Seriál technické analýzy
Seriál technické analýzy

Tématem dnešního dílu Seriálu technické analýzy budou pullbacky (throwbacky). Mimo jiné si řekneme, co se pod těmito pojmy skrývá, jaký je mezi nimi rozdíl, jak je rozeznat a ukážeme i i nějaké praktické informace k obchodování opcí, takže pojďme se do toho pustit.

Co je to pullback / throwback

Jedná se o návrat ceny k předem určené linii supportu či resistence, která byla proražena. Po tomto návratu následuje klasický příklad prohození role supportu a resistence. Mezi těmito pojmy je sice malý rozdíl, ale já je oba spojuji do jednoho a používám pouze pojem pullback. Rozdíl totiž, jak brzo zjistíte, není radikální.

 • Vysvětlení throwback a pullbackPullback – Cena prorazí linii supportu (podpory) shora, na malý moment se vrátí zpět a ze supportu vytvoří resistenci, od které se znovu odrazí.
 • Throwback – Cena prorazí linii resistence zespoda, vrátí se zpět a z resistence vytvoří support.

Jak použít pullback?

Pullbacku můžeme využít například při obchodování podle Fibonacciho linií, nebo nejrůznějších supportů a resistencí, které si můžeme zakreslit sami, nebo nám je může zakreslit jakýkoli indikátor.

Pokud víme, že cena se po uptrendu změnila v downtrend a nyní tedy míří dolů a my máme natažené fibonacciho linie, už jen čekáme na to, až cena nějakou protne a následně provede pullback, pomocí kterého my můžeme zadat obchod. Na obrázku č. 2 najdete nádherný příklad využití pullbacku a obchod opce PUT.

Meta Trader 4 výstřižek obchodu opcí put
Obrázek č. 2: Na obrázku můžeme vidět pullback a následný odraz od fibonacciho linie. Tento obchod proběhl hladce. Binární obchodování může být i zábava! 🙂

Jak můžeme na obrázku č. 2 vidět, cena stoupala. Následně přešla v downtrend a my tedy mohli natáhnout fibonacciho linie. Od první linie se cena odrazila a o žádném pullbacku nemohla být řeč, ale po dalším proražení nastala ukázková příležitost pro obchod. Za domácí úkol se koukněte na obrázek č. 3 a vyhledejte pullback. Napište mi do komentářů kde se nachází a proč byste ho obchodovali, nebo neobchodovali. Já všechny komentáře prohlédnu a vyhodnotím! 🙂

Domácí úkol: vyhledejte obchody call a put (obrázek)
Domácí úkol: vyhledejte obchody call a put (obrázek)

9 KOMENTÁŘE

 1. Vcera jsem absolvoval svuj prvni den studii TA, tak se pokusim odpovedet.:-D , v tomhle svete jsem 4 den tak se omlouvam zda to nebude uplne presne, ale zkusim to at vim zda jsem to pochopil spravne 😉
  Domaci ukol:
  K pullbacku doslo hned na zacatku v leve strane grafu. Je tam dlouha (cervena) bear svice, ktera se zastavila nad urovni FL 61,8% , hned za ni nasleduje support nekde v oblasti FL 65% , ktery prechazi (20 svici od velke bear) smerem dolu, protina FL61,8% , otaci se zpet nahoru ale odrazi se na FL65% od supportu a masiruje smerem dolu.
  Osobne bych pockal na potvrzeni pullbacku a dal “put” ( pro orientaci v grafu= hned nad tim je slovo “sami”)

  Pokud jsou tam chyby prosim o opravu
  Zdenek

  • Ahoj Zdenku, ja musim nesouhlasit. Tyto linie, vcetně tech o kterych mluvis, můžeme vykreslit až po otočení směru trendu, takže v tu chvíli, kdy ty mluvíš o pullbacku, tam ještě ty linie nebyly. Doporučuji se zaměřit spíš na pravou stranu obrázku 😉

   • Ok 😉 studuji dal 😀 Zatim si porad hraji s grafem a trenuju v Demu, je to docela tezky a uz chapu proc se tim nezabiva kazdy 😀
    Od rana jsem udelal dva obchody. 1 win = sazka 100USD vydelek 70USD (15min) …..2 loss= sazka 50 (10min)
    Bude to beh na dlouho nez si to clovek osvoji, ale jak se rika uceny z nebe nespadl a Rim taky nepostavili za den 😀 😀
    Diky za rady

    • Uz to vidim 🙂 , je to tam jak rikal Misak s odrazem na FL50% . Zmatlo me to ze pouzivas stejny vyraz pro oba pripady.
     Jeste se zeptam……. Jako potvrzeni pullbacku vnimas hned tu prvni “býčí” při odrazu , nebo az tu druhou?

 2. Odraz od 38.2 v downtrendu.. nejdříve byl pokles na 23.4 a následně odraz až k 38.2.. počkal bych na ověření, že nastává odraz zase na downtrend a dal bych PUTT.

  Odraz od 50 v uptrendu.. chvíli bych zase čekal, jestli se mi potvrdí odraz a šel bych CALL.

  S tím M15 by to stačilo na oba obchody.

 3. Domácí úkol
  No zajímavá situace se nachazí u linie 50% kde vznikla pěkná býčí svíčka, což znázorňuje pěkný odraz. Navíc se odraz nachází na trendové linii.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.