Finex.cz logo
Menu
Finex » Komodity » Byl pro zlato minulý rok porážkou? Jak trh se zlatem aktuálně vnímat a kam by se mohl vydat v letošním roce?

Byl pro zlato minulý rok porážkou? Jak trh se zlatem aktuálně vnímat a kam by se mohl vydat v letošním roce?

Byl pro zlato minulý rok porážkou? Jak trh se zlatem aktuálně vnímat a kam by se mohl vydat v letošním roce?
Zdroj: depositphotos.com

Zlato bylo pro mnohé minulý rok jistě velké zklamání, protože investoři přisuzovali zlatu vskutku zářnou budoucnost. Žlutý kov byl i jistou dobu miláčkem mainstreamu. A skutečně k tomu ty podmínky byly, neboť rok 2021 se do historie zapsal jako vysoce inflační.

Se zlatem to ale stejně nehnulo a my si odpovíme proč. A co vlastně očekávat od zlata v letošním roce?

Rostoucí inflace = zlato musí nahoru?

Panuje obecné přesvědčení, že když je vysoká inflace, zlato musí automaticky jít nahoru. V zásadě zlato skutečně v dlouhém období inflaci kopíruje, protože je v tomto drahém kovu cena vynaložené práce na jeho zpracování. Čili z logiky věci dříve nebo později musí kurz zlata inflaci dohnat.

Inflace USA
Inflace v USA
Zdroj: tradingeconomics.com

Mnohé spekulanty a investory muselo proto dosti zklamat, že ke konci roku 2021 byla inflace téměř 7 %, ale trh se zlatem na to nijak zvlášť pozitivně nereagoval. Maximálně docházelo k prvotním reakcím, ale nic déle trvajícího. Celkově tak měl trh se zlatem za minulý rok výkonnost zhruba -4 %. Více si ale trh jako takový rozebereme za okamžik v rámci technické analýzy.

Trh se zlatem v posledních několika letech
Trh se zlatem v posledních několika letech
Zdroj: tradingview.com

Když se však podíváme na kurzový průběh zlata za posledních několik let, zjistíme, že žlutý kov byla vlastně výborná investice. Ode dna z konce roku 2015 se totiž během několika let kurz zvedl o téměř 100 %. A ke konci minulého roku o téměř 75 %. Čili spotový kurz od historického maxima klesl o cca 12 %.

Přestože se může zdát, že byl minulý rok pro zlato fiasko, je to krátkozraký pohled na věc. Ve skutečnosti se zlato z dlouhodobější perspektivy pěkně zhodnotilo. A ti, co nakupovali na vrcholu, mají za celý rok minimální ztráty. Čili svou funkci uchovatele hodnoty plní velmi dobře.

Proč však zlato nezhodnotilo společně s rostoucí inflací? Federální rezervní banka (Fed) totiž už v polovině roku 2021 začala avizovat, že v roce 2022 dojde ke zvyšování sazeb. A zvyšování sazeb implikuje pokles inflace. Mimo jiné Fed celý minulý rok mluvil o tom, že je akcelerující inflace pouze tzv. transitory (přechodná či dočasná). I když investoři Fedu o přechodnosti inflace nemusí věřit, potenciální růst sazeb už museli brát vážně. V takové chvíli nedává investice do zlata příliš smysl.

Spotový trh zlata a základní úroková sazba v USA
Spotový trh zlata a základní úroková sazba v USA
Zdroj: tradingview.com

Pro lepší kontext ještě přidávám jeden graf. Spojené státy byly na přelomu 70. a 80. let v inflační spirále. Od ledna 1977 až do konce roku 1979 Fed postupně zvyšoval sazby až na téměř 14 %. Z původních 4,75 % se jedná o markantní navýšení.

Ovšem kurz zlata šel na spotovém trhu stejně nahoru. Za tu dobu o téměř 800 %. Jak je to možné, když americká centrální banka aktivně s inflací bojovala?

Odpověď je v řečené inflační spirále. Investoři tehdy vůbec nevěřili, že měnová autorita si s inflací poradí. A skutečně se to nedařilo až do příchodu legendárního předsedy Fedu Paula Volckera. Ten tehdy zvedl sazby až na 19 %. Ekonomiku dostal do krátké, ale hluboké recese. A trh se zlatem potopil též. Leč inflaci pod kontrolu dostal.

Poučení? Pokud investoři začnou věřit, že se inflace Fedu vymkla z rukou, zlato půjde do nebes (bude-li se historie opakovat).

Dolarový index a dluhopisový trh

Denní graf dolarového indexu vytvořil hned na začátku roku 2021 tržní dno, které jsme v květnu v podstatě retestovali. Od května kurz dolarového indexu započal velmi silný růst, který se zastavil až na konci listopadu. Kurz od té chvíle stranově konsoliduje, ale to vypadá pouze jako příprava na další pokračování v kurzové expanzi.

Denní graf dolarového indexu
Denní graf dolarového indexu
Zdroj: tradingview.com

A zlato nemá rádo, když dolar posiluje díky silné poptávce po likviditě. Měna musí spíše oslabovat, aby byly příhodné podmínky pro růst žlutého kovu.

Zas na druhou stranu lze kladně hodnotit to, že zlato až tolik vlivem indexu neztratilo. Laikům se to nemusí zdát, ale dolarový index se za ten rok zhodnotil o téměř 8 %. A v případě tohoto trhu se jedná o hodně velké číslo.

Dluhopisové ETF
Dluhopisové ETF
Zdroj: tradingview.com

Dluhopisový trh je pro zlato velkou konkurencí. Federální dluhopisy jsou totiž tzv. risk free (bezrizikové) a nesou alespoň nějaký výnos. A právě dluhopisový trh v březnu 2021 vytvořil též dno.

Technická analýza pro zlato

Trh se zlatem se v březnu 2021 moc pěkně odrazil od S/R levelu 1 678 USD/unce. Následné rally trvalo až do června, ale tehdy tomu právě Fed hodil vidle. Nastal rychlý propad po S/R level 1 765 USD/unce a od té doby trh nestojí moc za pozornost. V srpnu akorát došlo k retestu ročního dna na 1 678 USD/unce, což skončilo velmi pěkně. Nakupující propad okamžitě vykoupili.

Denní graf s futures na zlato
Denní graf s futures na zlato
Zdroj: tradingview.com

Kurz zlata se pak ale nikam technicky vůbec neposunul. I oba klouzavé průměry (MA 100 a 200) mají stranový vývoj, což akorát potvrzuje fakt, že se zlato zaseklo na místě. Zas na druhou stranu se nám v grafu tvoří jedna velká tržní rovnováha, která má střed zhruba na 1 789 USD. Čili je to střed toho celého clusteru na objemovém profilu.

Taková velká rovnováha může značit, že se trh chystá na velký pohyb, který může odstartovat nový rostoucí/klesající trend. Jisté je, že trh někam prorazit musí, protože každý stranový pohyb má svůj konec. V tomto ohledu lze do jisté míry brát v potaz zakreslený triangl. Je to velký pattern, takže je v něm zhruba do poloviny roku ještě prostor. Jakmile ale přijde průlom jedné ze stran útvaru, nebral bych to na lehkou váhu. Ale do té doby musíme čekat.

Závěrem

Federální výbor pro volný trh (FOMC) v prosinci rozhodl o započetí restriktivní měnové politiky, což s sebou přináší ukončení kvantitativního uvolňování a růst základních úrokových sazeb. Z čerstvého FOMC minutes dokonce vyplývá, že mají v plánu redukovat objemy aktiv ve své rozvaze. To znamená, že úrokové míry po celé délce výnosové křivky půjdou nahoru. Popsané právě pro zlato nejsou moc dobré podmínky pro růst.

Pokud ale ani tyto restrikce nebudou proti inflaci fungovat a trhy si to začnou uvědomovat, zlato může zažít podobně silný býčí trh jako na konci 70. let minulého století.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo