Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Kryptoměny » Binance Coin (BNB) – Kurz, graf ceny, jak nakoupit

Binance Coin (BNB) – Kurz, graf ceny, jak nakoupit

Graf kurzu Binance Coin

CZK
USD
EUR

Informace o kryptoměně Binance Coin

Binance Coin (BNB) je kryptoměna navázaná na Binance Exchange (jednu z největších kryptoměnových burz světa) a její obchodní aktivity. Binance coins mohou jejich držitelé využít k úhradě poplatků spojených s výměnou digitální tokenů a fiat aktiv. Předností BNB je verifikace až 1,4 milionu transakcí za sekundu a možnost nižších transakčních poplatků (při využití Binance coins lze dosáhnout až 50% slevy).

Díky své vazbě na Binance se tokeny těší dlouhodobé důvěře investorů (ačkoliv nedávná krádež bitcoinů v hodnotě 40 milionů $ pozicí Binance Exchange silně otřásla). Zajímavý je i koncept postupného „spalování“ tokenů, kterým chce burza hodnotu své kryptoměny do budoucna stabilizovat. Zájem investorů vzbuzuje také provázání BNB s decentralizovanou burzou Binance DEX.

Obsah recenze kryptoměny BNB

1.Binance Coin: výhody a nevýhody2.Historie Binance Coin3.Kde koupit Binance Coin?4.Těžba Binance Coin5.Peněženka pro Binance Coin6.Diskuze o BNB

K čemu Binance Coin slouží?

Za vznikem Binance Coin a Binance Exchange stojí Changpeng Zhao, významný čínský podnikatel a někdejší zakladatel obchodní platformy Fusion Systems, který se mj. v roli CTO podílel na vývoji OKcoinu. Binance vznikla oficiálně 1. července 2017, v ten samý den došlo ke spuštění ICO.

Ze získaného výnosu financuje Zhao vedle jiných projektů také vývoj decentralizované kryptoměnové burzy Binance DEX, která byla spuštěna na konci dubna 2019.

Hlavní úlohou tokenů BNB je sloužit coby prostředek k uhrazení poplatků za zprostředkování transakcí na své mateřské burze. Tomu jdou provozovatelé Binance naproti výraznými slevami při využívání BNB. Standardní poplatek činí 0,1 % z objemu transakce, při jeho uhrazení skrze Binance Coins se ale jeho cena snižuje:

  • v 1. roce obchodování klesá na 0,05 % (sleva 50 %),
  • ve 2. roce na 0,08 % (sleva 25 %),
  • ve 3. roce na 0,09 % (sleva 12,5 %),
  • ve 4. roce na 0,093 % (sleva 6,75 %).

Binance Coin: výhody a nevýhody

Až 80 000 000 tokenů je v rukou zaměstnanců a představitelů Binance Exchange – i z tohoto důvodu sleduje kryptoměnová burza v souvislosti s BNB dlouhodobý záměr investorů.

V návaznosti na white paper Binance Coinu se Binance snaží stabilitu kryptoměny pojistit postupným „pálením“ tokenů. Od držitelů je průběžně získává zpět; každé tři měsíce investuje burza do zpětného odkupu BNB 20 % svého zisku a tokeny v dané hodnotě zlikviduje. K 10. květnu 2019 zničila už 11 654 359 tokenů; poslední burning proběhl 16. dubna. Celkově by mělo být zlikvidována polovina emise, tzn. 100 milionů BNB. Tím se Binance Coin např. od Tronu, které kvůli enormně vysoké emisi čelí obavám z devalvace.

Binance Coin Burn – pálení tokenů

Zásadní předností Binance Coin je rychlost zpracování transakcí na blockchainu. Mainnet BNB, Binance chain, nemá s objemem 1,4 milionu vyřízených transakcí za sekundu mezi kryptoměnami v podstatě žádnou konkurenci.

Na důvěře přidává kryptoměně i nedávné spuštění decentralizované burzy Binance DEX. Projekt umožňuje uživatelům uložit na Binance chain prostřednictvím decentralizované softwarové peněženky vlastní digitální aktiva – s podstatně sníženým rizikem odcizení (zmiňovaná květnová krádež se týkala tradiční, centralizované burzy).

Právě vazba BNB na Binance Exchange ukazuje v souvislosti s krádeží uložených tokenů na nevýhodu Binance Coin. Stejně jako zhodnocení BNB stoupá s reputací kryptoměnové burzy, může s ní i padat. V den krádeže (7. 5. 2019) se cena BNB pohybovala okolo 21,7 dolaru, o tři dny později klesla na 18,49 $.

Těsná vazba na burzu Binance ztěžuje i nákup kryptoměny. Kromě mateřské burzy jej vyměníte jen na menších asijských tržištích a až donedávna nebyla možná směna za tradiční aktiva – i to se ale nedávno změnilo (viz dále).

Recenze burzy Binance

Historie Binance Coin

Binance Coin vznikl roku 2017 v Šanghaji, v souvislosti se zavedení přísných regulací kryptoměn ze strany čínské vlády ale centrála Binance přesídlila v září 2017 na Tchajwan. Od března 2018 sídlí ústředí burzy na Maltě.

Samotný Binance Coin vybudoval tým okolo Zhaa na platformě Etherea, konkrétně na standardu ERC20. ICO, probíhající od 26. června do 3. července 2017, vygenerovalo investici 15 milionů $. Prodala se polovina celkové emise; dalších 10 % dostali andělští investoři a 40 % představitelé burzy a zaměstnanci spojení s vývojem BNB.

Už rok po svém založení patřilo Binance Exchange (i díky strategickému partnerství se společností Skycon) prvenství mezi kryptoměnovými burzami. Tato pozice zákonitě přitáhla pozornost i na BNB, jehož cena začala rychle stoupat.

Po téměř ročním vývoji spustil v únoru 2019 Binance testnet vlastního blockchainu, o 2 měsíce později mainnet. V říjnu 2018 přišla dlouho očekávaná podpora fiat transakcí; v současnosti je možné směnit BTC, ETH, BNB a PAX za eura, libry, singapurské dolary a ugandské šilinky – směnitelné páry naleznete níže v tabulce.

SGDEUR, GBPUGX
BTCBinance SingaporeBinance JerseyBinance Uganda
ETH
PAX
BNB

V dohledné době Binance plánuje spuštění fiat transakcí i v dalších destinacích, mj. na Maltě, v Lichtenštejnsku nebo v Rusku.

Kde koupit Binance Coin?

Nejlepším místem pro pořízení BNB je Binance Exchange – podrobný návod na registraci a výměnu naleznete zde. Pokud žádné BTC ani ETH pro výměnu nevlastníte, doporučujeme využít Binance Jersey, popř. českou směnárnu Simplecoin.

Favorit redakce
  • Snadný nákup kryptoměn
  • Ověřená česká firma
  • Pouze 6 kryptoměn na výběr
  • Převod může trvat až pár dní

Binance Coin pořídíte i na řadě menších asijských burz. Vzhledem k nedostatku ohlasů na jejich důvěryhodnost bychom ale podobný krok důsledně zvážili.

Těžba Binance Coin

Binance Coin není možné těžit – všechny tokeny byly předtěženy najednou a rozdány/prodány v rámci ICO. V budoucnu bude možné získat BNB jako odměnu za propůjčení výpočetního výkonu v rámci decentralizované burzy, tuto funkci ale zatím zajišťuje samotný Binance.

Peněženka pro Binance Coin

Ze softwarových peněženek doporučujeme k uložení oficiální Trust Wallet, velké důvěře se těší také Atomic Wallet. Z hardwarových zařízení podporuje uložení BNB peněženka Ledger Nano S, kterou můžete využít i k transakcím na Binance DEX.

Peněženky Trezor zatím Binance Chain nepodporují; BNB je možné uložit jen ve starším formátu založeném na protokolu ERC20.

Binance Coin (BNB) – kurz, vývoj ceny