Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co je to úrok a úroková míra? Přečtěte si, jaké existují druhy úroků

Publikováno
Co je to úrok a úroková míra? Přečtěte si, jaké existují druhy úroků

Každý člověk, který kdy ušetřil nějaké peníze, se zabývá myšlenkou, jakým způsobem získat ještě více peněz, pokud možno bez práce a za nulového rizika.

Naopak člověk, který peníze nemá, se zabývá myšlenkou, kde a jak by je mohl získat. Nejsilnější pozici v rozmnožování a půjčování peněz mají již dlouhá léta banky. Ty své podnikání postavily na tzv. úročení úspor a půjček.

Úrok a úroková míra stručně

  • Stejně jako člověk dostává mzdu za práci, může získat úrok za půjčování peněz. Máte-li v bance spořicí účet, v podstatě jí půjčujete své peníze. Banka vám na oplátku vyplácí úrok jako odměnu za to, že jste ji půjčili.
  • Vedle úroku existuje pojem úroková sazba. Je to procentní údaj, který vám říká, kolik peněz navíc obdržíte nebo zaplatíte k částce, kterou jste si uložili nebo půjčili, za určité období, obvykle ročně.
  • Existuje několik způsobů výpočtu úroku, z nichž hlavní jsou běžný úrok, složený úrok a pásmový úrok.

Co je to úrok?

Stejně jako v zaměstnání dostáváte odměnu za odvedenou práci, můžete dostat i odměnu za půjčení peněz. Že jste nikomu peníze nepůjčili? Pokud máte v bance spořicí účet, ve skutečnosti půjčujete své peníze bance.

Dáváte jí tak k dispozici vaše peníze a ona Vám za to připisuje úroky – odměnu za půjčení peněz.

A funguje to i naopak máte-li půjčku, odměňujete banku za to, že můžete vy používat její peníze. A odměnu jí platíte vy – znovu úrok.

Co je to úroková míra?

Ruku v ruce s úrokem jde také úroková míra. Jedná se o procento, které Vám říká, kolik peněz dostanete nebo zaplatíte navíc oproti částce, kterou jste uložili nebo si naopak půjčili v určitém časovém období.

Poznámka

V praxi se toto období nejčastěji uvádí jako p. a. (= per annum), tedy za rok.

A jakým způsobem se taková odměna stanoví?

Jaké existují druhy úroků

Možností, jak vypočítat úrok, je několik. Ale mezi ty základní patří běžné úročení a složené úročení. Není ale výjimkou, že banky pracují také s pásmovým úročením.

Běžné úročení

Úročení, kde se úrok vypočítá z vloženého nebo půjčeného kapitálu a samotné úroky se již dále neúročí.

Představte si situaci, kdy na spořicí účet vložíte 100 000 Kč a banka garantuje roční úrokovou míru ve výši 1 %.

Pokud banka bude pro výpočet úroku používat běžné úročení, přibude na Vašem spořicím účtu každý rok 1 000 Kč. V případě půjčky naopak zaplatíte každý rok 1 000 Kč navíc.

Složené úročení

Jedná se o typ úročení, kdy se spolu s vloženým nebo půjčeným kapitálem úročí i dříve připsané úroky. Jinak řečeno, úrok se vypočítá z peněz, které jste vložili a navrch ještě z úroků, který jste získali v průběhu let.

Podíváte-li se znovu na situaci, kdy na spořicí účet vložíte 100 000 Kč a banka garantuje roční úrokovou míru 1 %, získáte v prvním roce spoření znovu 1 000 Kč.

Výhoda složeného úročení se projeví až v dalších letech. Ve druhém roce spoření získáte na úrocích 1 010 Kč, ve třetím roce 1 020 Kč a úrok bude v letech dále narůstat.

Pro spoření je tento typ úročení bez pochyby výhodnější než běžné úročení, což ovšem neplatí pro půjčky. Při složeném úročení půjčky zaplatíte vyšší částku než v případě běžného úročení.

Pásmové úročení

Dalším typem úročení je úročení pásmové. Funguje na principu rozdílných pásem. Banka si stanoví různá pásma, pro která určí odlišnou úrokovou míru, podle které úročí vklady nebo vypočítává úroky z půjčky.

Na spořicí účet vložíte stejných 100 000 Kč jako v předchozích příkladech. Banka má definované dvě pásma úročení.

První pásmo je stanoveno pro částky od 0 – 50 000 Kč a používá roční úrokovou míru 1 %. Druhé pásmo je určeno pro částky od 50 001 – 200 000 Kč a na tyto částky se vztahuje roční úroková míra 1,5 %. V takovém případě bude finální úrok 1 250 Kč.

V případě spoření byste díky pásmovému úročení získali nejvyšší úrok ze všech tří příkladů. Naopak pro úvěr by pro Vás byl tento typ úročení nejméně výhodný.

Úrok v dalších letech bude záležet na tom, zda banka v rámci jednotlivých pásem používá běžné nebo složené úročení.

Shrnutí – jaké existují druhy úročení?

Úrok je peněžitá odměna za půjčení peněz a úroková míra je procento, které dostanete nebo zaplatíte jako odměnu.

Banky používají různé typy úročení a tato úročení mezi sebou kombinují. Jednotlivé kombinace se mohou lišit podle toho, zda se týkají spoření nebo úvěru.

V případě spoření je výhodnější zvolit složené úročení, které v případě, že nebudete úroky vybírat, dokáže s vloženými penězi zázraky. Zajímavým způsobem může s výsledným úrokem zahýbat i pásmové úročení.

Naopak pro úvěry je pro Vás nejvýhodnější běžné úročení, kdy se výše úroku vypočítává pouze z půjčené částky a v čase se nemění.

Další zdroje informací:

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎