Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměna Bitcoin: Výhody a nevýhody

Publikováno
Kryptoměna Bitcoin: Výhody a nevýhody

Internet přinesl obří změnu do světa informací. Najednou jste nemuseli chodit do knihovny nebo hledat v encyklopediích – všechny informace jsou dostupné ve vašem počítači. Email propojil svět a umožnil nám komunikovat napříč kontinenty.

Bitcoin způsobil podobnou revoluci v platebním systému. Můžeme si navzájem posílat peníze, aniž bychom potřebovali služby nějaké třetí instituce. O bitcoinu se traduje spousta zajímavostí, pojďme se podívat na jeho hlavní výhody a nevýhody.

Výhody Bitcoinu

Decentralizace: Jednou z předních výhod bitcoinu je, že nepodléhá žádné centrální autoritě a žádná banka ani vláda nemůže regulovat jeho cenu a tok. Neexistuje žádný centrální orgán, který by ovlivňoval počet vydaných mincí, nikdo nemůže měnu padělat, zablokovat účty a podobně. Bitcoin je plně distribuován v rámci peer-to-peer sítě mezi jeho uživatele, kteří díky internetu (někdy i osobně) komunikují přímo mezi sebou.

Nepodléhá obří inflaci: Tohle vychází z předchozího bodu. Nikdo nemůže měnu ovlivnit umělými intervencemi, devalvací či vydáváním nových bankovek. Naopak, díky omezenému počtu bitcoinů, který je předem znám, je měna naopak deflační a její hodnota narůstá, podobně jako zlato.

Anonymita uživatelů: Adresy sestávají z náhodných 34 znaků. Každý sice může vidět, odkud bylo kam kolik bitcoinů posláno, ale pokud neví, komu daná adresa patří, těžko to zjistí (i když musíme podotknout, že ke spoustě osobních údajů mají přístup směnárny a burzy).

Transparentnost blockchainu: Do blockchainu, nebo-li “účetní knihy”, kterou bitcoin využívá, se však můžeme všichni podívat a proběhlé transakce si dohledat. Jakmile je jednou transakce stvrzena a přidána ve formě bloku do blockchanu, nikdo s ní už nemůže manipulovat.

Kryptografie: Fungování bitcoinové sítě je zajištěno kryptografickým šifrováním, které je (zatím) neprolomitelné. Systém je postavený na proof-of-work skriptu, který zajišťuje obranu před útoky a podvody, což vlastně nahrazuje centralizovanou autoritu, která by na bezpečnost dohlížela. Obří výpočetní systém těžařů za pomoci matematických algoritmů řeší kryptografické problémy. Ve chvíli, kdy někdo nějaký vyřeší, jeho správnost pak ověří další těžaři a poté je transakce přidána do blockchainu.

Transakce: Počet bitcoinů, které je možné s někým směnit, je neomezený (resp. omezený pouze vašimi vlastními prostředky) a je možno je měnit s kýmkoliv a kdekoliv na světě.

Pevný systém: Aby blockchainová síť zkolabovala, musely by se vyřadit všechny počítače, které jsou do systému zapojeny (těžební stroje + stroje se softwarovou peněženkou). Stačí, když přežije jeden jediný přístroj, který má uloženou historii všech transakcí a budeme schopni naše bitcoiny používat k platbám.

Nevýhody bitcoinu

Volatilita: Cena bitcoinu se neustále mění a ani zkušení tradeři nedokáží přesně určit, kde bude za pár měsíců, neboť často porušuje všechna dosud známá pravidla. Kromě velkých hráčů, kteří by mohli v krátkém čase do bitcoinu investovat, či z něj vytáhnout spoustu peněz.

Krytí měny: Hodnota bitcoinu je čistě spekulativní a není ničím krytá (což dnes není ani většina “opravdových” měn). Na druhou stranu v době, kdy největší hodnoty mají právě akcie internetových a technologických firem (Google, Facebook, Tesla,…), může blockchain znamenat pro lidskou společnost větší přínos, než tuny kovů a papírků někde v sejfu.

Poplatky a čas: Doba, kdy posílání bitcoinu stálo jen pár centů, je už dávno pryč. Dnes se neobejdeme bez zaplacení poplatků těžařům i v řádu desítek korun a na transakce čekáme klidně i přes hodinu, což je na poměry, na které jsme v online prostředí zvyklí, dost dlouho. To naštěští řeší jiné (alternativní) kryptoměny, které svojí technoligií největší bitcoin do jisté míry předčily.

Internet: Bez připojení na internet žádnou transakci neuděláte, avšak s rostoucím vývojem a bezdrátovým internetem téměř všude na světě nás tento problém brzo trápit nebude ani uprostřed pustiny. Snad.

Krádež: Burzy čelí neustálému útoku hackerů a stejně tak nejsou v bezpečí i různé online peněženky. Ani dostatečně silné heslo není žádnou zárukou, chraňte se před krádeží a pořiďte si hardwarovou peněženku.

Zneužití: Bitcoin a celkově kryptoměny se mohou stát snadnou cestou pro obchodníky s drogami, podporovatele terorismu a podobně. Jde však jen o zlomek uživatelů Bitcoinu a proto není důvod tuto měnu očerňovat. Se zvěrstvy, kterými prošel například dolar, nesrovnatelné.

Kupte si své první bitcoiny u doporučených směnáren

Favorit redakce

Výběr
redakce
Směnárna
2024
Výhody
  • Nízké poplatky
  • Možnost opakovaných nákupů skrze trvalý příkaz v bance
Nevýhody
  • Nelze nakupovat platební kartou

Více info o bitcoinu

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Ledger

Nema někdo zkušenosti s e-shopem cryptoshop .cz?

Štěpán Petřivý

Ahoj, já nemám a radím vždy kupovat Ledger nebo Trezor na oficiálních stránkách! Jinak se může stát, že Vám přijde peněženka s hackem a v případě, že si tam nahraješ peníze, ti ji hned někdo vykrade. Více info o tom najdeš zde: kryptoměnové peněženky.