Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

22. díl Seriálu technické analýzy – Market profile a volume profile

Publikováno
22. díl Seriálu technické analýzy – Market profile a volume profile
Zdroj: depositphotos.com

Opět se trh odrazil od hranice, kterou jste nikde nepredikovali a nevíte, jak je to možné? Market profile, případně volume profile by mohl přinést vysvětlení. Ovšem pozor, rozhodně se nejedná o spásný nástroj.

Jak na market profile a market volume? Podívejte se s námi na jeho výhody, ale i úskalí.

Co je to market profile

Možná už jste někde viděli graf, který místo klasického zobrazení ukazuje písmena. Nejedná se o žádnou magii, ale “pouze” o jiný pohled na zobrazovaná data. Tento pohled přinesl ve druhé polovině 20. století Peter Steidlmayer (Chicago Board of Trade) a proslavil se s ním.

Market profile monitoruje, kolikrát byly dané cenové hladiny testovány, kolik časových úseků (30 min) na nich trh setrval. Pokud se jedná o rovnovážnou cenu pro prodávající i nakupující, tak uvidíte v řadě několik písmen po sobě, taková cena je považována za rovnovážnou, tedy férovou pro nakupující i prodávající. Naopak například high bude vyznačeno jedním písmenem E a je jasné, že na této ceně se již obchodníci nechtěli zdržet, protože ji prostě neakceptovali. Vhodné je také připomenout, že pro market profile je typickým time-framem 30 minut.

Takto může vypadat "Market profile graf"
Takto může vypadat “Market profile graf”

Co vám market profile říká?

Například na základě délky setrvání na určité ceně určuje rovnovážnou hranici, ke které se má trh tendenci vracet. Jinými slovy, pokud v pondělí bude rovnovážná hranice aktiva A na ceně 100 (bude na ní nejvíce písmenek) a v úterý se otevře na ceně 80, tak lze očekávat, že v průběhu dne se dostaneme na 100.

Hodnota 100 by měla být hranicí odporu a bylo by možné slepě obchodovat na odražení zpět na hodnoty nižší jak 100.

Info

TIP: Více o hranicích odporu a podpory najdete v našich dalších článcích ze seriálu technické analýzy. Např. zde: 7 díl: Supporty a resistance

Osobně takto slepě ale neobchoduji a na nižším time-frame si vždy chci nechat vstup potvrdit patternem (viz např. zde: svíčkové patterny). Mohlo by se totiž i stát, že trh cenu 100 bez problémů překoná a následně bude tato cena silnou hranicí podpory. Support a resistence jsou pro obchodníky základem a to nejen u forexu, nezapomínejte je tedy zakreslovat.

Market profile nám již nyní dokázal vysvětlit minimálně dva pohyby následujícího dne – cena rostla z 80 na 100 a právě na 100 nastal další zlom. Samozřejmě nemusíme připomínat, že ani market profile není 100% a doporučujeme ještě ověření třeba na nižším časovém rámci.

Co je to volume profile?

Volume profile vychází přímo z Market profile, ovšem na rozdíl od něj je onou předávanou informací obchodovaný objem na jednotlivých cenách, na místo vizualizace časových úseků. Volume profile je zajímavý z toho pohledu, že dokáže vizualizovat jednotlivé cenové úrovně, kde bylo v historii utraceno nejvíce peněz.

Poznámka

Existuje totiž předpoklad, že když byla cena již jednou pro obchodníky zajímavá, tak pro ně může být zajímavá i v budoucnu.

Volume profile, jak je prezentován v naprosté většině edukačních materiálů, je vykreslován na základě objemu na jednotlivých cenách. To je samozřejmě pravda a toto použití Volume profilu je tím nejrozšířenějším ve světě obchodování. Tím ovšem možnosti tohoto systému nekončí.

Existuje totiž ještě jeden způsob vykreslování Volume profilu a tím je časové hledisko. Pokud změníme veličinu objem, za veličinu čas, dokážeme vytvořit histogram Volume profilu na základě času, který trh strávil na jednotlivých cenách. Díky tomuto způsobu výpočtu se nám otevírají zcela nové obzory použití Volume profile.

Volume profile na CFD derivátech

Klasický Volume profile počítán podle objemu, lze využít pouze na trzích, které nabízejí informaci o hloubce trhu. Obvykle se jedná o data z organizovaných burz, případně futures trhy. Ovšem Volume profile počítán podle času, je možné využít například na trzích s deriváty, jako jsou CFD, protože tyto instrumenty jsou typické tím, že u nich nelze zjistit objem.

volume-profile-na-cfd-derivatech
Meta Trader 4 – Cenový graf EUR/USD s vyznačeným Volume profilem počítaném podle času

Graf měnového páru EUR/USD zobrazuje možnost využití Volume profilu právě na CFD derivátu. Jak můžete sami vidět, tento Volume profile není na první pohled k rozeznání od klasického objemového profilu, ale zároveň dokáže obchodníkovi zprostředkovat informaci o zajímavých obchodních levelech, kde trh v minulosti strávil nejvíce času s tím, že je předpoklad, že i v budoucnosti bude trh na těchto cenách minimálně konsolidovat.

Shrnutí

Volume profile je metoda analyzování cenového grafu, jejíž myšlenka vychází z teorie Market Profile. Tento způsob analýzy je využíván jak na futures trzích, kde je profil vypočítán na základě obchodovaného objemu, ale i na derivátových trzích, kde je počítán na základě času. Obě to metody analýzy nabízejí zasvěcenější pohled na chování cenových grafů a pomáhají obchodníkům a investorům odhalit zajímavé cenové úrovně, na kterých mohou v budoucnu realizovat svoji obchodní a investiční strategii.

Líbil se vám tento článek?
17
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎