Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » 📈 Kryptoměny » Petro

Petro (PTR) – Venezuelská kryptoměna krytá ropou

Venezuelský bolívar za posledních pár let ztratil přes 99 % své hodnoty a podle Mezinárodního měnového fondu by míra inflace měla do konce roku 2018 dosáhnout až 1 000 000 %.

V únoru 2018 vláda spustila projekt Petro, což je kryptoměna krytá ropou (ale kdo ví). Má šanci na úspěch?

Vzestup krize

Venezuela kdysi patřila mezi nejbohatší jihoamerické země, především díky zásobám ropy a v 70. a 80. letech tam často emigrovali občané okolních států, utíkající před diktátorskými režimy. Od roku 2014, kdy Venezuela skončila ekonomicky jednoznačně nejhůř v celém regionu, se ale vše začalo rapidně měnit.

Dnes se hyperinflace venezuelského bolívaru blíží 1 milionu % a kilogram masa koupíte ve Venezuele například za 10 milionů. Jejich měna už je natolik bezcenná, že z ní začali vyrábět různé předměty jako například kabelky a prodávají je jako suvenýry turistům za dolary, které mají samozřejmě o mnoho vyšší hodnotu. Miliony obyvatel ze země prchají do okolních států, Kolumbie, Ekvádoru, Brazílie a dalších.

Národní kryptoměna jako záchrana

Nově přijatá kryptoměna Petro se údajné přezdívá “svrchovaný bolívar” a měla by současnou krizi zažehnat. Mluví se o ní již od loňského roku, kdy venezuelský prezident Nicolás Maduro spolu s vydáním whitepaperu ohlásil, že jejich kryptoměna Petro bude krytá ropou, benzínem, zlatem a diamanty. Nakonec však zůstali pouze u barelů s ropou, na něž by mělo být Petro fixováno v poměru 1:1. V současné chvíli je však cena Petra rovna 60$, což je těsně nad cenou barelu venezuelské ropy, která činí 45$.

Celkově je hodnota venezuelské kryptoměny podložena 5 miliardami barelů ropy, což by mělo – jak vláda spoléhá – opět stabilizovat ekonomiku. Petro stojí na blockchainu čínské kryptoměny NEM a venezuelská vláda se na vývoji Petra podílela i s Ruskem. V průběhu vývoje však došlo ve whitepaperu na několik kontroverzních změn, a to dokonce i v průběhu ICO.

Nakoupit lze Petro od února 2018 a můžete k tomu použít juan, rubl, turecké liry, eura, Bitcoin, Ethereum nebo NEM. Prezident Nicolás Maduro tvrdí, že kapitalizace Petra za tu dobu vzrostla na 735 milionů dolarů.

Další alternativy

Kryptoměny nejsou ve Venezuele žádnou novinku. Výraznou popularitu zaznamenal Dash, na který v současné době přechází okolo 200 prodejců měsíčně, čítaje značky jako Subway nebo Calvin Klein. Mezi venezuelskými občany má už přes 10 000 uživatelů a jejich počet rapidně narůstá.

Partnerství s Dash dokonce uzavřela společnost Kripto Mobile Corporation, která v zemi poskytuje telefonní služby, takže se k platbě touto kryptoměnou asi brzo uchýlí obrovský počet občanů.

Bude mít Petro úspěch?

Reakce světa na venezuelskou národní kryptoměnu je různá. V krypto-komunitě se na celou věc dívají spíše skepticky. Zázemí vývoje Petra rozhodně nebudí důvěru a jeho centralizace v rukou venezuelské vlády porušuje základní principy kryptoměn.

Donald Trump například už v březnu podepsal zákaz americkým občanům provádět jakékoliv transakce s Petrem a ekonom Jean Paul Leidenz se nechal slyšet, že Petro hyperinflaci a krizi ve Venezuele ještě více rozpumpuje. A vzhledem k tomu, že vláda začala nedávno lidem prodávat zlato z rezerv (respektive certifikáty o vlastnictví), tak se vládní kryptoměna zatím asi moc neosvědčila.


KryptoměnaPetro
VytvořenoVeřejně oznámeno v prosinci 2017, spuštěno v únoru 2018
Webové stránkyhttps://www.petro.gob.ve/
JednotkaPTR
Aktuální počet tokenůNeznámý
Maximální počet tokenůNeznámý
Tržní kapitalizaceNeznámá

Ohodnoťte tuto kryptoměnu


Připojte se k diskuzi

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo