Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » 4 čísla, která skvěle vystihují divoký rok 2021

4 čísla, která skvěle vystihují divoký rok 2021

4 čísla, která skvěle vystihují divoký rok 2021
Zdroj: depositphotos.com

Rok 2021 byl na finančních trzích velmi neobvyklý. Už na jeho začátku bylo jasné, že investory čeká rok plný výzev, příležitostí i nečekaných tržních zvratů. Po strmém pádu a opětovném vzestupu trhů v pandemickém roce 2020 zažívali začínající i zkušení investoři euforii, jako by veškerá rizika přestala existovat. Spoléhali na to, že vakcína proti koronaviru odstartuje strmý ekonomický růst a to povede k nárůstu ceny akcií. Částečně měli pravdu.

Přestože se investoři během pandemie naučili očekávat neočekávané, stále se množí zprávy o tom, že úspěšný rok 2021 byl dílem štěstěny a akciový trh čeká hluboká krize. Do budoucnosti bohužel nikdo nevidí, a tak můžeme pouze přemýšlet o tom, co nám rok 2022 přinese. Poměrně snadné je však zhodnocení právě uplynulého roku. Pojďte se společně s námi podívat na 4 čísla, která dokonale vystihují rok 2021.

1) 1982

Jedním z velkých ekonomických překvapení, která nám přinesl rok 2021, byla prudce se zvyšující inflace. Ta otřásla ekonomikou, centrálními bankéři i polickými scénami napříč různými zeměmi a lze očekávat, že v roce 2022 bude tento trend pokračovat.

Takto prudký nárůst inflace svět nepamatuje poslední 4 dekády. V Americe zaznamenali srovnatelný nárůst inflace naposledy v roce 1982.

Tato situace samozřejmě nenechává klidné ani centrální bankéře z amerického Federálního rezervního systému. Ještě v červnu analytici FEDu předpovídali, že míra inflace bude v roce 2021 dosahovat 3,4 %, což je poměrně vysoko nad cílem nastaveným na úrovni kolem 2 %. V listopadu se však inflace přiblížila k 6% hranici.

2) 70

Zkuste se na chvíli zamyslet, kolikrát jste během loňského roku slyšeli informaci, že index S&P 500 překonal svoje historické maximum. Naposledy jste tuto zprávu mohli zaznamenat 29. 12. 2021, a pokud informace z trhu alespoň trochu sledujete, pravděpodobně byste se nedopočítali.

V roce 2021 překonal index S&P 500 své historické maximum přesně 70x.

Toto neuvěřitelné číslo jasně vypovídá o tom, že akciový trh je schopen jít stále výš i přestože další pokoření cenové hranice se zdá nemožné. Z investorských kruhů zaznívá, že rok 2021 byl jedním z nejbohatších let z hlediska počtu překonání maxima indexu S&P 500. Navíc došlo pouzejednomu poklesu o 5 %. Průměrně index S&P 500 takto poklesne třikrát za rok.

Vývoj indexu S&P 500 za rok 2021
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

3) 100 milionů akcií

Jedním z nejpozoruhodnějších momentů za posledních 12 měsíců byla bezpochyby kauza kolem akcií společnosti GameStop. Ještě na začátku roku společnost téměř bojovala o přežití. Proto mnohé investory zaskočilo, že prakticky ze dne na den vystřelila cena akcií skomírající společnosti o cca 2 700 %. Ukázalo se, že za růstem ceny stojí extrémně rychlé střídání majitelů akcií.

Mezi 13. a 29. lednem bylo denně průměrně zobchodováno 100 milionů akcií společnosti GameStop. To je o 1 400 % více, než byl průměr roku 2020.

Vývoj ceny akcií společnosti GameStop v roce 2021
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

4) 2,2 bilionů dolarů

Poslední číslo v našem článku se netýká obchodování s akciemi, ale trhu s kryptoměnami. Tento nový trh se vyznačuje značnou volatilitou, díky které mohli investoři zažít mnoho pádů i okamžiků na výsluní. Příkladem za všechny je nejpopulárnější kryptoměna Bitcoin. Cena Bitcoinu loni poprvé ve své historii atakovala hranici 60 000 amerických dolarů za minci. Následoval prudký pokles, který některé investory vyděsil. Ti, co vydrželi a své pozice neprodali, se dočkali odměny ve formě opětovného rychlého růstu. Podobná situace se opakovala i na konci loňského roku.

2,2 bilionů dolarů představuje hodnotu globálního kryptoměnového trhu.

Při porovnání s akciovým trhem, jehož hodnota je 120 bilionů dolarů, se může zdát, že trh s digitálními měnami je stále jen kapka v moři investičních příležitostí. Nic to však nemění na skutečnosti, že trh s kryptoměnami neustále roste, a dokonce některé nadnárodní společnosti začínají brát kryptoměny vážně. Například společnost Mastercard oznámila, že začne kryptoměny přijímat jako alternativu platidla a jedna z nejstarších amerických bank založila oddělení digitálních aktiv.

Shrnutí

Bilancování uplynulého roku je vždy prostor k tomu, naučit se něco nového. Člověk se dívá na situaci na trzích s odstupem a dokáže lépe a bez emocí zhodnotit, co se událo, co mu to přineslo nebo naopak vzalo. Ať už je výsledek jakýkoliv, je důležité mít na paměti, že investování je dlouhodobá záležitost. Proto není potřeba se extrémně trápit v případě, že se vám jeden rok nevydařil, ale nevyplácí se ani být příliš chamtivými.

Pokud máte dobře nastavenou investiční strategii a vaše portfolio je vyvážené, není nutné se bát, že byste v dlouhodobém horizontu nedosáhli úspěchu.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?

Reklama

Finex.cz logo