadováno písemné povolení buď od dalšího zákonného zástupce, nebo od samotného dítěte staršího 15 let.

V rámci účtu pro děti je možné investovat výhradně do portfolií Portu, jejichž sestavování a kompletní správu zajišťuje společnost.

Podobně jako u běžného investičního účtu můžete vybírat z portfolií s různou mírou rizika a založit pro dítě i několik portfolií. Na dětském účtu nicméně není možné zakládat vlastní strategie, které byste sami sestavili a nastavili. Rovněž nelze využívat služeb Portu Crypto či Investiční rezervy.

Dětský účet se po dosažení plnoletosti promění na standardní účet Portu, jehož vlastníkem je dítě. Dítě získává plná práva k účtu, vlastní přihlašovací údaje (pokud ještě nemá) a jako rodič již nebudete mít možnost nahlížet na účet ani s ním disponovat, pokud nedostanete oprávnění od svého dítěte.

Jakým způsobem dětský účet založíte?

  • Musíte mít vlastní Portu účet, pokud ho tedy jako zákonný zástupce dítěte zatím založený nemáte, je třeba projít procesem registrace.
  • V rámci uživatelského rozhraní vlastního účtu pak máte vpravo nahoře kliknutím na tlačítko “Nový účet” možnost založit účet dětský.
  • Nakonec zvolíte portfolio na základě výběru rizikového profilu a posléze stačí odeslat první vklad.

Děti mají díky svému mladému věku jednu obrovskou přednost – dlouhou dobu, během které mohou jejich investované prostředky růst, a to i v rizikovějších investicích. S dlouhým investičním horizontem, například 10 a více let, totiž není nutné se obávat krátkodobých výkyvů hodnoty portfolia. Dlouhá doba umožňuje plně využít rostoucích akciových trhů a efektu složeného úročení, který spočívá ve zhodnocení jak vložených peněz, tak i těch, které investice vydělává v průběhu času. Čím delší je investiční horizont, tím větší je pravděpodobnost dosažení atraktivního zhodnocení investice.

Během posledního století kapitálové trhy rostly v průměru zhruba o 7 % ročně, americké akcie dokonce průměrně o 10 % ročně. Podobně může v dlouhodobém horizontu růst i portfolio vašeho dítěte.

Ačkoliv se tak jedná o investiční produkt, díky výše zmíněnému se jeví mnohem atraktivněji než standardní spořicí účet nebo stavební spoření.

6) Dlouhodobý investiční produkt

Portu bylo mezi prvními poskytovateli, kteří v lednu 2024 spustili DIP (dlouhodobý investiční produkt). Ten nabízí daňové výhody a umožňuje odpočet od základu daně až do výše 48 000 Kč ročně. Stát na DIP přímo nepřispívá, do dlouhodobého investičního produktu vám však může přispívat zaměstnavatel, přičemž tyto příspěvky jsou osvobozené od daní a sociálního a zdravotního pojištění.

DIP nabízí alternativu k tradičnímu důchodovému spoření, umožňuje investorům vybrat si z různých poskytovatelů, založit si účet a vybrat si preferované investice. Portu jako první poskytovatel DIP nabízí snížené poplatky za správu ve výši pouze 0,5 % ročně a řadu investičních produktů, které lze do tohoto produktu zařadit – krom ETF a jednotlivých akcií se jedná například i o deriváty kryptoměn.

Skvělá podpora v češtině

My sami jsme při testování této investiční platformy, spravování vlastních investic nebo pro účely našeho seriálu několikrát kontaktovali podporu. Zde musíme smeknout, protože na rozdíl od řady globálních brokerů, zde jejich odpovědi (ať už e-mailem nebo online chatem) chodily prakticky obratem a to někdy i o víkendech.

V zásadě to není nějaký velký faktor, který by měl vaše rozhodnutí změnit, protože dokud vše funguje, je vám to vlastně jedno. Pokud ale přijde na různé administrativní či jiné problémy, zdá se, že Portu o své klienty náležitě pečuje.

Závěrečné shrnutí – Co si myslíme o Portu?

Portu je dobře promyšlená, jednoduchá a atraktivně vypadající platforma. Jasně cílí na méně zkušené a drobné investory a rozhodně se jí to daří.

Pokud se rozhodnete spořit/investovat přes Portu, nebudete muset řešit operativu, pouze si vyberete strategické zaměření a toleranci k riziku. Svůj čas pak můžete věnovat důležitějším věcem, třeba rodině.

Investování do ETF by sice mohlo někomu zkušenějšímu připadat jako zbytečně konzervativní, nicméně pro účely stabilnějšího a dlouhodobého spoření či investování se hodí výborně.

  • Výhody Portu jsou nulové vstupní a výstupní poplatky. Výběry jsou poměrně rychlé, zpravidla během několika pracovních dní. Investování lze kdykoliv ukončit nebo znovu obnovit pouhým přesunem peněz.
  • Další výhodou je možnost zajištění proti měnovému riziku u vlastních investic (tzv. hedging). Nemusíte tomu příliš rozumět, stačí vědět, že díky tomu se vaše portfolio nepropadne např. při znehodnocení dolaru či eura, ve kterých se investuje do většiny instrumentů.
  • Velmi zajímavý je také pravidelný newsletter, který Portu publikuje e-mailem. V něm se dozvíte prakticky vše podstatné, co se událo na světových trzích.
  • Jako plus hodnotíme neustálý vývoj a nabídku nových produktů – viz např. Portu Crypto nebo Investiční rezerva zmiňované výše.
  • Někteří uživatelé uvítají možnost investovat i do kryptoměn či produkt Investiční rezervu, který lze použít jako alternativu ke spořicímu účtu.
  • Jedna věc může být na jednoduchosti výběrů a vkladů riziková. Někdo zcela bez zkušeností by mohl v záchvatu paniky při sebemenším poklesu začít peníze vybírat. Asi by se hodilo i menší vzdělávání, aby nějaký investor neudělal takovouto chybu. Samotný dotazník omezující rizikovost portfolia může být málo.
  • Nevýhodou může být také fakt, že Portu není úplně na zbohatnutí, ale spíše takové spoření a přilepšení si do budoucna. Co se ale zhodnocení týče, tak je to stále oproti například termínovaným vkladům, nebo spořicím účtům daleko výhodnější. Rovněž může být vhodnější než klasické podílové fondy

Nechcete investovat přes Portu? Investujte sami

Chcete mít svoje investice naprosto pod kontrolou? Chcete se sami rozhodovat o tom, do čeho a kolik investujte? Vyberte si co je vám blízké a můžete začít.

  • Fondy: Nemovitostní fondy obvykle dosahují zhodnocení okolo 3 – 10 % ročně. Poplatky u nich bývají docela nízké a vývoj stabilní. Bývají ale zafixovány, čímž se likvidita omezuje. Akciové fondy jsou oproti nim proměnlivější v čase, avšak jejich průměrný roční výnos dosahuje od 7 až do 15 %. Dostupnost peněžních prostředků je srovnatelná s Portu. Přečtěte si více o fondech zde.
  • Akcie: Nejste fanoušky fondů? Investujte napřímo do akcií. Akciové tituly vám mohou vydělat klidně 100 % za rok, ale také – 20 %. Výše potenciálního zhodnocení je zde vykoupena rizikem. Jak začít do akcií investovat si můžete přečíst zde.
  • Zlato: Nákup fyzického zlata je považován za jakýsi přístav bezpečí mezi investory. Takovou investicí se chráníte před politickými, hospodářskými i cenovými výkyvy a dosáhnete průměrného zhodnocení okolo 5-8 % ročně. Výhodou je, že se nedaní. Zpětný výkup zlata je velmi rychlý, do několika málo dnů můžete mít peníze na svém účtu. Přečtěte si více o investování do zlata.
  • Kryptoměny: Jedná se o novodobé digitální peníze, které za poslední roky získaly obrovskou pozornost. Kryptoměny jsou spojené se značným rizikem, ale historie ukázala, že potenciál je zde ohromný. Varianta je to spíše pro zkušenější investory. Přečtěte si více o tom, co jsou to kryptoměny a jak do nich začít investovat.

Poznámka: Výše zmíněná procentuální zhodnocení jsou samozřejmě pouze orientační. Trh se mění každý den a proto nelze říci, že tento, či jiný instrument má zhodnocení v rozmezí od X do Y %.

Jak na vás působí investování přes Portu? Máte již s Portu nějaké osobní zkušenosti? Podělte se s námi a ostatními čtenáři o váš názor. Děkujeme.

Zdroje informací:

Hodnocení Finex.cz

1. místo
Investiční platforma
97 %
2024

Progresivní a zajímavá investiční společnost

Portu je dobře promyšlená, jednoduchá a atraktivně vypadající platforma. Jasně cílí méně zkušené a drobné investory. Portu má rozhodně potenciál nabídnout těmto investorům zajímavou příležitost.

Jednoduchost použití

100%

Poplatky

95%

Dostupné platební metody
Hodnocen je počet a relevance dostupných měn a platebních metod, jako např. bankovní převod, platba kartou, převod kryptoměn, atp.

95%

Dostupné možnosti
Hodnocení zahrnuje počet dostupných tříd aktiv, celkový počet aktiv, možnost obchodovat české akcie, dostupné obchodní instrumenty a další nadstandardní funkce.

99%

Registrace a verifikace
V tomto kritériu je zohledněna celková rychlost a jednoduchost procesu registrace, popř. procesu ověřování totožnosti, je-li to vyžadováno.

95%

Důvěryhodnost značky
Hodnocení důvěryhodnosti zahrnuje dobu působení dané značky, velikost její uživatelské základny, názory našich čtenářů, prohřešky značky v minulosti (např. pokuty) a hodnocení našich čtenářů.

99%

Více informací o Portu

Jméno firmyPortu
Vznik platformy 2017
Počet klientů200 000+
Aktiv pod správou28 mld. Kč
Webová stránkahttps://www.portu.cz/
V češtině
Dohled ČNB
Kdo za společností stojíWOOD & COMPANY, a.s.
Sídlo společnostiNáměstí Republiky 1079/1A, 110 00 Nové Město
Důležité informace pro investora
Možnosti investováníETF, jednotlivé akcie, případně mix, DIP a kryptoměny
Historické výnosy 10,5 % ročně
Měna účtuCZK, EUR
Minimální vklad 500 Kč
Minimální investice od 1 Kč
Pojištění vkladů
Nabídka platformy
ETF
Jednotlivé akcie
České akcie
Dětský účet
DIP (dlouhodobý investiční produkt)
Kryptoměny
Firemní účet
Další nabídkaPortu nabízí také Investiční rezervu, jedná se o obdobu spořicího účtu.
Možnosti investování
Portfolia na míru
Vlastní portfolia
Možnost trvalého příkazu
Měnové zajištění
Automatické rebalancování portfolia
Vícefaktorová autentizace
W-8BEN
Něco navícSkrze Portu Gallery můžete investovat do umění a skrze Portu Opportunity do jednotlivých (nevšedních) fyzických akcií.
Poplatky platformy
Poplatek investora Od 0,47 % ročně z hodnoty portfolia
Otevření a vedení účtu Zdarma
Vstupní poplatekNení
Výstupní poplatekNení
Směna měnZdarma
Úschova cenných papírůZdarma
Výkonnostní poplatekNení
Vklad bankovním převodemZdarma
Vklad platební kartouNelze využít platební kartu
Výběr bankovním převodemZdarma
Výběr platební kartouNelze využít platební kartu
Metody vkladu a výběru peněz
Metody vkladuBankovní převod
Metody výběruBankovní převod
Aplikace
Mobilní aplikace
Webová verze
Zákaznická podpora
Možnosti zákaznické podporyEmail, Telefon, Chat
Email[email protected]
Telefonní číslo+420 222 096 666
Ohodnoťte společnost Portu
32
6

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (40 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Kamil Michna

Dobry den chtel bych se zeptat proc nejsou pod spravou čnb a zda to ma nejaky vliv na pojisteni v kladu a financnich prostredku na platforme ve výši 100 000 € ktera bude vyplacena pri bankrotu nebo jinych neprijemnych situaci a zda jsou v tomhle ohledu duveryhodni a v nejhorsi situaci nemohou s penezi zmizet?

Ing. Tomáš T

Kamile, zdá se mi, že se Vám prolíná vícero věcí. Zkusím tedy odpovědět postupně, ale klidně se ještě doptejte, pokud si v něčem nerozumíme.
1) Portu je pod dohledem ČNB a disponují licencí ČNB. V podstatě projekt Portu zaštiťuje Wood & Company, což je česká firma s historií, které se doposud soustředila na B2B trh a pro retail teprve v posledních letech vytvořili Portu (aby mohli lépe odlišit portfolia a produkty pro retail). Osobně tuto společnost považuji za velmi důvěryhodnou a stabilní. Více se o zabezpečení můžete dočíst v oficiálním odkazu zde: https://www.portu.cz/bezpecnost/
2) Pojištění klasických investic funguje trochu jinak než pojištění skrze. Ohledně pojištění vkladů u brokera mrkněte např. zde: https://finex.cz/co-se-stane-s-portfoliem-kdyz-vas-broker-zkrachuje/ a ohledně pojištění vkladů u Bank apod. zase naopak zde: https://finex.cz/pojisteni-vkladu-jak-funguje-na-jake-vklady-se-vztahuje-a-na-ktere-ne/
Pokud se ptáte na pojištění u jejich vkladu na produktu Investiční rezerva, tam skutečně jste pojištěn až do výše ekvivalentu 100 tis. EUR. Existují ale velmi podobné produkty konkurenčních společností, které ale již pojištěny nejsou. Nabízí ale třeba jiné výhody jako např. možnost aplikovat časový test (což u Portu nejde) https://finex.cz/casovy-test-u-investic/. Zkuste se podívat třeba zde: https://finex.cz/investicni-fond-jako-sporici-ucet-s-nejlepsi-sazbou-na-trhu-a-bez-rizika-ano-soucasna-realita-srovnani-repofondu-od-consequ-a-investicni-rezervy-od-portu/
3) Ohledně rizika 100% ztráty vkladů… No nic není jisté a v nějakých velmi extrémních případech je potřeba mít na paměti, že se může stát i to (obecně myšleno všude). Je však pravda, že Portu spravuje (A musí spravovat) vaše vklady odděleně od svých financí. I pokud samotná společnost W&C nebo Portu zkrachuje, měl byste své vklady dostat zpět. Takto si musí počínat i většina kvalitních brokerů.

Kamil Michna

Děkuji za odpověď

aleš vágner

dobrý den, moje poradkyně mi doporučila investovat přes Edward, ptal jsem se i na Portu, ale spíš je pro Edwarda, myslíte si, že je potřeba mít specialistu na Edward, nebo si vše zařídit sám u Portu ?Vždyť obě služby, teda jestli jsem to dobře pochopil, jsou hodně podobné, protože vše vlastně dělá autopilot…..díky za odpověď

Redakce Finex

Dobrý den, Aleši. Edward je skutečně platforma podobná Portu a dokonce za oběma platformami stojí stejná společnost (WOOD & Company). Jeden ze zásadních rozdílu je v tom, že při investování přes Edwarda zaplatíte o dost více na poplatcích navíc a tyto poplatky jdou poté částečně i Vaší poradkyni, která by Vám díky tomuto finančnímu ohodnocení měla toereticky být více nápomocna a radit Vám. U Portu oproti tomu platíte velmi nízké poplatky, ale protože Vaše poradkyně žádné peníze z Vašich investic nedostane, budete v tom sám. Platforma Portu je však velmi jednoduchá a věříme, že i nezkušený investor se v ní snadno zorientuje. Bližší recenzi platformy Edward teprve připravujeme.

Pavel B

Portu aktuálně nabízí nejvyšší úrok při alternativě ke spořícímu účtu. K dnešnímu dni 6.25%, poplatek 0,25%, ve výsledku tedy úrok 6%. Úročí se 99% vložené částky. Zbylé 1% slouží jako neúročená rezerva pro poplatky. Výhodou je, že se na účet měsíčně připisuje celých 6%, daní se až na konci roku. V bance na spořáku se to daní hned, takže ve výsledku se vám tady během roku úročí více peněz

David Šťastný

předpokládám, že mluvíte o té založené investiční rezervě. Ač jsem se snažil jí založit podle instrukcí, nikde mi to tam negarantuje 6% jak uvádíte. Když zadám vklad 100tis., tak po roce tam je optimistický scénář 103 451,-Kč, což je u mě 3,45% a není to garantováno. Jak jste tedy na to přišel?

Ing. Tomáš T

Garantovaného tam rozhodně nic není. Ta 6% sazba odpovídá aktuální sazbě, kterou ovlivňuje mj. ČNB. V průběhu času tak může být vyšší i nižší.
Vámi sledované zhodnocení je svým způsobem irelevantní, jelikož (jak je také na webu uvedeno) je vypočteno dle historických dat… A průměrná sazba bývala v Česku nižší než v současné době, proto se vám ukazuje méně.
Abyste dosáhl zmiňovaného úroku, který aktuálně skutečně je na 6 %, musíte si založit účet Investiční rezerva a tam se přepnout na Opatrnější variantu. V tu chvíli bude 99 % vašeho vkladu úročeno. K 15. 7. 2022 je sazba 6,25 %, tedy po odečtení poplatku 0,25 % vám zůstane 6 % před zdaněním – daňová povinnost je na vás, Portu daň neodvádí.
Dá se tak dosáhnout vyššího úroku než na spořicích účtech (v současné době).
Více v oficiálním článku: https://www.portu.cz/blog/investicni-rezerva-nove-ve-dvou-variantach/

Markl Jaroslav

Dobrý den, je vhodná doba založit si účet na této platformě a začít investovat? Nebo je lepší počkat na lepší dobu? Nebo je to jedno? Nemám žádné zkušenosti. Děkuji za odpověď.

Ing. Tomáš T

Kéž bychom měli křišťálovou kouli a mohli jsme (nejen) vám říci, že už je výborná doba (nebo naopak není) k nákupu a že trhy už jen porostou. Naopak je pravdou, že to nikdo neví a s jistotou ani NEMŮŽE vědět! Kdo vám slibuje, že ví, jak přesně se trh bude vyvíjet, takřka jistě lže.
Jak k tomu tedy přistoupit? Právě pro nováčky, nezkušené či středně zkušené investory je obecně vhodnější pravidelné investování. Hledání dna, tedy časování investic (viz náš další článek: https://finex.cz/casovani-investic/) je velmi obtížné. Existují argumenty, že by již nyní mohl přijít růst (pokud je pokles ceny akcií již “dostatečný”, pokud se ekonomická a politická situace zlepší), ale také jsou argumenty pro další pokles (např. recese, stagnace ekonomiky, zhoršení politické situace, inflace, zvyšování sazeb apod.). Záleží, jak se bude situace dále vyvíjet. Trhy však zpravidla zveřejňování takových informací předcházejí. Pokud budete již nyní pravidelně (např. měsíčně) investovat a přijde další pokles, může být vhodné dále pokračovat v investici a akumulovat zainvestovaný kapitál. Následující růst, který by měl dříve či později přijít (viz historický vývoj trhů), pak pro vás bude zajímavý.
Je ale potřeba počítat i s variantou, že růst zatím nepřijde a můžete i několik měsíců, či dokonce let, sledovat červená čísla zhodnocení. Pak je potřeba zachovat chladnou hlavu a pokračovat ve své strategii tak dlouho, dokud růst nepřijde.
Pokud hodláte nadále vyčkávat, jelikož očekáváte další pokles trhů, může se stát, že vám dno takříkajíc uteče.
Určitě nespěchejte a investujte jen tolik, kolik vám dovolí klidně spát a nepanikařit. ;-)

Tomas G

Dobrý den, asi ve všech recenzich na jednotlivé brokery jsou pri nakupu $ etf poplatky za menovou konverzi vlastně 2x pri nákupu i prodeji, chapu správně ze u Portu tomuto mohu předejít?

Ing. Tomáš T

Obecně, pokud se chcete vyhnout měnové konverzi při investování, může tomu pomoci zřízení nějakého např. bankovního účtu v dané měně… Jinak u investiční platformy Portu směnu řešit nemusíte, tedy zde ji moc neovlivníte, ale výhoda je, že budete automaticky chráněn před kurzovým rizikem měnovým zajištěním, které platforma sama zařizuje.

Tomáš Pánek

Dobrý den,
chtěl bych se jen ujistit, že chápu správně výši poplatku. Je to tedy tak, že zmíněný poplatek se vypočítává z investovaných prostředků + zisků, tzn. z celé hodnoty portfolia?

Děkuji, Tomáš

Ing. Tomáš T

Přesně tak, Tomáši, tedy z aktuální hodnoty portfolia.

Karel

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kde je nejlepší koupit akcie a ETF jednorázově? Jednou je koupit (ne pravidelně investovat) a pak je jenom držet, maximálně 1x za rok vybrat případný zisk (možná ani to ne). Brokeři mají většinou poplatky za neaktivitu a u Portu nevím, jestli jde nakoupit třeba S&P 500… Díky

Redakce Finex

Dobrý den, Karle. Dle našich informací vyloženě jednotlivá ETF u Portu zatím kupovat nelze. Nicméně brokeři jako Degiro nebo LYNX poplatek za neaktivitu neúčtují a ani brokeři, kteří ho účtují, tak nic nestrhnou, pokud na účtě žádné volnné peníze nejsou. Cenné papíry (akcie nebo ETF) za vás násilně neprodají. Někteří dokonce samotné držení cenných papírů považují jako aktivitu a není tedy nutné vyloženě provádět nákupy či prodeje.

Jan

Jakožto začínající investor jsem zvolil Portu, než se odhodlam si investovat sám. Zákaznická podpora funguje skvěle, systém sám osobě je velice jednoduchý na obsluhu. Zafixoval jsem si na 15 let, tim se mi poplatek snížil na 0,6%. Pro me je to akceptovatelné, protože moji jedinou starosti je poslat finance, o nic víc se nestaram. Navíc jsem využil referal při založení a dostal jsem tak první 3 měsíce zdarma…

Bořek

Dobrý den,
zajímalo by mě, jestli je maximální zhodnocení cca 9%, i když si sám ve Vlastní strategii navolím své investiční instrumenty?

Redakce Finex

Dobrý den, Bořku. Zhodnocení se liší právě na zvolené strategii a žádné maximální zhodnocení není. Pokud se trefíte do správného odvětví, které zrovna bude růst, můžete mít klidně zisk ve výši 50 % za rok.

Katka

Dobrý den, věděli by jste, prosím, jestli je výhodnější založení účtu přímo u Portu nebo by založení přes zprostředkovatele bylo méně výhodné? Konkrétně by se jednalo o Air bank. Účet u Air bank mám. Děkuji.

karel

Dobrý den, mám také airbank a propojení spodšívá pouze v tom, že vidíte aktuální hodnotu portfolia přímo v aplikaci airbank. Na nic jiného to nemá vliv, tzn. airbank si za to nic nestrhává:)

karel

Tzn. založíte si účet u portu a s airbank to jen propojíte a pak to v airbank samo předpřipraví šablonu, přes kterou posíláte peníze.

Karel Vácha

Dobrý den,mám 5 vnoučat ve věku 3-19 let.Je možno pro ně založit individuální účty s rozdílnou strategií a časovým horizontem?

Radim

Ptal jsem se jich včera na totéž => účet může založit jen zákonný zástupce, tedy (většinou) jen rodič. Jako prarodič máte v tomto směru smůlu.

Pavel Hrazdíra

Dobrý den, jak je to s odvodem daně u zisků?
Děkuji za odpověď.

Redakce Finex

Dobrý den, Pavle. Na toto téma má Portu poměrně pěkně zpracovaný návod. Podívejte se zde.

Martin

By to měly být akumulační etf fondy to znm.,že jse dálé reinvestují,takže jse daně nemusí do prodeje odkupu fondu vůbec řešit .

Petr Polivka

Portu se mi líbí, jen bych přivítal možnost nákupu alespoň 2x týdně (i když respektuji důvody a filozofii nákupu 1x týdně z pohledu dlouhodobosti investic).

Milan Macak

Nabidka nezni nelakave ale co me odradilo ze si autor nedal praci po sobe precist clanek a odsranit chybu “jedna se o nejvetsiho OBCHODNIK na prazske burze….”….takto to vypada jako odkud si z Nigerie…..takze za me ne a zustanu u svych investicnich nastroju

Redakce Finex

Dobrý den, Milane. Děkujeme za upozornění na překlep. Denně na našem portálu publikujeme cca 5 článků a tak se bohužel občas stane, že se jak redaktor, tak i šéfredaktor přehlédnou. Dáme si na to do budoucna pozor. Pokud je ale překlep v nezávislé recenzi věc, která Vás od Portu odradila, tak pak je nám líto, ale nevíme, jak můžeme pomoci. :-) Přejeme hezký den.

Dan

Za mě je tato platforma jednoduchá a přehledná, nabízí variantu k podílovým fondům, které mi nabízejí banky. Jelikož nemám takovou hotovost a příjmy, abych si mohl dovolit vlastního finančního poradce, je pro mě možnost investovat na této platformě s nízkými náklady a rozprostřeným rizikem zajímavou možností, jak uchránit své peníze před inflací a ještě k tomu přidat nějaký bonus.
Přeji PORTU hodně zdaru!

Redakce Finex

Dobrý den, Dane, děkujeme za Váš názor. Ať se daří!

Jakub

Tohle není recenze, tohle je reklama na Portu.
Jakožto dlouholetý investiční poradce jsem velmi nedůvěřivý k této nové platformě.

Redakce Finex

Dobrý den, Jakube. Děkujeme za Váš názor. Portu sami využíváme (viz např. články popisující naší investici zde) a za recenzí si stojíme. Jak je již zmíněno výše, za Portu stojí WOOD & Company, což je společnost s historií od roku 1991, která má pod správou více než 13 miliard Kč. Na Portu je dle nejnovějších zpráv dokonce investováno již přes 2 miliardy. Myslíme, že to hovoří samo za sebe. Můžeme se zeptat, co se Vám na Portu nezdá? :-)

Jana

Dobrý den,
zaujala mne zmínka o stránce s “vašimi investicemi”, ale když jsem na odkaz klikla, tak jsem na stránce žádné konkrétní informace nenašla. Jen odkazy na recenze a doporučení sledovat příspěvky na stránce dole, kde ale žádné příspěvky nejsou… Ani odkaz na nějaký váš “úvodní článek”, kde by měly být parametry investic, není funkční. Jsou tyto informace dostupné jinde, nebo již vůbec? Děkuji.

Ing. Tomáš T

Jano, díky za zájem. Na této pasáži v současné době pracujeme.
My sami osobně máme v řadě platforem své skutečné peníze a některé nás zaujaly natolik, že o nich budeme publikovat více – právě např. tato chystaná rubrika. Zařazovali jsme však několik novějších platforem a to nás trochu zdrželo. Sledujte náš web, zapněte si upozornění v dané rubrice, ať vám novinky neutečou. :-)

Ľubomír

Dobrý deň, môžem si u vás zaloziť účet keď som občan Slovenska?
Dakujem za odpoveď Ľubomír

Redakce Finex

Dobrý den, Ľubomíre. Ano, dle našich informací by Portu mělo přijímat i slovenské klienty. Viz Portu.sk.

Juraj

A ako Slovák podnikajúci v ČR? Trvalý pobyt a OP mám slovenský, ale dane platím ako OSVČ v ČR, teda môj hlavný účet mám v českej banke. Budem si môcť založiť účet na Portu v českej mene?
Ďakujem.

Jan Michalčík

Zakládáte účet v EUR

Vklady a výběry na tento účet probíhají v měně: EUR
Minimální výše každého vkladu je: 20 EUR
Vklady zasílejte na eurový účet Portu
Poplatky jsou stejné pro CZK i EUR účet.
Investování do EUR instrumentů probíhá bez měnové konverze. Pro investice do USD instrumentů je provedena konverze za mezibankovní kurz zdarma a bez marže.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎