Seriál technické analýzy
Seriál technické analýzy

Na dnešek jsem si pro vás připravil kratší povídání o indikátoru ADX. Lze ho i snadno použít právě pro vaši obchodní strategii.

ADX Indikátor do MT4
Náhled ADX indikátoru

Average Directional Index (ADX, v překladu Průměrný Směrový Index) je oscilátor, který nabývá hodnot mezi 0 a 100 a udává tak sílu stávajícího rostoucího a klesajícího trendu, nebo potvrzení netrendového trhu. Hodnoty okolo 20 indikují slabý/stagnující trend, okolo 50 už se jedná o silný trend a hodnoty nad 70 jsou velice výjimečné a jde v tomto případě už o vážně silný trend.

ADX křivka sama o sobě nám neukáže, zda se jedná o trend klesající, či stoupavý, ale k tomu jsou potom DI křivky a navíc to, zda-li cena stoupá, či klesá, dokážeme už určit i sami. Pokud křivka ADX roste, roste tedy i síla stávajícího trendu a vice versa. +DI a -DI křivky nám také můžou posloužit jako signál ke vstupu do obchodu. Více o tom později.

ADX stoupající trend
Příklad obchodování za použití ADX

Tato verze indikátoru je o trochu starší a neobsahuje DI křivky, ale nám poslouží. V našem případě se křivka ADX pořád tak nějak motala okolo hodnoty 20. O trendu se tedy nedalo hovořit – cena stagnovala. Z ničeho nic se ale rozhodla vstoupit do stoupajícího trendu a ADX indikátor stoupl až k hodnotám přes 50. Už chápeme, jak indikátor funguje? 🙂

Se samotným ADX indikátorem ale přichází jeden problém. Neřekne nám přesně, kdy do obchodu vstoupit a kdy ne. Co nám ale řekne je, pokud je dobrý nápad vstoupit do obchodu po směru, nebo proti směru trendu.

Jak obchodovat pomocí ADX?

Jsou dva způsoby, jakými lze s použitím ADX obchodovat a to: proti trendu a s trendem. To bude ale ovšem bohužel na trochu delší povídání a můžete se na to těšit do jednoho z příštích dílů.

4 KOMENTÁŘE

  1. Štěpáne, nebylo by možné v nějakém článku vysvětlit trochu DI křivky? Jak fungují, jaký je mezi nimi rozdíl?
    Popř. jaké období ideálně nastavit v ADX indikátoru?
    Předem díky 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.