Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Hodnota IPO globálně překonala hranici 600 miliard dolarů – Letošní rok tak už nyní hravě překonal dosavadní rekord z roku 2007

Publikováno
Hodnota IPO globálně překonala hranici 600 miliard dolarů – Letošní rok tak už nyní hravě překonal dosavadní rekord z roku 2007
Zdroj: theraytimes.com

I když nám zbývá téměř měsíc do konce letošního roku, už teď je jasné, že se do historie zapíše jako jeden z nejlepších roků pro IPO. Konkrétně se upsaným společnostem podařilo vybrat přes 600 miliard dolarů, což je nejvíce od roku 2007, jak uvádí Bloomberg. Podle analytiků by však tento boom měl s nadcházejícím rokem ustat.

Zdroj: bloomberg.com
Globalni-upisy-novych-akcii-IPO-lamaji-rekordy
Globální hodnota nově upsaných akcií trhá rekordy

Světové burzy přivítaly okolo 3 000 nových titulů

Globální hodnota IPO s přehledem překonala výsledky z minulého roku (268 miliard dolarů). Konkrétně se podařilo vybrat přes 600 miliard dolarů, což je mnohem více než v (doposud) rekordním roce 2007, kdy se vybralo okolo 312 miliard dolarů. Na burzu se dostalo již 2 850 společností (dohromady přes IPO, SPAC aj.), jejichž počet pravděpodobně do konce roku ještě stoupne.

Zdroj: EY.com
Počet IPO ve 3Q 2021 přesáhl hranici 1600.
Počet IPO ve 3Q 2021 přesáhl hranici 1600

Podobně jako v minulém roce se velká část společností rozhodla vstoupit na burzu prostřednictvím SPAC. Investoři se navíc dočkali i jedněch z největších IPO za posledních několik let. Jedním z nich bylo dlouho očekávané IPO elektromobilového startupu Rivian Automotive, který získal téměř 12 miliard dolarů.

Naopak o největší asijské IPO se v srpnu postarala společnost China Telecom s hodnotou okolo 8,4 miliard dolarů. Jedničkou na evropském trhu se pak stal polský provozovatel samoobslužných boxů InPost, který dokázal v lednu vybrat 3,2 miliardy dolarů.

Popularita SPAC pomalu upadá

Společnostem v letošním roce hrály do karet nejen četné kompenzační programy, ale i přístup centrálních bank, které se snažily na trh neustále pumpovat hotovost. Podle analytiků by se měly akciové trhy brzy schladit, a to již začátkem příštího roku.

Jedním z důvodů je i čínský odpor proti technologickým společnostem, jehož dopady se již projevily v létě. V návaznosti na to začala pomalu upadat i popularita SPAC, jejichž prostřednictvím se v minulém roce dostalo na burzu přes 247 společností.

Zdroj: Statista.com
Počet SPAC nejen v USA začíná od dubna letošního roku pomalu klesat.
Počet SPAC nejen v USA začíná od dubna letošního roku pomalu klesat

V letošním roce se zájem o ně začal snižovat v dubnu, poté co dosáhly svého historického maxima s hodnotou okolo 159 miliard dolarů. Hlavním důvodem k poklesu zájmu o SPAC mají být plány regulačních orgánu, které chtějí zpřísnit pravidla pro jejich kontrolu a dohled. Podle některých odborníků se ale nemusí jednat o špatnou zprávu. Zpomalení přílivu SPAC může mít pozitivní vliv na vývoj a zdraví trhu, který nebude zaplaven tisícovkami nových emisí v tak krátkém čase.

Pohybujeme se v další investiční bublině?

Akciové trhy se v posledních letech ocitly takřka na horské dráze, a to především díky velkému přílivu retailových investorů. Nejen jim se podařilo vytáhnout cenu akcií na jejich historická maxima. V návaznosti na to samozřejmě rostla i hodnota jednotlivých společností.

Jedním z příkladů může být již zmíněná Rivian Automotive, jejíž hodnota se od zalistování na burze téměř zdvojnásobila na 146 miliardy dolarů. Tím převýšila tržní hodnotu i slavné automobilky Volkswagen.

Rekordní růst přináší i obavy ohledně další investiční bubliny, která by mohla brzy prasknout. Index S&P 500 se již v současnosti obchoduje nad 21násobkem předpokládaných výnosů v příštím roce a většina akcií je na svých historických maximech od roku 2000. Rovněž razantně klesá dividendový výnos tohoto indexu.

V tom samém roce došlo k prasknutí jedné z největších investičních bublin známé také jako “internetová bublina”. Ta se začala formovat během nástupu internetu, který nejen na trzích vyvolal obrovský boom. V návaznosti na to začala prudce růst cena většiny akcií, díky čemuž dosáhl svého historického maxima i index NASDAQ. Jeho hodnota však začala rychle klesat a tím započal i masivní výprodej akcií hi-tech a technologických společností. Po prasknutí bubliny některé z nich zkrachovaly, přičemž pokles se nevyhnul ani Amazonu.

Někteří analytikové předpokládají, že se v současnosti v jedné z takových bublin pohybujeme. Společnosti totiž budou muset čelit drsné realitě poté, co budou omezeny kompenzační programy. Pokud dojde k prudkému poklesu světové ekonomiky, je logické, že akciové trhy začnou směřovat ke korekci. Nejhůře by na tom měly být převážně společnosti, jejichž hodnota je už teď značně přeceněná.

Ne všechny IPO dopadly úspěšně

Velká část investorů a portfolio manažerů si všímá nepříznivé situace na trhu a jsou tak i mnohem vybíravější. Kvůli tomu jsme mohli především ve druhé polovině letošního roku sledovat více neúspěšných IPO. Jedním z nich bylo IPO Kuaishou Technology, největšího rivala TikToku, jehož cena po zalistování vzrostla téměř o trojnásobek, ale ihned poté klesla o 16 %.

Podobný osud čekal i indickou společnost Paytm (cena akcií v druhý den obchodování klesla o 40 %), britské Deliveroo (pokles o 24 %) a americké Oscar Health (pokles o 11 %). Některé společnosti se tedy rozhodly svá plánovaná IPO přesunout buď na příští rok, nebo je úplně zrušit.

Velkou výzvou nejen pro akcie bude i rychlý růst inflace a úrokových sazeb, což pravděpodobně způsobí mírné zpomalení ekonomiky. Podle Williama Smileyho, spoluvedoucího ECM v Goldman Sachs Group, se musíme připravit na to, že rok 2022 bude spíše průměrný.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎