kryptomena bitcoin

bitcoin dulezite info pred nakupemPoslední dobou mi chodí denně několik emailů od lidí, kteří by rádi začali s kupováním, nebo obchodováním kryptoměn. Super, mám radost! Ale bohužel nestíhám na všechny zprávy odpovídat. Navíc se lidé ptají téměř neustále na ty samé otázky. Proto jsem se rozhodl udělat tento článek, který bude shrnovat všechny základní informace, které je potřeba vědět před investicí do bitcoinu či jiných kryptoměn.

Často kladené otázky na téma nakupování kryptoměn

  1. Kde je pro mě nejlepší kryptoměny, respektive bitcoin kupovat? Kde dostanu “za málo peněz nejvíc muziky,” resp. kde za peníze dostanu největší poměr bitcoinu?

Bitcoin lze koupit buď u překupníků, na burze či směnárně, nebo od lidí, kteří chtěji bitcoin prodat. Mně se pro nákup nejlépe osvědčila burza CoinMate. Nakoupit lze i za Kč bankovním převodem. Pokud chcete nakupovat pomocí platební karty, určitě doporučuji směnárnu CoinBase. Tam je sice poplatek ve výši asi 3%, ale vzhledem k potenciálu růstu cen kryptoměn to skoro ani snad nevadí.

  1. Co musím vůbec udělat pro to abych si mohl nějaký bitcoin koupit? Stačí mi nějaký normální účet, nebo potřebuji nějaký speciální? A mohu bitcoiny kupovat přes kartu?

Prakticky není nutné udělat nic, kromě registrace na burze, např. CoinMate. Prakticky je ale dobré, mít nějakou vlastní peněženku. Ať už se jedná o peněženky mobilní, nebo hardwarové. O peněženkách jsme napsali vlastní články: Trezor a Ledger.

  1. Jak mám postupovat pokud mám peníze a připravený účet/karty a jsem zaregistrovaný na nějaké burze/webu kde bitcoiny přeprodávají? Prostě to jen koupím? Vyžaduje to nějakou verifikaci?

Ano, většina burz vyžaduje ověření (verifikaci) občanským průkazem. Např na CoinBase lze jednoduše pomocí webkamery občanský průkaz ofotit a je to. U CoinMate je ale třeba provést i hovor s anglciky mluvící operátorkou, aby ověřili, že skutečně existujete. Poté ale už je vše poměrně intuitivní.

Existují ale i prodejci, kteří žádnou verifikaci nepožadují. Většinou se jedná o přeprodávání si kryptoměn mezi sebou za hotovost. Takové lidi určitě naleznete třeba na facebookové skupině “Bitcoinoví spekulátoři”. Popřípadě je možné využít i bitcoinových automatů, kam jednoduše vložíte hotovost a naskenujete adresu vaší kryptoměnové peněženky. Nákupy pod 25.000 Kč jsou bez verifikace. A je to!

  1. Co mám dělat, když jsem si bitcoin koupil? Myslím to tak, jestli si ho mám někam převést aby byl „víc v bezpečí“ už jsem párkrát četl, že nějací hackeři vykradli burzu, tak bych nechtěl, aby se mi tohle stalo. Nebo si to tam mám prostě nechat? Jaké mám možnosti, jak bitcoin uchovat? Nehodlám s tím zatím obchodovat, pouze ho “držet,” takže to můžu mít klidně někde uschované, jen nevím kde.

Ano, je pravda, že držet bitcoiny na coinmate, coinbase či jiných burzách není 100% bezpečné. Téměř všechny velké burzy byly v minulosti vykradeny. To sice neznamená, že vaše bitcoiny budou jistě ukradeny – to v žádném případě. Prakticky jde ale o tom, že kdyby se taková nehezká situace přihodila, určitě nechcete být mezi dotčenými. Proto je doporučené využívat vlastní peněženky, kam si jednoduše své bitcoiny převedete. Jak už jsme zmínili, brzy o peněženkách budeme vydávat vlastní článek, proto prosím, počkejte.

  1. Stojí něco uchovávání bitcoinů v nějakých „trezorech“ nebo něčem podobném?

Ne, uchovávání bitcoinů nestojí vůbec nic. Jediné, co vás bude na vlastních peněženkách peníze stát, jsou malé poplatky, které musíte zaplatit při převodu do peněženky. To se udělá automaticky a jedná se většinou o maximálně 1 % z posílané částky, při větších částkách je to např. i 0.001 %.

Rada na závěr: Kryptoměny jako monero a litecoin mají poplatky mnohem menší, než bitcoin.

TIP: Druhý díl s odpověďmi na další otázky naleznete zde: Bitcoin: Co potřebujete vědět (2)!

Námi doporučené směnárny bitcoinů

Pokud se zaregistrujete u směnárny CoinBase po kliknutí na zelené tlačítko níže a koupíte si kryptoměny za minimálně 100 dolarů (2 000 Kč) automaticky získáte bitcoin v hodnotě 10 dolarů (200 Kč) zdarma!

Nothing found!

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.