Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Drahé kovy v moderní společnosti – Jedná se stále o bezpečná finanční aktiva? Analýza kurzu a COT reporty

Publikováno
Drahé kovy v moderní společnosti – Jedná se stále o bezpečná finanční aktiva? Analýza kurzu a COT reporty
Zdroj: depositphotos.com

Komodity ve společnosti hrály odjakživa důležitou roli. Již od prvních počátků ekonomického systému sloužily komodity jako platidlo, nebo prostředek směny mezi obchodníky. Tuto roli komodity, především zlato, hrály až do roku 1944, kdy se na Brettonwoodském koncilu stal páteří světové ekonomiky americký dolar.

Jak si v tomto článku ukážeme, v dnešní době komodity již neslouží jako hlavní “bezpečné přístavy” pro finanční korporace, ale plní spíše úlohu spekulativních aktiv pro drobné investory. V tomto článku rozebereme trh se zlatem, stříbrem, mědí a platinou.

Cenový vývoj zlata, stříbra, mědi a platiny

Nejsilnější komoditou za poslední tři roky se stala měď (copper), jejíž cena vzrostla o téměř 53 %. Tato komodita se obchoduje v mírném rostoucím trendu, ve kterém dokázala vytvářet nová maxima. Stejně jako ostatní komodity v tomto článku, i měď zažila počátkem roku 2022 pád, při kterém prorazila rostoucí trendovou linii.

Stříbro (silver) plní spíše roli držitele hodnoty, kdy se obchoduje okolo ceny 25 USD. I po novoročním propadu této komodity, mohou dlouhodobí investoři slavit zhodnocení téměř 25 %. Stříbro se v současné době obchoduje na Low dlouhodobého postranního trendu.

Zlato (gold) je komodita, která rovněž vykázala během posledních tří let růst, ovšem ne tak okouzlující. S 19,5% zhodnocením a nízkou volatilitou, není tato komodita natolik lákavá pro investory k budování zisků, ovšem jako uchovatel hodnoty se prozatím osvědčuje velmi dobře.

Jediná komodita, která vykázala propad své hodnoty je platina (platinum). Ztráta 0,8 % není nikterak výrazná, ovšem z technického pohledu se tento trh nachází v dlouhodobém klesajícím trendu s tím, že maximální ceny jsou v současné době velmi vzdáleny.

Zdroj: tradingview.com
Korelační graf zlata, stříbra, platiny a mědi
Korelační graf zlata, stříbra, platiny a mědi

COT report

Jak je z korelačního grafu výše patrné, vykazují tyto čtyři hlavní komodity spíše nízkou volatilitu a trendovou stagnaci, která je ke všemu dlouhodobá. Podle COT reportu se není čemu divit. Například trhu se zlatem zcela vévodí spekulativní obchodníci, kteří sice vytvářejí nízkou volatilitu na tomto instrumentu, ovšem nemají dostatečný kapitál k vytvoření dlouhodobého trendu. Long pozice drobných investorů navíc značí víru v pokračující růst tohoto aktiva.

Obdobná situace s rozložením obchodníků je i na trzích se stříbrem a mědí. Rovněž se jedná o dominanci drobných investorů, kteří věří v rostoucí trend těchto komodit. Trh s platinou je ovšem o něco zajímavější. V současné době došlo k vyrovnání složení obchodníků a i změně předpokládaného sentimentu trhu u drobných investorů z rostoucího na klesající. Velcí investoři ovšem do trhu prozatím nevstupují, takže lze spíše očekávat nízkou volatilitu do té doby, než se trh s platinou stane opět zajímavým investičním nástrojem.

Zdroj: spreadcharts.com
Rozložení obchodníků na futures zlata, stříbra, mědi a platiny
Rozložení obchodníků na futures zlata, stříbra, mědi a platiny

Závěr

Komoditní trhy v současném stavu plní roli spíše uchovatelů hodnoty, kteří mohou nabídnout i drobné zhodnocení. Ovšem absence velkých investičních společností a bank na komoditních trzích nasvědčuje spíše dlouhodobému nezájmu o tyto trhy, což znamená nízkou volatilitu s absencí výraznějších trendových pohybů. Nejzajímavějším trhem je v tuto chvíli platina, kde dochází ke změně sentimentu u retail investorů z rostoucího na klesající.

Líbil se vám tento článek?
8
2

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎