Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Kryptoměny » Stellar Lumens (XLM) – Kurz, graf ceny, jak koupit

Stellar Lumens (XLM) – Kurz, graf ceny, jak koupit

Koupit!

Graf kurzu Stellar Lumens

Informace o kryptoměně Stellar Lumens

Stellar (s tokenem LumenXLM) je obchodní platformou, kterou její tvůrci označují za budoucnost mezinárodních transakcí. Stellar umožňuje levný a téměř okamžitý převod (během zhruba 4 sekund) mezi téměř 200 měnami. Transakční poplatky se pohybují v desetitisícinách centů; díky tomu mohou platformu využívat pro finanční operace i obyvatelé rozvojových zemí.

A právě na ně Stellar cílí. Prostřednictvím dostupných transakcí chce umožnit nepříliš majetným vrstvám dosáhnout na mikropůjčky, které razantně zlepší jejich možnosti a životní podmínky. Platforma podporuje také spouštění jednoduchých smart kontraktů a vlastních ICOs. Stellar ohrožuje zejména Ripple, od kterého je systém odvozený a který má u investorů a odborné veřejnosti silnější pozici.

Obsah recenze XLM

1.Stellar Lumens: výhody a nevýhody2.Kde koupit Stellar Lumens?3.Těžba Stellar Lumens4.Peněženka pro Stellar Lumens5.Diskuze o XLM

Platforma Stellar vznikla hard forkem v polovině roku 2014 z Ripplu (XRP). Na rozdíl od XRP cílí Stellar na transakce mezi jedinci a menšími společnostmi, zatímco Ripple se soustředí na velké finanční instituce.

Kryptoměnou decentralizované platformy je lumen, známý také pod zkratkou XLM. Na vývoj a emisi tokenů dohlíží organizace Stellar Development Foundation, která mj. pracuje na zavedení mikroúvěrového systému v Nigérii, kde jsou pro většinu obyvatel klasické bankovní služby nedostupné.

Peníze lze u partnerské finanční instituce vyměnit za XLM tokeny a během několika sekund je poslat na druhý konec světa, kde jsou adresátovi prostřednictvím další instituce směněny za příslušný obnos v jeho měně. Extrémně levné transakce se zpracovávají přes veřejnou, decentralizovanou databázi ledger (digitální účetní kniha), kterou verifikují tzv. správci.

Stellar Lumens: výhody a nevýhody

Velkou výhodou Stellaru je extrémně nízký transakční poplatek, 0,00001 lumenu; při kurzu 0,106 $/XLM (12. 5. 2019) se cena převodu pohybuje okolo částky 0,0001 centu. Nízký poplatek je zároveň ochranou proti přetěžování platformy nekalým konkurenčním bojem, např. prostřednictvím milionů haléřových převodů (DDoS útoky). Transakce navíc mohou provádět jen jedinci, kteří mají v držení alespoň 1 XLM.

Platformě hraje do karet také rychlé zpracování transakcí. Zatímco u Bitcoinu jde často až o desítky minut, Stellar převod verifikuje za cca 4 sekundy. Transakční kapacita Stellaru je okolo 3 000 transakcí za sekundu, bitcoin dosahuje zpracování nejvýše 7 transakcí za vteřinu. Vývojáři decentralizované platformy navíc do budoucna počítají s dalším zvyšováním kapacity.

Předností Stellaru je také možnost inciace ICOs na vlastní decentralizované burze. To umožňuje spřízněným organizacím emitovat a monetizovat vlastní tokeny.

Nevýhodou Stellar Lumens je menší důvěra odborné veřejnosti a finančních institucí. Oproti konkurenční platformě Ripple má Stellar k polovině května 2019 téměř 7krát nižší tržní kapitalizaci. Rozpaky vzbuzuje i uzamčení cca 77,13 milionů lumenů (stav k 12. 5. 2019), se kterými sice nelze formálně obchodovat, v držení je ale má zakládající organizace. Panují obavy, že by jejich budoucí uvolnění na trh mohlo hodnotu kryptoměny devalvovat.

Historie Stellar Lumens

Za platformou Stellar Lumens stojí Jed McCaleb, spoluzakladatel Ripple a zakladatel kryptoměnové burzy Mt. Gox (v dubnu 2014 zkrachovala po krádeži stovek tisíc BTC). McCaleb se na vývoji Ripplu podílel jako CTO, po neshodách s vedením spustil pod záštitou Stellar Development Foundation vlastní decentralizovaný systém.

SDF předtěžila 100 miliard lumenů, tedy konečné množství tokenů. 5 % si ponechala organizace k provozu sítě, část uvolnila pro potřeby Initial Coin Offering (díky ní získal Stellar investici 39 milionů dolarů) a menší podíl poskytla klíčovým partnerům. Většinu tokenů (více než 70 %) drží SDF pod zámkem pro budoucí podporu neziskových organizací a za účelem postupného uvolňování XLM na trh.

Spuštěním vlastního protokolu v listopadu 2015 se Stellar definitivně odtrhl od Ripplu; v návaznosti na tuto událost zveřejnil svůj white paper, ve kterém popisuje princip fungování platformy. Důležitým partnerem organizace je od října 2017 technologická společnost IBM, která zajišťuje směnitelnost různých párů fiat měn.

Kde koupit Stellar Lumens?

S lumeny je možné obchodovat na mnoha burzách – na Binance je směníte za bitcoiny, za dolary zakoupíte XLM na Bitfinexu a na kryptoměnové burze Kraken (zde je možné obchodování i za eura).

Těžba Stellar Lumens

Vzhledem k tomu, že konečné množství tokenů bylo předtěženo před jejich uvedením na trh, není možné lumeny těžit. XLM ale můžete získat jako odměnu za pomoc při verifikaci převodů.

Platforma generuje nové tokeny inflačním mechanismem a následně jimi odměňuje tzv. „správce“, kteří se o verifikaci transakcí starají. Každý rok se takto rozdělí 1 % z dosavadního celkového množství lumenů v oběhu; obdrží je přitom ti správci, kteří získají hlasy alespoň 0,05 % stávajících držitelů tokenů.

Samotné ověřování probíhá prostřednictvím Stellar Consensus protokolu (SCP). Od proof-of-work (využívá jej např. bitcoin) se liší mj. řádově menšími nároky na spotřebu elektřiny.

Peněženka pro Stellar Lumens

K uchování tokenů slouží řada softwarových peněženek. Na tomto odkazu najdete souhrn všech, které organizace Stellar Development Foundation doporučuje.

Z hardwarových úložišť můžete využít Ledger Nano S i Trezor.

Favorit redakce
  • Bezpečná hardware peněženka
  • Česká firma
  • Dražší než ostatní peněženky
  • Pro začátečníky může působit složitě

Stellar Lumens (XLM) – Kurz, vývoj ceny