Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo SafeMoon
SFM
Kryptoměna SafeMoon (SFM) – Kurz, cena, graf vývoje, kde koupit
Graf SFM-2

$0,00007 (0,0016 Kč)

+71,07 % za 7 dní

Logo SafeMoon

Kryptoměna SafeMoon (SFM) – Kurz, cena, graf vývoje, kde koupit

Graf SFM-2

$0,00007 (0,0016 Kč)

+71,07 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu SafeMoon

Kalkulačka: SFM to CZK

SFM
CZK

Informace o kryptoměně SafeMoon

SafeMoon je v roce 2021 relativně známou kryptoměnou běžící na síti BSC a využívající mechanismy reflexe v kombinaci s automatickou tvorbou likvidity. Byla založena 8. března 2021 a krátce po svém uvedení na trh zažila velmi strmý nárůst. Načasování bylo vzhledem k začínající sezóně altcoinů perfektní.

Základní myšlenkou SafeMoonu bylo vytvořit kryptoměnu přirozeně podporující motivaci pro dlouhodobější držení (HODL) kvůli pravidelnému pasivnímu příjmu zakódovanému přímo v jádru smart kontraktu. Součástí tokenomiky SafeMoonu (podrobněji si ji v článku rozebereme) je distribuce 5 % objemu každé transakce mezi všechny jeho držitele.

Obsah článku o kryptoměně SafeMoon

Úvod do kryptoměny SafeMoon

SafeMoon je jednou z kryptoměn, které díky principům fungování DeFi využívají technologii reflexe, která byla poprvé uvedena u kryptoměny reflect.finance (RFI).

V praxi se jedná o automatické přerozdělování určitého procenta z každé transakce mezi všechny držitele tokenu. Díky tomu byl token RFI po svém založení velmi úspěšný. SafeMoon se v tomto směru inspiroval a rozhodl se nápad RFI ještě o něco vylepšit.

Hlavním strachem vývojářů byl negativní vliv spekulantů na vývoj ceny kryptoměn – většina lidí chce jednoduše rychlý zisk a jakmile jej dosáhne, kryptoměnu prodá. Problém se ještě umocní v případě velryb.

Proto se vývojáři rozhodli vytvořit kryptoměnu s deflačními mechanismy a zároveň funkcemi podporujícími ve veřejnosti snahu mince držet delší dobu za účelem maximalizace zisku.

Tokenomika SafeMoon – jak to funguje?

Dle whitepaperu SafeMoon dosahuje svého záměru účtováním 10% poplatku na každou transakci (nákup i prodej), který se následně automaticky rozdělí podle 3 funkcí:

  • Rozdělení 5 % mincí z každé vykonané transakce mezi všechny držitele v poměru podle celkových držených mincí,
  • dalších 2,5 % je automaticky prodáno, přičemž výdělek je určen pro další vývoj projektu,
  • a posledních 2,5 % je alokováno do liquidity poolů mezi burzy navzájem.

Čím vyšší částky SafeMoonu nakoupíte, tím rychleji vám bude zůstatek SafeMoonu narůstat, protože váš podíl mezi všemi držiteli bude větší. Část mincí z prvních 5 % je navíc pálena za účelem dosažení deflace, která by měla posilovat růst ceny.

Ve svém whitepaperu SafeMoon propaguje manuální pálení mincí místo automatického nastavení. Tím pádem je řízení pálení prováděno týmem na základě jejich vlastního rozhodnutí. Vývojářský tým si zakládá na transparentnosti a hodnota spálených mincí je zobrazena na hlavních stránkách kryptoměny.

Zdroj: safemoon.net
Transparentní údaje o spálených mincích včetně počtu držitelů, tržní kapitalizace, zásoby v cirkulaci a ceny kryptoměny
Transparentní údaje o spálených mincích včetně počtu držitelů, tržní kapitalizace, zásoby v cirkulaci a ceny kryptoměny (27. 9. 2021)

V době psaní článku bylo dle obrázku spáleno zhruba 424 bilionů SFM mincí. Po přičtení údaje o celkových mincích v oběhu (575 136 000 000 000 SFM) dostáváme hodnotu celkové zásoby mincí (1 biliarda SFM).

Produkty SafeMoonu

Je patrné, že kryptoměna SafeMoon nemá kromě pár zajímavých vylepšení tokenomiky žádný reálný účel, i tak ale zažila velmi razantní nárůst ceny. Vývojáři se po poklesu rozhodli dát kryptoměně nějaký smysl a pustili se do vývoji několika produktů.

Příkladem může být vlastní softwarová a hardwarová peněženka, vlastní decentralizovaná burza (zatím podporuje jen směnu SFM za BNB), druhá verze smart kontraktu (SafeMoon v2) a další, menší produkty (vlastní Minecraft server a e-shop).

Většina produktů ještě není plně funkční, z těch funkčních je tou nejpodstatnější softwarová peněženka SafeMoon Wallet.

SafeMoon Wallet

SafeMoon vyvinul vlastní kryptoměnovou peněženku dostupnou na Androidu a iOS. Vizuálně je rozhraní velmi podobné MyEtherWallet. Funguje relativně stejně jako všechny ostatní známé kryptoměnové peněženky.

K přihlášení je možné využít heslo nebo vygenerovanou seed phrase. Peněženka umožňuje směnu kryptoměn a zobrazení základních informací o vývoji trhu. Podporuje síť Etherea (ERC-20) a BNB Smart Chain (BSC).

Rozhraní kryptoměnové peněženky SafeMoon Wallet
Rozhraní kryptoměnové peněženky SafeMoon Wallet

Tvůrci kryptoměny SafeMoon

Hlavním tvůrcem kryptoměny je John Karony působící nyní v týmu jako CEO. Se všemi ostatními členy v týmu vytvořil společnost SafeMoon LLC oficiálně stojící za vývojem. Mezi další členy se řadí:

Součástí jsou i další vývojářské týmy. Ve vedení týmů jsou dvě následující osobnosti:

  • Jacob Smith – vedoucí týmu vývoje webu
  • Tony Costanzo – vedoucí týmu vývoje Mooncraftu

Vývoj ceny kryptoměny SafeMoon

Automatické zvyšování liquidity poolů podle týmu SafeMoonu chrání kryptoměnu před velkými vlivy velryb při prodejích nebo nákupech. Deflační mechanismy by měly zajistit růst ceny kvůli pravidelnému snižování mincí v oběhu.

Spojením všech význačných vlastností (deflace, motivace uživatelů k nákupu díky redistribuci poplatků, zajištění velké likvidity pro menší fluktuaci ceny) se snaží SafeMoon dosáhnout následujícího stavu:

Zdroj: safemoon.net
Očekávaný růst ceny díky poklesu zásoby mincí v cirkulaci
Očekávaný růst ceny díky poklesu zásoby mincí v cirkulaci

Vývoj ceny SafeMoonu v čase bohužel nahrává opačnému scénáři. Dva měsíce po vytvoření kryptoměny zažil SafeMoon velmi velký nárůst. K popularitě bezpochyby přispělo i kreativně zvolené jméno evokující bezpečnou investici s velmi velkou návratností.

Nejvyšší cena, které SafeMoon kdy dosáhl, byla 0,00001194 USD, což bylo 21. dubna roku 2021.

V té době kulminovala altseason a silně rostly i všechny kryptoměny s meme tématikou (Dogecoin, Shiba Inu…).

Po velké korekci přišel další nárůst v trochu menším měřítku na cenu 0,000001 USD. Zde byla vytvořena a následně třikrát otestována rezistence, od té doby můžeme být bohužel svědky klesajícího trendu.

Zdroj: coinmarketcap.com
Vývoj ceny kryptoměna Safemoon (SAFEMOON) v čase
Vývoj ceny kryptoměny SafeMoon v čase

Na grafu jsou patrné občasné mírné nárůsty, vždy spojené s nějakým oznámením od vývojářského týmu, např. o vývoji nových produktů. Tím nejmarkantnějším je pravděpodobně lokální maximum v na konci srpna roku 2021 při uvedení peněženky SafeMoon Wallet na Google play a Appstore.

Produkty se snaží kryptoměně vdechnout nový život, nejsou ale v ničem unikátní a občasné mírné nárůsty postupně potvrzují dead cat bounce.

Poznámka

Našlo se pár šťastlivců s perfektním odhadem vývoje ceny na začátku, na následujícím obrázku je přímo pohádkový příběh, jak se z necelých 7 USD stala doslova výhra v loterii.

Zdroj: Ultimate Guide to your Small-cap Investing (Moon Hunters)
Transakce kryptoměny Safemoon
Nákup za zhruba 150 korun, prodej za téměř 10 milionů

Vzhledem k tokenomice kryptoměny a trendu ceny je ale opakování minulého scénáře velmi nepravděpodobné.

Vyplatí se investice do SafeMoonu? Výhody a nevýhody

SafeMoon doslova odstartoval novou éru altcoinů s různými vylepšení tokenomiky pro umělé zvyšování ceny, neboť byl mnohem úspěšnější než jeho předchůdci (jako např. RFI). Bezpochyby pomohl i silný marketing včetně skvěle zvoleného názvu.

Od konce května roku 2021 cena ale stabilně klesá a i přes všechna různá oznámení o vývoji nových produktů se trend nemění. Produkty zároveň nepřináší reálně nic nového, v rámci vlastních peněženek a burz je na trhu obrovská konkurence.

Nemusíme snad ani uvádět, že produkty jako vlastní e-shop nebo Minecraft server opravdu díru do světa neudělají.

Výhody

  • Zajímavá tokenomika – redistribuce poplatků mezi holdery, automatický liquidity pool
  • Vlastní softwarová a hardwarová peněženka
  • Vlastní decentralizovaná burza
  • V budoucnu nová verze kontraktu
  • Symbol velkých zisků díky svému jménu a historickému nárůstu

Nevýhody

  • Kromě speciální tokenomiky nemá žádné jiné využití a jedná se tedy o ryze spekulativní produkt
  • Produkty společnosti SafeMoon však v žádném případě nejsou unikátní
  • Whitepaper a prezentace členů je mnohdy neseriózní

Kde SafeMoon nakoupit?

SafeMoon je možné koupit na decentralizované burze PancakeSwap a též na jejich vlastní burze přímo na oficiálních stránkách. Vyžadováno je samozřejmě připojení přes softwarovou peněženku, například MetaMask, Binance Chain Wallet, TrustWallet nebo MathWallet.

Jedinou centralizovanou burzou nabízející SafeMoon v páru s USDT je v době psaní tohoto článku burza BitMart, kterou však v redakci nemáme otestovanou.

V jaké peněžence můžete držet SafeMoon?

Kryptoměnu SafeMoon můžete držet na centralizované burze BitMart. V tomto případě má informace o vámi nakoupené kryptoměně burza a jedná se asi o nejpohodlnější a nejjednodušší způsob. Riskujete však ztrátu vašich finančních prostředků v případě hackerského útoku nebo podvodu ze strany samotné burzy.

Je samozřejmě možné držet kryptoměnu SafeMoon i v softwarových či hardwarových peněženkách. Tento přístup je doporučován nejen kvůli vyššímu zabezpečení (zejména při propojení softwarových peněženek s hardwarovými), ale také je přímo vyžadován při nákupu SafeMoonu na decentralizovaných burzách – na ně se bez softwarové peněženky nepřipojíte.

Ideálním řešením je použití softwarové peněženky MetaMask, nebo můžete využít SafeMoon Wallet – peněženku přímo od vývojářského týmu SafeMoonu. Je možné požít i další peněženky, např. TrustWallet nebo Binance Chain Wallet.

Mezi osvědčené výrobce hardwarových peněženek se řadí Trezor a Ledger. Propojení se softwarovými peněženkami je velmi jednoduché a vyžaduje jen pár kliknutí. Hardwarová peněženka od SafeMoonu je bohužel stále ve vývoji.

Favorit redakce

Výhody
  • Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
  • Vytvořena českou firmou
Nevýhody
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

Hodnocení Finex.cz

SafeMoon

SafeMoon je kryptoměnou na síti BSC. Je unikátní svou tokenomikou, díky které držitelům pravidelně přistávají do peněženek nové SFM mince. SafeMoon má také svou vlastní kryptoměnovou peněženku, e-shop a vlastní decentralizovanou burzu.

Více informací o SafeMoon

KryptoměnaSafeMoon
SymbolSFM
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů556 617 280 273
Maximální počet tokenů1 000 000 000 000
Obchodní objem (24h)$399 688
Tržní kapitalizace$83 525 025
Změna ceny za 24h37,9 %
Ohodnoťte kryptoměnu SafeMoon
7
0

Autor

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.

Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Mobydick

Jsem fakt zvědavý, kolik lidí se na tomhle spálí. Totální ptákovina. Ale marketing mají udělaný slušně, to jo.

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat