Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Trik na zhodnocení vašich peněz: Jak funguje pravidlo 72 a za jak dlouho znásobíte svůj vklad? Spočítejte si to z hlavy!

Trik na zhodnocení vašich peněz: Jak funguje pravidlo 72 a za jak dlouho znásobíte svůj vklad? Spočítejte si to z hlavy!
Zdroj: Depositphotos.com

Jaký časový horizont budete potřebovat ke zdvojnásobení vaší investice? Zkuste to podle pravidla 72 a zvládnete si to propočítat z hlavy! V investování existuje několik užitečných pravidel a pouček, které je dobré znát a mít na paměti. Mezi ty velice známé patří pravidelné, dlouhodobé a diverzifikované investování. Existují ale i konkrétnější pravidla, mezi které patří např. pravidlo 72 a jeho využití v investování.

První dochovaný odkaz na pravidlo 72 je datován na konec 15. století v Benátkách v díle “Summa de Arithmetica” od italského matematika a spolupracovníka Leonarda DaVinci, Luca Pacioli (1445-1514). Toto pravidlo představil ve svém pojednání týkající se odhadu doby, za kterou je možno investici zdvojnásobit.

Poznámka

Překlad z původně italského díla Luca Pacioli zní: “V očekávání počtu let, ve kterém se zdvojnásobí celkový kapitál, daný ročním procentem, mějte vždy na paměti číslo 72, které budete vždy dělit podle úroku, a jaký výsledek vyjde, v tolika letech bude kapitál zdvojnásoben.”

Základním cílem tohoto pravidla tedy je odhadnout dobu, za kterou se zdvojnásobí vaše investice. Zatímco kalkulačky a tabulkové programy jako Microsoft Excel mají matematické funkce na přesný výpočet času potřebného na zdvojnásobení investovaných peněz, pravidlo 72 se hodí na rychlé výpočty takříkajíc z hlavy.

Jak pravidlo 72 funguje?

Zde je důležité brát v potaz 2 parametry. První parametr je číslo 72. Druhý parametr je odhadovaný roční výnos v následujících letech. A protože index S&P 500 rostl v minulých letech v průměru přibližně 10 %/rok, tak naším druhým parametrem bude číslo 10. Nyní 72 vydělíme číslem 10 a výsledkem je zaokrouhleně číslo 7 (72 : 10 = 7). To znamená, že za 7 let budeme mít zdvojnásobenou částku investice.

Za jak dlouho budeme mít 4násobné zhodnocení?

Z hlavy nyní můžeme vypočítat, že pokud za 7 let budeme mít dvakrát tolik, tak za dalších 7 let to bude již čtyřikrát tolik. Potřebujete tedy 14 let k tomu, abyste při 10% zhodnocení získali čtyřnásobek toho, co jste investovali. Tohoto zhodnocení může dosáhnout tedy téměř každý, protože to lze aplikovat na věk investorů od 18 až přibližně 50 let.

Výhody a nevýhody pravidla 72

  • Je velmi praktické, že pravidlo 72 zahrnuje efekt složeného úročení (“úroky z úroků”). Tedy počítá s tím, že investor dosažené výnosy bude reinvestovat a nebude je vybírat.
  • Dá se to vše spočítat z hlavy (bez kalkulačky) a velmi rychle.
  • Můžete si mezi sebou snadno porovnat různé návratnosti či investice.
  • Nevýhoda ale je, že je použitelné pouze pro jednorázové investice.
  • Tyto výpočty také vycházejí z toho, že hodnota ročního výnosu bude neměnná, resp. se bude jednat o průměrnou roční výši výnosu vaší investice.

Závěr

Jelikož jde o matematický koncept, toto pravidlo se dá použít nejen na návratnost investice, ale na cokoliv jiného, co roste exponenciálně. Je možné ho aplikovat např. i na inflaci, růst HDP či zlepšování osobních schopností a dovedností. Vzorec se dá využít i na určení vhodného investičního aktiva. V případě, že chcete mít 2x vyšší svůj vložený kapitál do 10 let, je možné očekávat, že termínovaný vklad, zlato a dluhopisy na to stačit nebudou. Roční zhodnocení uvedené v příkladu mohou teoreticky dosáhnout pouze akcie.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.