Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nejlepší dividendové ETF na rok 2021

Publikováno
Nejlepší dividendové ETF na rok 2021
Zdroj: depositphotos.com

ETF – burzovně obchodovatelné fondy poskytují investorovi možnost rychle, snadno a levně diverzifikovat své investice. Nabídka ETF je však poměrně široká, proto vám ukážeme jedno velice zajímavé dividendové ETF, které nyní určitě stojí za pozornost.

Investoři mají mnoho možností, jak zhodnocovat své peníze na akciovém trhu. Někteří mohou dát přednost aktivní investiční strategii a vybírat mezi tisíci akciovými tituly. Jiní možná budou raději preferovat pasivní investiční přístup a budou nakupovat ETF.

Poznámka

Tyto investiční nástroje jsou obvykle tvořeny košem akcií nebo dluhopisů a nákupem jediné akcie tohoto ETF kupuje investor malý podíl ve všech cenných papírech, které fond vlastní.

Existuje několik typů burzovně obchodovatelných fondů – indexová, sektorová. Některá jsou pak zaměřená na investování do dividendových akcií. Na trhu však existuje obrovské množství dividendových ETF a nemusí být úplně jednoduché se mezi nimi zorientovat.

Proč investovat do dividendových ETF?

Podobně jako ostatní ETF nabízejí i dividendová ETF investorovi konkrétní investiční strategii – v tomto případě se jedná o investování do dividendových akcií, stejně tak mu však nabízejí i okamžitou diverzifikaci. Výměnou za tuto službu si zřizovatel fondu bere od investora jen velmi malý poplatek, který se nazývá expense ratio (běžně v řádu desetin procenta).

Dividendová ETF často obsahují desítky akcií. Pokud by tedy chtěl investor dosáhnout srovnatelné úrovně diverzifikace aktivním investičním přístupem, měl by to velmi náročné.

Nákup dividendového ETF přitom neznamená pouze získání expozice vůči široké škále akcií najednou – tyto akcie se obvykle nacházejí i napříč jednotlivými odvětvími. Investoři tak mohou nakoupit celou řadu cyklických i defenzivních akcií provedením jediné investice.

Dividendová ETF jsou atraktivní především pro konzervativní příjmové investory, kteří nemají čas spravovat své dividendové portfolio sami. I proto jsou ETF obecně v posledních letech tak populární – pasivní investování dokonce dohání v popularitě aktivní výběr jednotlivých akcií, jak můžete vidět na obrázku níže:

Zdroj: www.citywireusa.cz
Graf spravovaných aktiv metodou aktivního a pasivního investování
Srovnání objemu kapitálu spravovaného metodou aktivního a pasivního investování.

Diverzifikace, které může investor dosáhnout díky nákupu ETF, mu může pomoci během poklesu trhu. Je velmi málo pravděpodobné, že koš diverzifikovaných dividendových akcií poklesne podobným způsobem, jako jednotlivé akcie. Jinými slovy, růst dividendových akcií v jednom sektoru může vyrovnat pokles akcií v jiném odvětví trhu.

Nyní už víte, proč by mohl investor uvažovat o nákupu dividendového ETF. Jaké ETF by si pak takový konzervativní investor mohl vybrat? Který burzovně obchodovatelný fond z této kategorie se jeví v současné době jako vůbec nejatraktivnější?

Které dividendové ETF se aktuálně jeví jako vůbec nejlepší?

ProShares Dividend Aristocrats ETF je burzovně obchodovatelný fond, který vznikl v říjnu 2013, s cílem investovat do vybrané skupiny dividendových aristokratů. Jedná se o veřejně obchodovatelné společnosti, které jsou součástí Dividend Aristocrats Index. Ten je složen ze společností, jež jsou zároveň listované v indexu S&P 500, musí však splňovat konkrétní požadavky na likviditu a tržní kapitalizaci. Co je však zásadní, musí mít za sebou alespoň 25 let trvající nepřetržitou historii zvyšujících se dividend.

ProShares Dividend Aristocrats ETF má stanoveno, že musí být složené minimálně ze 40 akcií, žádný jednotlivý sektor akciového trhu však nesmí představovat více než 30 % tohoto fondu. ETF tak má zavedená pravidla zajištující dostatečnou diverzifikaci bez ohledu na změny, které mohou nastat ve složení benchmarku Dividend Aristocrats Index.

Zmíněné dividendové ETF si účtuje roční poplatek 0,35 %, což je velmi nízká nákladovost v rámci konkurenčních ETF. Indexová ETF mohou být i levnější, nenabízejí však investici pouze do vybraných dividendových akcií, ale do širokého trhu jako celku.

ETF s tickerem NOBL můžete ve fyzické podobě nakupovat na platformě FIO e-broker. Za nákupní příkaz však zaplatíte poplatek 7,99 dolarů.

Na této platformě se tak vyplatí ETF nakupovat pouze ve větších objemech. U některých z dalších brokerů pro obchodování ETF můžete nakupovat tento burzovně obchodovatelný fond i bez poplatku, ovšem pouze jako CFD – nevyhnete se placení 15% daně z kapitálových výnosů, i když budete svou investici držet déle než 3 roky.

ProShares-Dividend-Aristocrats
ProShares Dividend Aristocrats ETF (BATS:NOBL). Zdroj: Investing.com

Slovo závěrem

ProShares Dividend Aristocrats ETF samozřejmě neosloví každého – mladí a agresivní investoři hledající především růst dají pravděpodobně přednost jinému investičnímu nástroji. Hlavní výhodou tohoto ETF je, že dividendoví aristokraté jsou jedny z nejlepších a nejodolnějších příjmových akcií, jaké v současnosti americký akciový trh může nabídnout.

Poznámka

Každou společnost, která je schopná nepřetržitě zvyšovat svou dividendu po dobu alespoň 25 let, musí charakterizovat udržitelná konkurenční výhoda a silná odolnost vůči recesím. Bez těchto atributů by společnost nebyla schopná pokračovat ve zvyšování dividendy v náročných ekonomických dobách a navzdory hospodářským cyklům, které se na trzích v průběhu času nevyhnutelně odehrávají.

Je tak velmi pravděpodobné, že ProShares Dividend Aristocrats ETF bude v náročných ekonomických dobách mnohem odolnější vůči recesi, než mnohé z indexových fondů kopírující svým složením index S&P 500.

Poznámka

TIP: Dividendy mohou být velmi zajímavým zdrojem pasivního příjmu. Jak jej budovat a kolik peněz budete potřebovat k dosažení finanční nezávislosti?

Líbil se vám tento článek?
5
2

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎