Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co jsou a jak fungují CashBack portály? Peníze zpět z nákupů - srovnání portálů 2024

Nakupování na internetu dnes patří ke každodennímu životu. No řekněte… koupili jste si někdy něco online? Na e-shopu?

Trend posledních let s názvem cashback nám online nakupování dokáže o nějaké to procento zlevnit. Stále je zde však velká spousta lidí, kteří o cashback portálech neví nebo je nepoužívají.

Jsou tyto portály důvěryhodné? Proč by nám někdo dával zpět peníze z nákupu, a ještě k tomu třetí osoba – cashback portál? Kde se ty peníze berou a jak toho využít?

Nejen na tyto otázky vám přineseme odpovědi v tomto článku.

CashBack portály stručně
  • Cashback nabízí zákazníkům možnost získat zpět určité procento z částky jejich nákupu. Zákazníci se zaregistrují na cashback portálu, nakoupí v partnerském e-shopu a obvykle obdrží 1-10 % z objednávky zpět na svůj účet na cashback portálu.
  • Účel cashbacku: E-shopy potřebují zákazníky. Aby přilákaly více zákazníků nebo získaly nové, jsou ochotny poskytnout část své marže zprostředkovatelům za získání nových zákazníků.
  • Pro využití cashbacku je třeba nejprve vybrat cashbackový portál, zaregistrovat se a poté si na portálu vybrat partnerský e-shop. Po provedení nákupu je cashback připsán na účet uživatele.

Obsah článku o cashbacku

Co je cashback?

Cashback někdy také cash back či CashBack představuje pro zákazníka možnost získat několik procent zpět z úspěšně dokončeného nákupu.

Zákazník se registruje přes cashback portál (Tipli, Plnápeněženka, atp.), udělá objednávku na partnerském e-shopu a následně dostane typicky 1-10 procent z objednávky zpět do svého účtu u cashback portálu.

Poznámka

Po dosažení minimální částky je možné peníze převést na bankovní účet (výplaty dnes probíhají již od 1 Kč a bez dalších poplatků).

S cashbackem nakupujete jako obvykle, jen se vám na cashback portále kupí procenta z uskutečněných objednávek a ty si následně můžete nechat převést na váš bankovní účet.

Jeden z největších cashback portálů – Tipli.cz připravil toto krátké ani ne minutové video, kde celý proces cashbacku vysvětluje:

Proč by někdo dával peníze lidem zpět jen tak? Proč CashBacky existují?

E-shop potřebuje ke svému fungování zákazníky, to je jasná věc. Aby měl obchod zákazníků co nejvíce, případně získal nové, tak je ochoten poskytnout část své marže prostředníkovi za získání nových zákazníků.

V našem případě roli prostředníka plní cashback portál. Ten získá provizi za přivedení nových zákazníků a zákazníky samotné získává tím, že se s nimi o část své provize rozdělí. Dokonce zákazníkovi přenechá většinu provize.cashback

Jak CashBack funguje? Ukažme si to na příkladu:

E-shop s nábytkem XY má na každé prodané židli marži 25 procent, ale je ochoten dát 10 procent prostředníkovi (cashback portálu) za každého nového zákazníka, kterého mu přivede.

Tento prostředník pro co nejvyšší zisk tedy potřebuje nalákat co nejvíce lidí a ideálně je i snadno získat. To se mu povede nejlépe tím, že polovinu své provize dá přímo zákazníkovi, tedy třeba 5 % ze své vlastní provize přenechá zákazníkovi.

Jak vidíte na příkladu výše, všichni jsou spokojeni. E-shop má nové zákazníky, vyplácí provizi, cashbackový portál získává část provize a část přenechá koncovému zákazníkovi. Tím si zajistí velký počet klientů a mnoho zákazníků pro eshopy. A samozřejmě zákazník inkasuje část peněz zpět.

Cashback je tedy výhodný pro všechny. Ve skutečnosti se jedná o rozdělení provize e-shopu. Marketingově zkušenější již odhalili, že cashback je vlastně forma affiliate marketingu.

Jak začít využívat CashBack?

Prvně si vyberete cashback portál, níže naleznete seznam prověřených cashback portálů, navíc pro vás již nyní připravujeme jejich dílčí recenze. Po výběru a registraci v cashback portále už jen stačí vybrat partnerský e-shop a přejít na něj (přes odkaz na cashback portále). Následně se ocitnete na stránkách e-shopu, jak znáte, a uděláte nákup.

Váš nákupní proces může vypadat nějak takto:

Cashback portál je na e-shop “napojen” a obvykle do pár hodin až dní vidí vaši uskutečněnou objednávku. Nákup vám cashback zapíše do vašeho účtu a následně se čeká na potvrzení e-shopem.

Samotné potvrzení vaší provize (cashbacku) může trvat, protože e-shop musí počítat i s možností vrácení zboží do 14 dní.

Obvykle je u českých e-shopů objednávka potvrzena do jednoho až dvou měsíců, u zahraničních obchodů i díle.

Většinou u transakce vidíte, kdy můžete očekávat potvrzení. V případě níže byla objednávka uskutečněna 30. 11. 2019 a očekávané potvrzení je v únoru 2020.

Druhá objednávka u jiného e-shopu z 1. 12. 2019 už má očekávané potvrzení v březnu 2020. Všimněte si také, že za nákup cca 3 000 Kč jsem získal zpět cca 110 Kč. Ano, 110 Kč není žádná závratná suma, ale na ulici ji nenajdete. Ostatně i toto je způsob, jak si vydělat peníze.

Přehled odměn
Přehled odměn – cashbacků, plnapenezenka.cz

Jakmile je obchod potvrzen i ze strany obchodníka, připíšou se vám procenta z nákupu. Ty si následně můžete poslat zpět na váš bankovní účet. Obvykle je to zdarma a výplaty probíhají již od jedné koruny.

Co je třeba udělat pro získání CashBacku? Jak nakupovat?

Pojďme si to ještě jednou shrnout v bodech

  • Výběr a registrace na cashback portálu
  • Na stránkách cashback portálu přejít na seznam partnerských webů a klikem se nechat přesměrovat na stránky daného e-shopu
  • Nakoupit jako obvykle
  • Nákup se na caschback portále objeví do několika hodin, maximálně dní
  • Cashback čeká na potvrzení e-shopem, ten typicky transakci potvrdí do několika týdnů až měsíců
  • Po potvrzení e-shopem se odměna objeví ve vašem cashback účtu
  • Odměnu si můžete z cashback portálu poslat na bankovní účet

Podle čeho se určuje, kolik ušetřím?

Primárně jde o dohodu mezi prostředníkem – cashback portálem a e-shopem. Každý e-shop má jinou provizi (dle velikosti, odvětví…) a každý e-shop je ochoten nabídnout jinou provizi cashback portálu.

Cashback se obvykle pohybuje v řádech 1 – 10 procent. Ale vzhledem k tomu, že vás to v zásadě nic nestojí, a i časové zdržení je naprosto minimální, vyplatí se využívat i procento.

úspory

Například jen za vánoční svátky utratí průměrná rodina 30 000 Kč. Pokud bychom vše nakupovali přes cashback, tak můžeme získat zpět 300 až 3 000 Kč a i oněch 300 Kč není úplně k zahození.

Ostatně podívejte se na mé nákupy z víkendu výše, za útratu cca 3 000 Kč získám zpět 110 Kč. A těchto 110 Kč mě při nákupu zdrželo tak o 10 vteřin.

Cashbacky se rády chlubí celkovou sumou, jenž vyplatily. Například cashback Plnapenezenka.cz vyplatila již přes 121 milionu korun. Refundo.cz se chlubí částkou v řádech desítek milionu korun a není se čemu divit, Češi utrácejí na internetu vyšší desítky miliard ročně, pro rok 2019 to již zřejmě bude i více než 100 miliard a z této částky se každé procento počítá.

Jak si vybrat CashBack portál?

Cashback portál bych si vybíral dle tří základních hodnot:

  • Důvěryhodnost
  • Seznam partnerských e-shopů
  • Výše cashbacku

Prvně si vyberte jeden z ověřených cashbacků, využít můžete i námi uvedený seznam výše. Pokud je cashback portál již zaveden, má velké množství spokojených klientů, tak se nemusíte obávat, že by vám nevyplatil provizi. Navíc velké portály mají lepší vyjednávací pozici s e-shopy a mohou nabídnout vyšší slevu.

Celkový seznam e-shopů je neméně důležitý. Koukněte se například na pět vašich nejoblíbenějších e-shopů, zahrnuje je vámi vybraný cashback všechny?

Pokud ne, podívejte se jinde. A když dané partnery nabízí více cashbacků, rozhodněte se dle nabízené výše odměny, případně dle dalších podmínek (minimální částka k výplatě a podobně).

Jaký CashBack použít?

Cashbacků existuje skutečně nespočet. Již nyní připravujeme přehledy, kde najdete hlavní výhody a nevýhody každého z nich.

Nyní se můžete podívat aspoň na list ověřených a důvěryhodných cashback portálů.

Seznam CashBack portálů:

Na co si dát u CashBacku pozor?

V první řadě je potřeba cashbackový portál používat. Pokud nebudete využívat odkazů na e-shopy v cashbackovém portále, nákupy se vám nebudou načítat. Většina cashbackových portálů má k dispozici doplněk do prohlížeče (obvykle do Chrome a Mozilly), jakmile partnerský web navštívíte, jste na to upozorněni.

Poznámka

Upozornění do prohlížeče rozhodně můžeme doporučit, mnohdy vás ani nenapadne, že je daný e-shop mezi těmi partnerskými. I po upozornění ale musíte kliknout na odkaz z cashbacku, jinak se vám nákupy nemusejí načíst.

cashback ukazka notifikace
Ukázka upozornění na návštěvu e-shopu s caschbackem, pro aktivaci je nutné kliknout na zelené tlačítko “získat cashback”

Problémy při získání cashbacku může dělat také AdBlock, ale i bez AdBlocku a se správně uskutečněným obchodem si vždy kontrolujte, zda se nákup načetl. Některé cashbacky vám umožní vše sledovat a partnerské obchody vyhledávat i skrz mobilní aplikaci.

Na závěr ještě upozorníme, že není cashback jako cashback. Viděli jste tento nápis v supermarketu nebo na čerpací stanici? Navíc ve spojitosti s MasterCard? V těchto případech jde o možnost výběru hotovosti.

Na kase můžete při placení požádat o výběr například 500 Kč, peníze dostanete a strhnou se vám z karty, obdobně jako v bankomatu. Pozor, není cashback jako cashback.

Historie CashBack portálů

Cashback portály píší svoji historii od přelomu tisíciletí. Americký portál Ebates byl založen roku 1998, stejně tak FatWallet, jenž byl lídr mezi cashportály v USA a Kanadě. S drobným zpožděním se tento trend rozšířil i do Evropy, kde roku 2005 vznikly cashbacky TopCashBack nebo Quidco. Jen poslední dva zmiňovaní mají více uživatelů, než je počet občanů České republiky.

V České republice se začaly cashback portály objevovat ještě později, a to konkrétně rokem 2011/2. Například cashback Plnapenezenka.cz vznikl v roce 2012, Tipli.cz je sice velice oblíbené, ale výrazně mladší, známe jej teprve od roku 2016.

Vyplatí se využívat CashBack?

Za mě určitě ano.

Nezdá se to, ale i těch pár procent z nákupů udělá ročně několik stovek, možná i nějakou tu tisícikorunu. Navíc je to skutečně jednoduché a díky upozornění v prohlížeči nikdy nezapomenu cashback uplatnit. Počítat se může i dobrý pocit, kdy víte, že neplatíte více než skutečně musíte.

Cashback je dobrá služba, a tak ji můžete doporučit přátelům a získat nějakou odměnu i za ně (pokud se registrují přes odkaz, který jim pošlete). A najednou není problém na cashbacku vydělat i nějakou tu tisícikorunu.

Další zdroje informací:

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

S tradingem jsem aktivně začal v roce 2011, kdy jsem si otevřel první reálný obchodní účet. Po cca ročních zkušenostech s krátkodobými obchody na forexu jsem se přesunul na opce, později zamířil na akcie a komodity.

Dnes mám trading jako koníček a i z těchto důvodů vyhledávám dlouhodobé investice napříč instrumenty. Obchodování je mým dlouhodobým zájmem, o čemž svědčí i moje bakalářská a diplomová práce věnová forexu a tvorbě fundamentální a technické analýzy pro co nejpřesnější predikci. I když se obchodování nevěnuji na plný úvazek, působím ve financích a s chutí publikuji i na těchto webových stránkách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Články v kategorii Co jsou a jak fungují CashBack portály? Peníze zpět z nákupů - srovnání portálů 2024

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎