Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Blog

Daňové přiznání: Akcie, ETF, CFD, Kryptoměny – (mini)blog

Filip Martoch
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Publikováno

Zdravím Vás u druhého dílu z mé série miniblogů. V tomto případě “mini” nejspíš není na místě, přestože jsem se rozhodl všechny své myšlenky zkondenzovat do co nejmenšího objemu textu.

Dnes se zaměříme na téma podávání daňového přiznání kvůli obchodování na burze z pozice fyzické osoby, která není profesionálním investorem.

Předem vás upozorňuji, ať si všechny informace, které zde uvádím zkontrolujete na validních zdrojích a hlídáte si jejich aktuálnost. Jako každý jiný člověk dělám mnoho chyb a proto se nespoléhejte na to, co zde píši.

Tato problematika je velmi komplikovaná, takřka ošemetná, a proto si netroufám cokoliv tvrdit s jistotou, přestože jsem při hledání informací ze sebe vydal to nejlepší a pro kontrolu jsem využil mnoho zdrojů. Pokud na nějakou chybu narazíte, informujte mě o ní prosím dole v diskuzi. Toto není návod jak vyplnit daňové přiznání. Nic z toho, co zde uvádím, nemusí být pravda, takže si vše náležitě ověřujte a myslete kriticky.

Tento článek píšu, protože si uvědomuji, že zejména první daňové přiznání může být velmi obtížné, zejména v případě, pokud jste na to sami. Také jsem si tím prošel a vím, že člověk neví kam se podívat dřív, když se snaží zjistit vše potřebné, aby nic neopomenul. Tato situace může být velmi stresující a proto je mým přáním ji co nejvíce z vás ulehčit, jak jen to je možné.

Co je vhodné vědět? – patnáctero znalostí

  1. Příjmy z prodeje akcií, ETF, kryptoměn, CFD – vše se řadí mezi ostatní příjmy podle § 10 zákona České národní rady č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů
  2. Na akcie a ETF se vztahuje tzv. “časový test” – pokud je držíte déle, než tři roky a poté je prodáte, jsou osvobozeny od daně.
  3. Dividendy ze zahraničních akcií se daní jako příjmy z kapitálového majetku, dividendy z tuzemských akcií se neuvádějí, jelikož při vyplácení již byla stržena srážková daň.
  4. Proti dvojímu zdanění dividend společností z určitých zemí (včetně USA) lze podepsat formulář proti dvojímu zdanění W-8BEN u brokera.
  5. Po podání daňového přiznání začíná prekluzivní lhůta, jakmile uplynou 3 roky, správce daně nemůže daň doměřit. POZOR! – různé okolnosti mohou lhůtu prodloužit. (např. zahájením daňové kontroly začíná nová tříletá lhůta)
  6. Daňové přiznání je nutno podat, pokud příjem z prodeje akcií a ETF překračuje 100 000 Kč za dané daňové období a ani neuplatňujeme časový test. (Příjem = částka, za kterou akcie prodáte, nezapočítáváme náklady. Daně se ale platí pouze z daňového základu – rozdíl mezi příjmy a výdaji.) Hranice 100 000 Kč zahrnuje akcie i ETF dohromady jako cenné papíry.
    1. Příklad : Koupím akcie společnosti Nvidia za 60 000 Kč. Akciím vzrostla hodnota na 110 000 Kč. Akcie prodám. => příjem je 110 000 Kč – mám povinnost podat přiznání. Základ daně = 110 000 – 60 000. Základ daně je 50 000 Kč, pouze z této částky platím daně. (Pokud se na mě nevztahuje časový test) 
    2. Příklad : Prodám akcie za 30 000 Kč a ETF za 80 000 Kč => příjem je 110 000 Kč -> podávám přiznání (Pokud se na mě nevztahuje časový test)
  7. Je zde i možnost kdy je využit jak časový test, tak i hranice, ale nebudu se jí věnovat. Pro tuto problematiku může být užitečný odkaz: Broker trust – investice a daně; dole v odkazech
  8. !POZOR! (2.) ani (6.) se nevztahují na kryptoměny. Tady máte navíc smůlu, jelikož prodej kryptoměn nelze považovat za příležitostný příjem. (nejspíše to platí i pro CFD, tady vážně nevím) Z toho vyplývá, že pokud obchodujete kryptoměny, přiznání podáváte v každém případě. Vypadá to ale, že legislativa nám v následujících letech možná vyjde vstříc a pro kryptoměny také zavede časový test či hranici 100 000 Kč.
  9. Kryptoměnová ETF jsou také ETF, tudíž pro ně platí časový test i hranice příjmů do 100 000 Kč.
  10. V daňovém přiznání bývá značně příhodné využít patřičné daňové slevy – sleva na poplatníka a jiné, na které máte nárok.
  11. Podle mého skromného názoru je nejlepší přiznání vyplnit online, na portálu Moje daně. – Je to relativně jednoduché, aplikace vás “tahá za ručičku” a můžete si být jistější, že neuděláte chybu, jelikož vám i pomůže s určitými výpočty.
  12. Osvědčilo se mi poctivě si vést Excelovou tabulku. Vkládám do ní potřebné údaje z výpisů od jednotlivých brokerů a využívám funkcí aby mi vypočítaly to, co potřebuji. Každý má svou taktiku, ale toto řešení mi přijde moudré. Pokud by chtěl někdo někdy, ohledně mých investic, cokoliv dokázat, jsem schopen mu vše ověřit do posledního centu. Používám údaje jako: ticker, výdaje, příjmy, výdaje celkem, příjmy celkem a zisk.
  13. Obrátit se na odborníka, pokud máte tu možnost, bývá velmi dobrým tahem. Zejména pocit, že na to nejste sám/sama, a máte někoho, kdo tomu rozumí je k nezaplacení. Já jsem takové štěstí neměl a nějak jsem to musel zvládnout sám. Poprvé je to vždy nejhorší.
  14. Převod kryptoměny na jinou kryptoměnu je taky zdanitelný příjem. Pokud si někdo myslí, že tím přechytračí zákon, mýlí se a akorát si přidělává problémy. Řešit to martirium s fluktuací cen dvou různých kryptměn za to ve valné většině případů nestojí.
  15. U mnoha brokerů je běžné obchodovat v dolarech či jiných zahraničních měnách. Pro přepočet na koruny je obvykle využíván jednotný kurz za zdaňovací odobí roku XY vydávaný GFŘ běžně 1. ledna následujícího roku.

Přeji vám zdraví, mnoho úspěchů v životě a pěkný den.

Filip Martoch

Pravděpodobně ten nejdůležitější odkaz: https://portal.gov.cz/rozcestniky/zdaneni-prijmu-z-investic-do-cennych-papiru-RZC-91

Odkazy, které se nevešly do zdrojů: E-sbírka zákonů – ostatní příjmy: https://www.e-sbirka.cz/sb/1992/586/2024-08-01#par_10)

Jednotný kurz: https://www.behounek.eu/l/jednotny-kurs/

Generální finanční ředitelství: https://financnisprava.gov.cz/cs/financni-sprava/financni-sprava-cr/organizacni-struktura/organy-financni-spravy/gfr

Broker trust – investice a daně: https://www.brokertrust.cz/vynosy/investice-dane-kdy-mate-klid-a-kdy-musite-vyplnovat-priznani/

Tento článek slouží pouze jako informativní materiál a není právním nebo daňovým poradenstvím. Autor ani vydavatel nenese odpovědnost za jakékoliv finanční rozhodnutí nebo chyby, které mohou vzniknout na základě informací v tomto článku.

Pište si svůj vlastní blog

Líbil se vám tento článek?
6
1

Autor

Investování a akciovému trhu se věnuji několik let
Mám svou vlastní cestu jak dosáhnout výsledků

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.