Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Podívejte se na 5 zajímavých dividendových ETF pro rok 2020

Publikováno
Podívejte se na 5 zajímavých dividendových ETF pro rok 2020

ETF jsou silnými instrumenty, které se poslední dobou těší rostoucí oblibě investorů. Jsou to burzovně obchodovatelné fondy, které mají vždy specifickou skladbu – existují ETF skládající se z technologických společností, komoditní ETF nebo např. ETF kopírující akciové indexy.

Jedná se o skvělý nástroj pro investory, kteří nechtějí věnovat obchodování příliš mnoho času nebo si namísto pracného vybírání jednotlivých titulů chtějí pořídit rovnou celý sektor.

Výhodou ETF oproti tradičním investičním fondům je jejich velká likvidita a také velmi nízké poplatky.

Co jsou to dividendové ETF?

dividendové ETF

Jednou z nejzajímavějších možností jsou ETF zaměřené na akcie s vysokými dividendami.

Tento typ instrumentu je atraktivní zejména pro dlouhodobé investory, neboť se v tomto případě nehraje na rychlý růst společnosti, ale na stabilitu, vyváženost a dlouhodobou tučnou dividendu.

ETF sdružující akcie takovýchto společností mohou posloužit jako pevný základ dlouhodobého investičního portfolia.

V Evropě nabízejí značnou dividendu zejména německé společnosti, např. Allianz, Daimler, BMW nebo BASF. ETF složené z dlouhodobě stabilních akcií vyplácejících dobrou dividendu jsou pak skvělou investiční příležitostí.

Evropská Unie a PRIIP

Možná jste si povšimli toho, že zmiňujeme pouze evropské (německé) akcie a že jsme zcela pominuli zámořskou akciovou velmoc.

To proto, že v současnosti jsou totiž americké vysokodividendové ETF evropským investorům nedostupné.

Na základě nařízení EU o tzv. PRIIPs (Packaged Retail and Insurance-based Investment Products) musí být veškeré balíčky investičních produktů poskytovány s jednotnou informací, která má objasňovat charakteristiky a rizika daného produktu.

Američtí emitenti tuto informaci v potřebném termínu nedodali, a to i proto, že existují určité rozpory mezi evropskou a americkou regulací těchto produktů, např. ohledně předpokládaného budoucího výnosu.

Přestože se tento zákaz dá jistým způsobem obejít (opce, futures kontrakty…), v článku uvádíme pouze ty dividendové ETF, které evropský obchodník může obchodovat přímo.

Nejlepší dividendové ETF pro rok 2020

Pro úplnost uvádíme i jednotlivé grafy. Je však třeba pamatovat na to, že graf představuje pouze vývoj ceny daného ETF a že je nutné počítat také s vyplácenou dividendou.

SPDR S&P Euro Dividend Aristocrats ETF UCITS

SPDR S&P Euro Dividend Aristocrats ETF UCITS
Zdroj: TradingView

Tento ETF (ticker: SPYW) sdružuje akcie společností v Eurozóně, jejichž vyplácená dividenda nepřetržitě po dobu posledních 10 let rostla.

Obchodovat jej lze na německých burzách nebo třeba u LYNX, přičemž dividendu vyplácí jednou za půl roku.

Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.

SPDR S&P Global Dividend Aristocrats ETF UCITS

SPDR S&P Global Dividend Aristocrats ETF UCITS
Zdroj: TradingView

Jelikož byl tento ETF uveden na trh již v roce 2013, jedná se o skutečného matadora mezi dividendovými produkty tohoto typu.

Fond sdružuje nejzajímavější světové dividendové akcie. Dividendu vyplácí čtvrtletně, na burzách i u LYNX jej najdete jako ZPRG.

iShares Emerging Markets Dividend UCITS ETF

iShares Emerging Markets Dividend UCITS ETF
Zdroj: TradingView

Jak již název napovídá, fond investuje do akcií firem na rozvíjejících se trzích. Podmínkou je však samozřejmě dlouhodobě stabilní dividenda.

Fond byl založen již roku 2011 a dividendu vyplácí čtvrtletně. Na burze jej najdete jako EUNY.

iShares Asia Pacific Dividend ETF UCITS

iShares Asia Pacific Dividend ETF UCITS
Zdroj: TradingView

Tento fond (ticker: IAPD) oslabila obchodní válka mezi Čínou a USA, nicméně ta se dle posledních indícií pomalu blíží ke konci. Dividendu fond vyplácí čtvrtletně.

SPDR S&P US Dividend Aristocrats ETF UCITS

SPDR S&P US Dividend Aristocrats ETF UCITS
Zdroj: TradingView

Tento fond s tickerem SPYD je jedním z největších hráčů na poli dividendových ETF.

Investuje do akcií obsažených v Indexu S&P500, jejichž dividendy se zvyšovaly za posledních 20 po sobě jdoucích let. Dividendu vyplácí čtvrtletně, a obchodovat ho můžete třeba u Degiro.

Dividendové ETF jako stabilní investice

Pokud si budujete své investiční portfolio a hledáte vhodné kandidáty do jeho jádra, investicí do dividendových ETF určitě neprohloupíte. Umožňují vám zaměřit se jak na Evropu, tak na Ameriku, Asii nebo rozvíjející se trhy.

Bez ohledu na to, na jaký sektor hodláte zaměřit své jádro, určitě mezi dividendovými ETF najdete kandidáty, kteří budou splňovat vaše investiční cíle.

Zdroj informací pro tento článek: LYNX

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎