Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Kryptoměnové aktuality: Kryptoměny a spotřeba energie

Kryptoměnové aktuality: Kryptoměny a spotřeba energie

Kryptoměnové aktuality: Kryptoměny a spotřeba energie

V tomto týdenním přehledu ze světa kryptoměn se podíváme na vývoj konzumace energie v rámci těžby kryptoměn. Jaké jsou výhledy pro kryptoměnu Ethereum a také na to, proč je Asie dominantním hráčem.

Jak je na tom spotřeba energie v rámci těžby kryptoměn?

Spotřeba energie bitcoinů vzrostla na více než 75 TWh, což je prozatím nejvyšší úroveň od roku 2020. Dle indexu spotřeby energie bitcoinů Digiconomist každý rok spotřebuje největší kryptosíť na světě téměř 77,8 TWh.

Nejaktuálnější údaje odhadují, že celková spotřeba energie v bitcoinové sítě je tolik, kolik Chile spotřebuje za rok. Těžařská činnost Bitcoinu navíc ročně vyprodukuje zhruba 37 megatun CO2, což by se dalo přirovnat k celkovým emisím skleníkových plynů Nového Zélandu.

Spotřeba energie při těžbě BTC. Zdroj: BitcoinEnergyConsumption.com
Spotřeba energie při těžbě BTC. Zdroj: BitcoinEnergyConsumption.com
Zdroj: Digiconomist
Meltem-Demirors
Meltem Demirors
Zdroj: Fortune.com

Další studie odhadovala mnohem větší hodnoty. Podle Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index spotřebují Bitcoiny přibližně 110,53 TWh, což je srovnatelné s celkovou roční spotřebou energie Nizozemska.

Meltem Demirors, významná osobnost světa kryptoměn, sdílí však další pohled na danou věc. Věří, že používání energie není koneckonců špatná věc.

Uvedla: To, co zde zažíváme, jsou lidé, kteří se snaží rozhodnout, co je nebo není dobré využití energie. Bitcoiny jsou neuvěřitelně transparentní ve využívání energie, zatímco ostatní průmyslová odvětví jsou mnohem méně transparentní.

Odesílání a ukládání E-mailů také využívá energii. Přesto nevyvozujeme e-mail jako špatný, protože spotřebovává energii. Určité studie navíc poukázaly na to, že veliká spotřeba energie nebyla ani tak problémem. Jde spíše o to, že většina těžebních zařízení pro bitcoiny se nachází v regionech, které se silně spoléhají na energii založenou na uhlí, například v Číně.

Je nákup Etherea nad 1 600 USD rozumný?

Ethereum se více než dva dny obchoduje nad 1 600 USD, což je pohyb, který se pravděpodobně očekával od altcoinu, poté, co před týdnem zasáhl své staré ATH.

Vývoj kryptoměny Ethereum v posledním měsíci
CZK
USD
EUR
BTC
Normální osa
Logaritmická osa

Je zajímavé, že mnoho technických analytiků je toho názoru, že Ethereum je silně podhodnoceno. Dokonce i nad hodnotou 1 700 USD.

Ve skutečnosti (s ohledem na hashrate a aktivní adresy v síti) jsou obchodníci vůči Ethereu velice optimističtí. Zejména proto, že metriky na řetězci signalizují další růst ceny. Nyní existují odlišné způsoby oceňování Etherea, přičemž jedním z těchto způsobů je denní poplatek za transakci.

Stejným způsobem dospěla nejnovější zpráva společnosti Grayscale k závěru, že Ether je komodita, která platí rychle rostoucí poplatky, a dodává, že vysoké poplatky zvyšují poptávku po Etheru, stejně jako cestování může zvyšovat poptávku po benzínu.

Navýšení poplatků ve skutečnosti neškodí nacenění Etherea. Místo toho to zvyšuje poptávku a otevírá možnost vyšších poplatků a hodnot.

Cena Bitcoinu pod vlivem amerických a asijských obchodních relací

Na rozdíl od akciového trhu se bitcoiny a trh kryptoměn obchodují 24 hodin denně. I když investoři mohou obchodovat kdykoli, cenová akce není po celou dobu dne stejná nebo jednotná. Existují období vysoké volatility následované malou nebo žádnou cenovou akcí. Tento proces probíhá každý den a tvoří se tím cyklus. Identifikace těchto období a časových rozsahů může pomoci při vytváření obchodní strategie, která by mohla přinést vyšší výnosy nebo zmírnit rizika.

Zvažte toto – populární vírou v ekosystému kryptoměn je, že asijská obchodní zóna je obvykle medvědí a americká/evropská obchodní zóna býčí.

Trh je rozdělen na tři relace: asijské, evropské a severoamerické. Asijská relace obvykle začíná svoji činnost ve 23:00 GMT a končí v 7:00 GMT, zatímco evropská relace se pohybuje mezi 7:00 GMT a 15:00 GMT. Relace USA se částečně kryje s tou evropskou, tudíž ve 12:00 GMT a končí ve 19:00 GMT.

V období od 1. ledna 2019 do 21. ledna 2021 zaznamenala relace USA průměrné hodinové výnosy 0,25 %, zatímco relace v Asii měla průměrné výnosy -0,08 %. Bylo tedy zjištěno, že asijská relace prodává nebo bere zisky. To má za následek negativní výnosy pro asijské časové pásmo.

Různé relace obchodování Bitcoinu. Zdroj: Ambcrypto.com
Různé relace obchodování Bitcoinu. Zdroj: Ambcrypto.com

Asijská dominance v kryptoměnách

Asie je na na kryptoměnovém trhu dominantní silou, přičemž tento region vlastní 42 % tržní kapitalizace všech 20 nejlepších kryptoměn. V prostoru také dominují asijské společnosti, které představují 98 % objemů ETH Futures a 94 % objemů BTC Futures.

Proč je Asie tak dominantní silou? Podle analytika společnosti Messari Mira Christanto to má mnoho společného s předpisy a kulturou v regionu.

Podle něj spousta velkých krypto společností, jako BitMEX, nejprve založila obchod v Hongkongu, kde až do listopadu 2020 byla regulace nepovinná. To umožnilo krypto společnostem vést v oblasti inovací a vytvářet několik produktů, které všechny překonaly a nesmírně přispěly k růstu kryptoměnového prostoru.

Klady a zápory Dogecoinu (Doge)

Kdo by si myslel, že DOGE zažije takový vzrůst, kterého jsme byli svědky za posledních několik dní?

Cena kryptoměny Dogecoin od začátku letošního roku
CZK
USD
EUR
BTC
Normální osa
Logaritmická osa

Tento nárůst mnozí přisuzují tomu, že o něm mnohokrát tweetoval Elon Musk. Muskův tweet inspiroval generálního ředitele společnosti Binance ke spekulacím o výhodách a nevýhodách vlastnictví DOGE.

Výhoda: Podle něj je skutečnost, že Dogecoin má nyní skvělého a zábavného PR manažera projektu Elona Muska, výhodou.

Nevýhoda: Jedna jediná peněženka drží 27 % všech DOGE v oběhu a top 20 adres drží více než 50 % všech DOGE, což z ní dělá tak trochu centralizovanou měnu.

Twitt generálního řediele Binance to výhodách a nevýhodách Doge. Zdroj. Twitter.com
Twitt generálního řediele Binance to výhodách a nevýhodách Doge. Zdroj. Twitter.com

Cardano nad hodnotou 0,5 USD

Šestá největší kryptoměna podle tržní kapitalizace Cardano (ADA), překročila tříleté maximum 0,5 USD, což je úroveň naposledy zaznamenaná v roce 2018. V době psaní článku se cena ADA pohybuje již na cca 0,7 USD.

Zdroj: Tradingview

Trvalý růst ceny na grafu za posledních několik měsíců naznačuje, že kryptoměna je připravena na další etapu cesty vzhůru. Vklady přesahující 100 000 USD vzrostly o 270 %. Což naznačuje výrazný nárůst velryb.

Dosavadní čísla ukazují, že je Cardano v současné době nejvíce decentralizovanou kryptoměnou na trhu. S plánovým vydáním aktualizací Goguen v průběhu roku se zdá, že je ekosystém Cardana připraven zaznamenat výrazný růst.

Binance Coin (BNB)

Binance Coin dosáhla 70 USD poté, co kupující vyhnali cenu vzhůru. S nárůstem o více než 50 % za posledních sedm dní se BNB vyšplhala na osmé místo, poté co se její tržní kapitalizace dotkla 10,2 miliard dolarů.

Zdroj: Tradingview

Během několika příštích relací lze očekávat prodloužený býčí scénář, protože se býci snaží zaměřit na novější cenové maximum. V případě poklesu by se BNB mohl dostat na hodnotu 52,5 USD.

Elrond (ELGD)

Elrond pokračuje vzestupném růstu , přičemž dosáhl ceny 112 USD. od pokoření ceny 40 USD je ELGD stále v růstovém trendu. Nárůst který v posledních dnech posunul zisky na více než 90 %, byl podpořen silnými objemy obchodování a přívalem kupujících na trhu.

Zdroj: Tradingview

Bitcoin (BTC)

Cena Bitcoinu prorazila důležitou úroveň 35 000 USD jen několik dní poté co Michael Saylor za společnost Microstrategy představil kryptoměny CEO více než 14 000 společností.

Zdroj: Tradingview

Tento průlom na začátku tohoto týdne byl velice významný. Neprolomení hodnoty 40 000 USD však krátkodobě zabránilo BTC dosažení nového ATH.

Kryptoměnový trh se chová skutečně parabolicky a většina investorů zaznamenala značný nárůst hodnoty svého portfolia.

Závěrem

Investoři jistě vzhlížejí ke kryptoměnám jako na efektivní aktivum, ale musíme také podotknout, že se stále jedná o velice volatilní aktiva. Například u Bitcoinu dosáhla volatilita za posledních 30 dní hodnoty 102,9 %, zatímco zlato je na 16 %.

Stále je zde mnoho prostoru ke zlepšení v rámci světa kryptoměn. V Článku je uvedené, že těžba kryptoměn představuje velkou spotřebu energie. To vše však značí jen to, že je trh kryptoměn a celkový prostor okolo něj stále v ranné fázi.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
0%
Cena
$42 148
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
0%
Cena
$3 129
Graf posl. 7 dní
Graf Tether
Změna za 24h
0%
Cena
$1
Aktualizováno 19.1.2022 14:45

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo