Stellar Lumens – Recenze, cena, graf

Cena Stellar Lumens

$0,11
2,45 CZK

Základní informace o kryptoměně Stellar Lumens
Jednotka
XLM
Max. počet tokenů
100 804 167 793
Vytvořeno
31. 7. 2014

Miliardy dolarů na jedné straně, zlomky centů na druhé. A mezi tím vším je jedna decentralizovaná platforma, která má změnit svět mikrotransakcí. Svět, ve kterém i několik centů může hrát rozdíl mezi nadějí a bídou. A co tedy jde a čím vším je platforma Stellar unikátní?

Když jeden záměr nevyjde, otevře se prostor pro další. Když v dubnu 2014 po krádeži stovek tisíc bitcoinů zkrachovala kryptoměnová burza Mt. Gox, měl už její spoluzakladatel Jed McCaleb v hlavě nový plán. Open-source platformu Stellar, kterou spustil o tři měsíce později – 31. července 2014.

Tokenem decentralizované platformy se stal Lumen, známý také pod zkratkou XLM. V den spuštění se do oběhu dostalo ohromujících 100 miliard tokenů; čtvrtinu si ponechala organizace Stellar Development Foundation, starající se o chod a propagaci systému.

Maličké poplatky = Boj s chudobou?

Výše zmíněná organizace mimo jiné zaštiťuje a dohlíží na jeden z hlavních cílů Stellaru, boj s chudobou. Stellar Development Foundation pracuje např. na zavedení mikropůjčkového systému v rozvojové Nigérii, kde jsou pro mnohé obyvatele klasické bankovní úvěry nedostupné.

Pole působnosti rozšiřuje i do dalších třetí světa: na Filipíny, do Indie nebo západoafrických zemí. V každém ze států by přitom zavedení podobného systému znamenalo revoluci v boji s chudobou.

Nemalá část obyvatel zmíněných zemí nemá možnost zařídit si bankovní účet – a i pokud by podobnou příležitost měli, poplatky za převod jsou pro ně zkrátka příliš vysoké. Podobným problémům se Stellar vyhýbá nízkými transakčními sazbami, které dosahují hodnoty 0.00001 lumenu. Při současném kurzu (0,295712 $ k 5. 6. 2018) jde o mizivou částku: zhruba 0,0065 halíře.

Nízký poplatek je zároveň ochranou proti přetěžování sítě nekalým konkurenčním bojem. Transakce jsou navíc přístupné pouze jedincům, kteří mají v držení alespoň 20 lumenů. Tím se snaží zamezit “spammerům” kteří by moli pomocí milionů transakcí v řádech halířů přetěžovat síť.

Zajímavost: Platformě hraje do karet kromě nízkých poplatků také krátké zpracování transakce. Zatímco u bitcoinu jde o dlouhé minuty, Stellar verifikaci převodu stihne za 2 až 5 sekund. Podobnou cestou jako Stellar Lumens razí také litecoin, který oproti bitcoinu nabízí transakce 4x rychlejší a levnější.

Video: jak se peníze platformou pohybují?

Na těžbu zapomeňte

O zpracování transakce v blockchainu se – podobně jako u většiny ostatních kryptoměn – stará výpočetní výkon elektroniky napříč světem. Zásadní odlišností Stellaru je absence těžby v tradičním smyslu. Kryptoměnu Stellar Lumens tedy nelze těžit, stejně jako např. bitcoin či monero.

Platforma generuje nové tokeny inflačním mechanismem a následně jimi odměňuje tzv. „správce“, kteří se o ověřování transakcí starají. Každý rok se takto rozdělí 1 % z dosavadního celkového množství lumenů v oběhu; obdrží je přitom ti správci, kteří získají hlasy alespoň 0,05 % stávajících držitelů tokenů.

Nákup a držení kryptoměny Stellar

Celková tržní kapitalizace k 5. červnu 2018 činila 5,49 miliardy dolarů. S Lumens je možné obchodovat na mnoha burzách – mezi jinými např. na známém Binance. Samotný nákup je ale zatím možný pouze přes nejrozšířenější kryptoměny: Bitcoin, Ethereum nebo Litecoin.

K uchování tokenů slouží vedle oficiální peněženky StellarTerm (stáhnete ji zde) také např. aplikace Lobstr nebo Stargazer; z hardwarových uložišť můžete využít Ledger Nano S.

✅ Kryptoměna Stellar Lumens
✅ Jednotka XLM
✅ Zakladatel Jed McCaleb, Joyce Kim (Stellar Development Foundation)
✅ Vytvořeno 31. 7. 2014
✅ Webové stránky https://www.stellar.org/
✅ Lze těžit?
✅ Typ těžby Kryptoměnu Stellar Lumens nelze těžit

Koupit!

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.