iag novinka

V pátek 17. 3. 2017 oznámila IAG (jedna z největších skupin aerolinií) založení nové nízkonákladové společnosti LEVEL, ta se bude zaměřovat na levné zaoceánské lety. Jedná se o skvělou zprávu nejen pro cestující, ale také pro investory a obchodníky binárních opcí. Letecký průmysl dostává nový impuls a nové příležitosti. Pojďme jich využít.

A kdo je IAG?

IAG sdružuje Aer Lingus, British Airways, Iberii, Vueling, IAG Cargo, Avios Group a nově také LEVEL. Jedná se tak o jednu z největších skupin aerolinií na světě, jejíž roční profit přesahuje 1,5 milionu eur (roční obrat více než 20 miliard eur). Jak je již z tohoto stručného výčtu patrné, jedná se o silnou a především finančně zdravou skupinu, která navíc ideálně kombinuje riziko ve svém oboru. V jejím portfoliu najdeme osobní přepravu zaměřenou na luxus i na cenu, vhodným doplňkem je nákladní letecká doprava (IAG Cargo).

Otevření nové pobočky, ať už se pohybujeme v jakékoliv oblasti, je vždy signálem velkých plánů a pozitivního pohledu do budoucnosti. To jde samozřejmě ruku v ruce s potřebnými investicemi. V našem případě LEVEL využije již současnou administrativní infrastrukturu, výrazně tedy ušetří na fixních nákladech. Výhodou jsou i personální zdroje, které si hodlá minimálně v začátcích půjčovat od Iberie.

Investovat do IAG?

IAG je vhodnou investiční příležitostí, protože již tato skupina do značné míry diverzifikuje riziko. Pokud se podíváme na výkazy zisku a ztráty, tak vidíme zisk, navíc IAG nespí na vavřínech a dále investuje, viz LEVEL. Investice jsou ale mnohem větší, IAG aktuálně vlastní 287 letadel, dalších 242 využívá na operativní leasing a nedávno si objednalo dalších 211 letadel a to především značky Airbus. Plány společnosti jsou tedy velkolepé a lze očekávat, že po těchto zprávách bude následovat několik pozitivních týdnů pro akcie IAG.

Akcie IAG stojí za pozornost nejen v krátkodobém měřítku, ale i v tom dlouhodobém. Pokud by se vám ale IAG z jakéhokoliv důvodu nelíbilo, a přesto chcete zůstat v leteckém prostředí, co třeba Airbus?

IAG akcie hodnota
Hodnota akcií skupiny IAG

Z obrázku výše je patrné, že akcie firmy IAG jsou poměrně levné a momentálně se pohybují okolo ceny 4 USD. Porovnáme-li to s akciemi firem jako např. Apple (AAPL), které jsou na hodnotách přes 100 USD, na tak dlouho zaběhnutou a ziskovou společnost to je poměrně nízká cena.

Airbus se přizpůsobuje trhu

Airbus má aktuálně vyšší předobjednávky než jeho americký rival Boeing. Navíc Airbus boduje svým nízkonákladovým modelem A350 (úspornější než Boeing 787 Dreamliner) a nově přislíbil upravit i svůj superjumbo jet A380 (největší dopravní letadlo určené pro osobní přepravu) pro lepší konkurenceschopnost (zmenší velkolepé schodiště uvnitř a zvýší počet míst, na křídla umístí novou generaci wingletů pro nižší spotřebu paliva a podobně). Zajímavé příležitosti se tak ukazují i u Airbusu.

S myšlením investora můžete jít i dále, Airbus využívá motory Rolls Royce, pneumatiky Michelin a mnoho dalších dodavatelů. Výhodné je samozřejmě najít menšího dodavatele, který s Airbusem více poroste a investice bude mít v případě úspěchu vyšší zhodnocení.

Důležité shrnutí:

  • Skupina aerolinií IAG zakládá nízkonákladovou aerolinku LEVEL
  • IAG je finančně zdravá skupina s velkými plány do budoucna
  • Investice do IAG mají velký potenciál z krátkodobého i dlouhodobého hlediska
  • V letecké průmyslu roste také Airbus a jeho dodavatelé
  • Pokud nechcete do této oblasti investovat, tak můžete využít nabídky LEVEL a zaoceánských letů za cenu pod 3 000 Kč

1 komentář

  1. Docela mě dostala věta “Porovnáme-li to s akciemi firem jako např. Apple” :-))) Ze strandy jsem to zkusil: IAG – EPS 0,12, P/E 32; AAPL – EPS 8,31, P/E 13 … Tak fakt nevím, která akcie je podceněná …

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.