Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Akcie » Akcie: Kdo jsou to dividendoví králové?

Akcie: Kdo jsou to dividendoví králové?

Akcie: Kdo jsou to dividendoví králové?

Akcie jsou za posledních několik desetiletí nejvíce rostoucím trhem, který pro investované peníze nabízí nejen možnost překonání inflace, ale také pěkného zisku navrch. Kromě společností, jejichž akcie rostou na ceně a zhodnocují tak vložené peníze, jsou zajímavé především také společnosti, které vyplácí dividendy.

Pro některé z těchto společností se ustálilo označní dividendových králů. Mezi dividendové krále řadíme společnosti, které bez přerušení 50 a více let vyplácejí dividendu. Dividendy se navíc nikdy nesnižují a jsou vždy vyplaceny minimálně v takové výši, jako dividenda předchozí.

Obsah článku

1.Více o dividendových králích2.Výpočet dividendového výnosu3.Jak vybrat vhodné akcie4.Vyplatí se o dividendových králích uvažovat?

Více o dividendových králích

Zaměříme-li se podrobněji na sektory, ze kterých jsou dividendoví králové, zjistíme, že se jedná o nezbytné obory jako zdravotnictví, průmysl nebo potravinářství. To je hlavním důvodem, proč firmy z těchto odvětví jsou schopné generovat zisky i v období velkých ekonomických krizí.

Zdroj: pixabay.com

Součástí tohoto elitního klubu je v době psaní tohoto článku 27 společností:

 • ABM Industries (ABM)
 • Commerce Bancshares (CBSH)
 • Cincinnati Financial (CINF)
 • The Colgate-Palmolive Company (CL)
 • Dover Corporation (DOV)
 • Emerson Electric (EMR)
 • Farmers & Merchants Bancorp (FMCB)
 • Genuine Parts Company (GPC)
 • Hormel Foods Corporation (HRL)
 • Johnson & Johnson (JNJ)
 • The Coca-Cola Company (KO)
 • Lancaster Colony (LANC)
 • Lowe’s Companies (LOW)
 • 3M Company (MMM)
 • Altria Group (MO)
 • Nordson (NDSN)
 • Procter & Gamble (PG)
 • Parker Hannifin (PH)
 • Stepan (SCL)
 • Stanley Black & Decker (SWK)
 • Target Corporation (TGT)
 • Tootsie Roll Industries (TR)

Fakt, že tyto společnosti dokázaly přes 50 let v řadě vyplácet nesnižující se dividendu nebyl vykoupen nízkým zhodnocením. Během 25 let (mezi roky 1994 a 2019) překonalo portfolio všech dividendových králů (všechny se stejným procentním zastoupením) index S&P 500 více jak dvakrát.

Zdroj: pixabay.com

Navíc i když jedna ze základních pouček obchodování říká, že zisky minulé nejsou zárukou zisků budoucích, přeci jen je pravděpodobnější, že tyto společnosti zde vydrží déle než nějaký startup, který sice dokázal udělat velké zhodnocení, ale jen během dvou let.

Výhody dividendových králů se ukáží i v případě, když se podíváme na nejznámější českou společnost vyplácející dividendy – ČEZ. Z dividendy ve výši 9 korun v roce 2004 rychle vystoupala až na 53 Kč v roce 2009, aby postupně klesala a v roce 2018 byla už jenom 24 korun.

To značí, že ČEZ nedokáže při problémech udržet své zisky. Jeho budoucí vývoj je proto značně nejistý. Dividendoví králové tímto neduhem netrpí.

Výpočet dividendového výnosu

Dividendový výnos se počítá vždy k roční výši dividendy. Pokud tedy společnost vyplácí dividendu například dvakrát ročně, pro výpočet se použije součet dvou posledních dividend.

Samotný dividendový výnos je souhrn dividend za poslední rok dělený cenou akcií a vynásobený stem, aby výsledek vyšel v procentech.

Společnost za poslední rok vyplatila dvakrát dividendu 0,8 dolaru. K dnešnímu dni stojí její akcie 55 dolaru. Dividendový výnos je (0,8+0,8)/55*100 = 2,9 %.

Jak vybrat vhodné akcie

Hned úvodem je třeba říct, že ani u jednoho dividendového krále není nákup jeho akcií vyloženou chybou. Akcie těchto společností se kupují na dlouhou dobu kvůli pravidelné dividendě a proto samotná cena akcií není úplně nejdůležitější.

Pro vhodný výběr akcií lze dobře použít P/E poměr (z anglického price-to-earnings neboli poměr ceny k výdělku). V případě dividendových králů se vlastně jedná o opačný poměr dividendového výnosu, je to cena akcie dělená roční dividendou.

Pro společnost z předchozího příkladu je P/E poměr 55/(0,8+0,8)=34,4. Znamená to, že pro roční zisk 1 dolaru v dividendě je potřeba investovat 34,4 dolarů. Nebo také že pokud by byly dividendy vyplácené ve stále stejné výši, pak by se vám po uplynutí 34,4 roku z dividend zaplatil celý nákup akcií

Obecně lze říci, že pokud u dané akcie vychází poměr P/E do 20, lze uvažovat u koupi, při vyšším poměru se vyplatí počkat na zlepšení situace.

Poměr P/E není však jediný, podle kterého byste se při nákupu měli řídit. Dalším důležitým prvkem je mít vyvážené portfolio dividendových králů z hlediska jednotlivých oborů.

dividendy

I když si totiž akcie chcete pořídit na velmi dlouhou dobu a všechny společnosti neustále vyplácí dividendy, nikdy si nemůžete být stoprocentně jistí, že nebudete jednoho dne nuceni akcie prodat. Pak by bylo velmi nemilým zjištěním, že vlastníte akcie jen z jednoho oboru, který zrovna zažívá útlum a vy jste tak při prodeji prodělali.

Budete-li si vybudovávat své portfolium dividendových králů, je taktéž nutné dobře zvolit brokera. Pokud už u nějakého máte založený účet a aktivně obchodujete, klidně u něj zůstaňte.

Pokud si však budete zakládat účet jen kvůli nákupu akcií pro výplatu dividendy, dobře si zjistěte veškeré poplatky za správu (neaktivního) účtu, ať na poplatcích neplatíte víc, než kolik vyděláte na dividendách. Pro lepší orientaci při výběru můžete využít naše recenze.

Favorit redakce
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
 • Spolehlivě fungující firma
 • Dobrá zákaznická podpora v češtině
 • Vyšší poplatky při malých objemech
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 95 %

U 62 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Vyplatí se o dividendových králích uvažovat?

V rámci vyváženého portfolia mají své nezastupitelné místo. Není vhodné veškerými svými prostředky spekulovat na vývoj cen akcií. Zejména v době krizí pak pravidelně vyplácené dividendy mohou značně vylepšit jinak ztrátové obchodování. Vhodné jsou pochopitelně i pro velmi konzervativní investory, kteří nechtějí aktivně obchodovat na akciových trzích.

Pomocí portfolia dividendových králů si lze časem vytvořit solidní pasivní příjem. Budete-li své portfolio pravidelně rozšiřovat a své zisky reinvestovat, po desítkách let při odchodu do důchodu můžete mít velmi slušné přilepšení k penzi (jestli vůbec nějaký mít budete).

Zaujala vás možnost nechat si pravidelně vyplácet dividendu? Podělte se s námi v komentářích

Další zdroje informací:

Sdílejte tento článek

Sdílení článku na facebook Facebook Sdílení článku na twitter Twitter

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 3 komentáře
lnd

PE poměr = Cena za akcii / Zisk na akcii = Price per Share / Earnings per Share

lnd

V ukazkovem vypoctu mate misto ceny 55usd omylem dosazenych 75usd.

“Společnost za poslední rok vyplatila dvakrát dividendu 0,8 dolaru. K dnešnímu dni stojí její akcie 55 dolaru. Dividendový výnos je (0,8+0,8)/75*100=2,91%.”

Magazín Finex

Dobrý den, děkujeme za upozornění. Příklad byl uveden správně, pouze s překlepem. Opravili jsme to. :-)

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
Cena24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast Plc ---
N/A
Moneta ---
N/A
Alphabet (Google) ---
N/A
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo